2
10 sierpnia 2021

Izotretynoina a opalanie – czy można się opalać?

Izotretynoina to substancja stosowana w leczeniu trądziku. Leki z jej zawartością są bardzo silne, dlatego można je stosować jedynie z przepisu lekarza. Czy po zastosowaniu leku z izotretynoiną można przebywać na słońcu?

Co to jest izotretynoina? 

Izotretynoina to substancja czynna, która znajduje się w lekach dostępnych na receptę. Wykazuje ona m.in. działanie: 

  • zmniejszające wielkość gruczołów łojowych, 
  • hamujące aktywność gruczołów łojowych, 
  • przeciwzapalne na skórę. 

Izotretynoinę stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku, który może powodować powstawanie trwałych blizn. Przeznaczona jest dla dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia, u których wcześniejsze stosowanie leków przeciwbakteryjnych o działaniu ogólnym i leków o działaniu miejscowym nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. 

Kuracja lekiem z zawartością izotretynoiny trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy i zawsze musi być nadzorowana przez lekarza dermatologa. 

Stosowanie tej substancji jest przeciwwskazane u kobiet w ciąży i planujących ciążę, ponieważ może powodować uszkodzenia płodu. 

Terapia izotretynoiną zawsze musi być połączona ze stosowaniem skutecznej metody antykoncepcji, a w razie nieplanowanego zajścia w ciążę należy koniecznie przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza. 

Izotretynoina jest również przeciwwskazana u kobiet karmiących piersią, ponieważ substancja może przenikać do mleka matki i zaszkodzić karmionemu dziecku.  

Przeczytaj również:
Trądzik pospolity – jak go leczyć?

Jak izotretynoina wpływa na kondycję naszej skóry? 

Stosowanie izotretynoiny może prowadzić do przesuszenia skóry (szczególnie twarzy), która może stać się szorstka, wrażliwa i może się lekko łuszczyć. Ponadto może wystąpić delikatny świąd oraz wysypka, a usta mogą być spierzchnięte. 

Podczas zażywania leku z zawartością izotretynoiny powinniśmy szczególnie dbać o naszą skórę, używając preparatów nawilżających (kremów, balsamów). 

Nie należy w tym okresie stosować żadnych środków złuszczających i przeciwtrądzikowych oraz wykonywać zabiegów kosmetycznych. Dermabrazja czy zabiegi laserowe wykonywane w celu usunięcia zrogowaciałej skóry lub blizn w czasie stosowania izotretynoiny, a także pół roku po zakończonym leczeniu mogą być przyczyną powstawania blizn i podrażnień skóry, a czasem nawet przebarwień. 

Izotretynoina a opalanie 

Podczas stosowania leku z zawartością izotretynoiny najlepiej unikać kąpieli słonecznych i wizyt w solarium. Przed wyjściem na słońce należy używać preparatów zawierających wysokie filtry (SPF 15 i więcej). 

Izotretoina silnie uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne. 

Po stosowaniu opisywanej substancji skóra jest mocno wysuszona, bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień, a co za tym idzie bardziej podatna na szkodliwe działanie promieni UV. Pamiętajmy, że emitowane przez słońce promieniowanie jest przyczyną chorób skóry, jej szybszego starzenia się oraz oparzeń. 

Przed wyjściem na słońce koniecznie stosujmy preparaty zawierające filtry ochronne, które zabezpieczą naszą skórę przed negatywnym działaniem promieni UV, a jeśli stosujemy lek zawierający izotretynoinę, zwróćmy szczególną uwagę na stan naszej skóry. 

Przeczytaj również:
Bezpieczne opalanie – jak dobrać filtr do swojej skóry?

Źródło:  

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16306/characteristic.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Krem na trądzik i przebarwienia z kwasem azelainowym - jak stosować?

Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne (złuszczające), przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Normalizuje nadmierne rogowacenie naskórka oraz zmniejsza produkcję łoju. Rozjaśnia przebarwienia i…

Zobacz więcej

Jak pozbyć się blizn po trądziku na cerze dojrzałej?

Jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły skutku, zalecałabym skonsultować się z dermatologiem.  Ślady po bliznach można spróbować zmniejszyć, używając żeli silikonowych.…

Zobacz więcej

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
23 września 2021 mgr Mateusz Durbas
22 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
06 września 2021 lek. Anna Jędrowiak
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)