Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
4

Nietrzymanie moczu. Jak zadbać o higienę?

Słuchaj artykułu

Według WHO nietrzymanie moczu dotyka min. 5% społeczeństwa. Takich osób może być jednak więcej. Niektórzy uznają tę dolegliwość za wstydliwą i nie przyznają się do niej nawet lekarzom. Jak zadbać o higienę przy nietrzymaniu moczu?

Nietrzymanie moczu. Jak zadbać o higienę?

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Nietrzymanie moczu częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn i głównie osób starszych.

Jedną z przyczyn nietrzymania moczu jest przerośnięta prostata, która prowadzi do częstego oddawania i nietrzymania moczu.

Innymi przyczynami są:

  • wiek,
  • stosowanie wybranych leków,
  • cukrzyca,
  • zakażenia układu moczowego,
  • pęcherz nadreaktywny,
  • neuropatie,
  • choroby układu nerwowego,
  • słabe mięśnie dna miednicy (to zwłaszcza problem kobiet po przebytych ciążach i porodach naturalnych).

Mocz w kontakcie ze skórą może prowadzić do powstawania na niej odparzeń, wysypek i stanów zapalnych. Jeśli dojdzie do przerwania ciągłości skóry, wilgotne i ciepłe środowisko stanie się idealne dla rozwoju bakterii. Niewielkie odparzenia mogą zmienić się w poważne infekcje i zakażenia. W higienie osób z nietrzymaniem moczu kluczowe jest zapobieganie dłuższym kontaktom moczu ze skórą. 

Produkty chłonne na nietrzymanie moczu 

Wkładki na nietrzymanie moczu

Są skuteczne przy lekkim i umiarkowanym nietrzymaniu moczu, gdy jego popuszczanie zdarza się sporadycznie, np. podczas kichania, kaszlu czy śmiania się. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Podpaski na nietrzymanie moczu

Sprawdzają się, gdy objawy zdarzają się częściej, np. przy uprawianiu sportu, wchodzeniu po schodach czy pracach fizycznych. 


Majtki na nietrzymanie moczu

Świetnie radzą sobie nawet z dużymi ilościami moczu. Stanowią dobry wybór dla pacjentów, którym popuszczanie zdarza się często, np. przy staniu, chodzeniu czy leżeniu. 


Pieluchomajtki

Są bardzo chłonne i zapewniają ochronę przed przeciekaniem. Są polecane m.in. pacjentom leżącym, którzy potrzebują wsparcia przy poruszaniu się.  

Podczas doboru odpowiednich produktów chłonnych, oprócz stopnia nasilenia schorzenia, zwróć uwagę na płeć i budowę ciała osoby dotkniętej nietrzymaniem moczu. Przed kupnem majtek i pieluchomajtek zmierz jej obwód w pasie ze względu na różne rozmiary tych produktów.


Dlaczego pieluchomajtki są lepsze niż cewnik? 

Rodziny osób leżących dotkniętych nietrzymaniem moczu często zastanawiają się, czy cewnik jest lepszym rozwiązaniem niż stosowanie pieluchomajtek. Cewnik stanowi otwartą drogę do układu moczowego dla bakterii. Przy zachowaniu zasad higieny pieluchomajtki i specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu sprawdzą się lepiej.

Pamiętaj, że chorym przysługuje refundacja z NFZ na produkty chłonne.

Pielęgnacja skóry osób z nietrzymaniem moczu

Opiekując się bliską osobą z nietrzymaniem moczu, pamiętaj, że przy każdej wymianie produktu chłonnego konieczne jest też dokładne przemycie i wysuszenie skóry, która miała kontakt z moczem. W tym celu nie używaj jednak wody ze zwykłym mydłem, które wysusza skórę i sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej wrażliwa.

Do przemywania i pielęgnacji skóry osoby dotkniętej nietrzymaniem moczu stosuj przeznaczone do tego produkty, np. hipoalergiczne produkty do higieny intymnej.


Po umyciu dokładnie, ale delikatnie osusz skórę. Silne pocieranie szorstkim materiałem przyspieszy pojawienie się stanów zapalnych.

Na koniec zastosuj krem łagodzący odparzenia i stany zapalne, a także zabezpieczający przed czynnikami drażniącymi (np. z cynkiem, gliceryną itp.). 


Jak ułatwić bliskiemu z nietrzymaniem moczu zachowanie higieny? 

  • Postaraj się ułatwić pacjentowi z nietrzymaniem moczu korzystanie z toalety. W przypadku osoby, która porusza się o własnych siłach, zamontuj krzesło toaletowe. Osobie pozostającej w łóżku zapewnij kaczkę (lub basen).
  • W toalecie umieść kosz na odpady, który umożliwi pacjentowi wyrzucanie zużytych produktów chłonnych bez skrępowania.
  • Materac przykryj specjalnymi, chłonnymi podkładami.
  • Kupując ubrania, wybierz luźne modele na rzepy, napy itp. Ułatwi to przebieranie chorego w przypadku zamoczenia ubrań.
  • Zapoznaj się z informacjami udostępnianymi przez stowarzyszenia osób z nietrzymaniem moczu. Organizują one różnego rodzaju spotkania integracyjne, wykłady i zajęcia z konsultantami, na których można dowiedzieć się, jak radzić sobie z tą dolegliwością na co dzień. Specjaliści pokazują też, jak wykonywać ćwiczenia (m.in. ćwiczenia dna miednicy), które uczą kontrolować dolegliwość.  

Czy osobie z nietrzymaniem moczu powinno się ograniczać podawanie płynów?  

Nie ograniczaj pacjentom picia wody, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Może to spowodować infekcję układu moczowego.

Możesz jednak odstawić moczopędne płyny (kawa, herbata).

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu

W leczeniu nietrzymania moczu kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Zadbaj o to, by bliska osoba zrzuciła zbędne kilogramy i pamiętała o aktywności fizycznej. Najpierw jednak skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą urologicznym, jaka aktywność będzie wspomagała leczenie nietrzymania moczu, a która może pogłębiać dolegliwość. Źle dobrane lub nieodpowiednio wykonywane ćwiczenia mogą wręcz zaszkodzić. 

Jeśli nietrzymanie moczu jest skutkiem ubocznym innej choroby, oczywiście konieczne jest jej leczenie.

Przeczytaj również:
Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy? Ćwiczenia i profilaktyka!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • http://www.uroconti.pl. 
  • https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/nie-tylko-kobiecy-problem. 
  • https://ntm.pl/kiedy-ruch-moze-byc-szkodliwy-dla-osoby-z-problemem-nietrzymania-moczu/.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę