2
08 lipca 2021

Hybrydowe pompy insulinowe – nowa technologia w walce z cukrzycą

Cukrzyca to jedna z chorób cywilizacyjnych, czyli schorzeń, które szerzą się na całym świecie, a główną przyczyną ich powstawania jest rozwój cywilizacji. Złe nawyki, szczególnie żywieniowe, zanieczyszczone środowisko i stres zmniejszają odporność organizmu. Niemniej jednak wraz z rozwojem cywilizacji rozwija się również medycyna i powstają coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które pomagają nam w walce z wieloma chorobami. Takim urządzeniem jest właśnie hybrydowa pompa insulinowa

Cukrzyca – etiologia 

Cukrzyca dzieli się na dwa główne typy.  

 • Cukrzyca typu 1 to choroba o podłożu autoimmunologicznym, która opiera się na braku wydzielania insuliny przez trzustkę (a dokładnie przez wysepki Langerhansa). Narząd ten jest wyniszczany przez autoagresję układu immunologicznego – organizm atakuje sam siebie. Cukrzyca typu 1 jest o tyle trudną chorobą, że od samego początku musi być leczona poprzez podawanie insuliny. Szczególnie przykry jest fakt, że chorują na nią najczęściej dzieci. Choroba ta jest najczęściej diagnozowaną przewlekłą chorobą w okresie dzieciństwa. Liczba małych pacjentów z roku na rok rośnie. 
 • Cukrzyca typu 2 to choroba, w której organizm wydziela insulinę w sposób poprawny, ale samo działanie hormonu jest zaburzone. 

Przyczyny cukrzycy typu 1 

Do tej pory nie ustalono, dlaczego organizm chorego sam atakuje i niszczy komórki trzustki. Przede wszystkim zakłada się, że wpływ na rozwój choroby mają czynniki cywilizacyjne:  

 • nieodpowiednia dieta – wysokowęglowodanowa,  
 • nieodpowiednia ilość witaminy D,  
 • brak ruchu,  
 • przewlekły stres,  
 • choroby wirusowe, 
 • zbyt wczesne przerwanie karmienia naturalnego.  

To wszystko osłabia nasz organizm, doprowadzając do tego, że człowiek z pokolenia na pokolenie słabnie. 

Objawy cukrzycy typu 1 

Głównymi objawami cukrzycy typu 1 są: 

 • utrata masy ciała, 
 • kwaśny zapach z ust – zapach acetonu, 
 • przemęczenie, 
 • brak siły, 
 • senność, 
 • częste oddawania moczu – zarówno w trakcie dnia, jak i w nocy, 
 • silne pragnienie utrzymujące się całą dobę. 

Leczenie cukrzycy typu 1 

Jedynym sposobem na kontrolę cukrzycy typu 1 (choroby tej nie da się wyleczyć) jest podawanie insuliny. Zdrowa trzustka umożliwia ciągły wyrzut insuliny, wysyłając do krwi niewielkie dawki hormonu. U chorych dochodzi do zwiększonego wyrzutu insuliny zawsze po posiłku. 

Precyzja wydzielania insuliny przez trzustkę to główny problem, z którym borykają się pacjenci z cukrzycą typu 1. Pacjent bowiem musi dobrać odpowiednią ilość insuliny, obliczając ją na podstawie znajomości potrzeb własnego organizmu oraz bazując na kaloryczności posiłku, który zjada. 

Pacjent musi przewidywać nie tylko spożycie węglowodanów, ale również białek i tłuszczów ze względu na fakt, że insulina wydziela się po posiłku dwuetapowo. Najpierw dochodzi do wyrzutu insuliny, która ma zniwelować szybkie działanie węglowodanów na organizm. Kilka godzin później następuje dodatkowy wyrzut, który rekompensuje wpływ pozostałych składników pożywienia na organizm, tj. białek i tłuszczów. 

Około 100 lat temu człowiek wynalazł insulinę i zastosował w terapii cukrzycy typu 1 insulinę zwierzęcą, a następnie ludzką. Pacjent aplikuje ją przy pomocy zastrzyków, penów lub pomp insulinowych. 

Czym jest pompa insulinowa? 

Najprościej mówiąc, pompa insulinowa to urządzenie, które imituje trzustkę, podając do organizmu odpowiednio obliczone dawki insuliny bez konieczności wielokrotnego wkłucia

Pompę insulinową zakłada się co 3-5 dni i programuje, podając odpowiednie parametry – kiedy oraz w jakich ilościach ma zostać podana insulina. Niestety pompy insulinowe mimo wszystko muszą pozostawać pod stałą kontrolą pacjenta. Dodatkowo musi on regularnie sam kontrolować poziom glukozy we krwi. 

Czym jest hybrydowa pompa insulinowa? 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, stworzono hybrydowe pompy insulinowe, których zadaniem jest nie tylko podawanie insuliny, ale również regularny pomiar glukozy we krwi, dzięki czemu urządzenie jest w stanie samodzielnie dobrać odpowiednie dawki hormonu. 

Jak działa hybrydowa pompa insulinowa? 

Hybrydowe pompy insulinowe to urządzenia, które imitują działanie zdrowej trzustki. Używa się tutaj insuliny krótkodziałającej, którą zaprogramowana pompa podaje do organizmu w regularnych odstępach czasu w sposób ciągły, zapewniając nieustanny dopływ hormonu. Dodatkowo do oprogramowania pompy wprowadzamy każdy posiłek, zaznaczając, ile węglowodanów, białek i tłuszczów znajduje się w pożywieniu. Dzięki temu pompa po posiłku wyrzuca odpowiednią ilość hormonu, który niweluje nadmiar glukozy pojawiający się od razu po posiłku. Nadwyżka ta pochodzi z węglowodanów (bolus). Po pewnym czasie wydziela się także nadmiar glukozy z trawienia tłuszczy oraz białek – nazywamy to bolusem przedłużonym. 

Kto skorzysta z nowej technologii w walce z cukrzycą? 

Hybrydowe pompy insulinowe to świetne rozwiązanie dla pacjentów z cukrzycą typu 1, u których insulina musi być podawana wielokrotnie. W przypadku pompy wkłuć jest o wiele mniej, a urządzenie samodzielnie oblicza stężenie insuliny potrzebne do wyrzutu do organizmu. Reaguje zarówno na hiperglikemię, jak i hipoglikemię, która jest równie niebezpieczna. Kiedy wyczuwa zbyt niskie stężenie glukozy, odcina zupełnie podawanie hormonu. 

Zalety hybrydowej pompy insulinowej 

 1. Pompa po odczytaniu parametrów organizmu oraz podaniu odpowiednich danych na temat posiłku sama wylicza stężenie potrzebnej insuliny i wydziela hormon do organizmu. 
 2. Pompa samodzielnie mierzy ilość glukozy we krwi, dzięki czemu pacjent pozostaje pod stałą kontrolą w kwestii glikemii. 
 3. Niwelujemy wielokrotność wkłuć – pompa zakładana jest raz na kilka dni. 
 4. Pompa reaguje zarówno na niedocukrzenie nocne, jak i na poranny wzrost glikemii. Samodzielnie wyłapuje skoki cukru we krwi i dobiera stężenie hormonu. Jest to bardzo przydatne urządzenie dla rodziców małego cukrzyka. Nie muszą już bać się o stan dziecka w nocy. 
 5. Możliwość dobrania odpowiednio pasujących bolusów posiłkowych. 
 6. Pompy posiadają zintegrowane aplikacje telefoniczne, na których można ustawiać wszystkie potrzebne parametry. W aplikacji możemy zobaczyć wszystkie pomiary i informacje o zastosowanych dawkach hormonu. Rodzice małych pacjentów mogą zainstalować aplikację w swoim telefonie, dzięki czemu mają jeszcze większą kontrolę nad kuracją swoich pociech. 

Nowa technologia – wysokie koszty 

Niestety hybrydowe pompy insulinowe nie są refundowane przez NFZ. Koszt takiego urządzenia oscyluje w okolicach nawet do 20 tysięcy złotych. Niemniej jednak wysoki koszt urządzenia nie zniechęca pacjentów. Możliwości, jakie niesie za sobą hybrydowa pompa insulinowa, rekompensują koszty. Jak relacjonują lekarze, po zastosowaniu takiego urządzenia jakość życia pacjentów znacznie się poprawia, a docelowe wartości glikemii nie tylko są osiągane, ale również utrzymane w długotrwałej remisji. 

Na terapii przy pomocy hybrydowej pompy insulinowej na pewno skorzystają pacjenci, którzy muszą być poddani intensywnej insulinoterapii. Choć urządzenie w tej chwili jest bardzo kosztowne, to warto przeanalizować razem z lekarzem specjalistą jego zakup. 

Źródła:

 • https://www.mp.pl/cukrzyca/wywiady/262534,hybrydowe-pompy-insulinowe-nowa-jakosc-prowadzenia-insulinoterapii.
 • https://diabetyk24.pl/.
 • Ewa Otto-Buczkowska, Przemysława Jarosz-Chobot, Krzysztof Tucholski, Nowoczesne metody leczenia i monitorowania cukrzycy typu 1, Endokrynologia Polska/Polish Journal of Endocrinology Tom/Volume 59; Numer/Number 3/2008 ISSN 0423–104X 246-253.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Igły do penów z insuliną dla diabetyków

Liczbę bezpłatnych igieł wydawanych do danego rodzaju insuliny określa producent. Ilość ta nigdy nie przekracza 1 igły na 1 pen…

Zobacz więcej

Gojenie ran a cukrzyca

Wszystko zależy od rodzaju, umiejscowienia i stanu zranienia. U diabetyków bardzo istotna jest profilaktyka, ponieważ gojenie ran jest utrudnione. Ranę…

Zobacz więcej

Cukrzyca i ostre zapalenie trzustki a suplementy diety

W przypadku ostrego zapalenia trzustki niepotrzebna jest dodatkowa suplementacja. Należy przede wszystkim trzymać się bezwzględnie zaleceń lekarskich dotyczących diety. Po…

Zobacz więcej

Czy chorując na cukrzycę można stosować skarpetki złuszczające?

U osób chorujących na cukrzycę bardzo często dochodzi do zaburzeń czucia w stopach na skutek licznych uszkodzeń nerwów i problemów…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)