Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
45

Jak przygotować nasiadówkę?

Słuchaj artykułu

Nasiadówka, czyli kąpiel nasiadowa, to jeden z tradycyjnych sposobów radzenia sobie z problemami zdrowotnymi w obrębie miednicy mniejszej. Najczęściej jest stosowana w przypadku intymnych chorób kobiecych. Ta naturalna metoda leczenia może okazać się wybawieniem przy nawracających stanach zapalnych okolic intymnych. Jakie zioła wykorzystuje się do nasiadówki? Jak ją prawidłowo przygotować? 

Jak przygotować nasiadówkę?

Na czym polega kąpiel nasiadowa?  

Nasiadówka, czyli kąpiel z dodatkiem ziół lub substancji leczniczych, polega na zanurzeniu pośladków, a najlepiej całych bioder na kilkanaście minut w ciepłej wodzie. Nasiadówkę można wykonać w wannie lub dużej misce. Podczas kąpieli nasiadowej woda powinna sięgać do okolic pępka pacjenta. Górna część tułowia oraz nogi nie mogą być zaburzone w wodzie – warto zakryć je ubraniem lub kocem, aby pacjent się nie wychłodził.  


Zioła przydatne do nasiadówki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rodzaje kąpieli nasiadowych 

  • Zimna – temperatura wody powinna wynosić od 15 do 20°C, a kąpiel trwać nie dłużej niż 5-10 sekund. Zimna kąpiel powoduje przemieszczenie krwi z głowy do narządów znajdujących się w obrębie brzucha oraz miednicy. Polecana jest osobom zmagającym się z zaparciami, wzdęciami czy hemoroidami przebiegającymi ze stanem zapalnym. Mogą je także wykonywać osoby cierpiące na choroby ginekologiczne czy zaburzenia seksualne. Do przeciwwskazań należą osłabienie krążenia, choroby układu moczowego, stany zapalne narządów układu pokarmowego i miednicy mniejszej oraz drgawki. 
  • Obojętna – temperatura wody powinna wynosić 34-35°C. Optymalny czas trwania kąpieli to 30 minut. Taka kąpiel wskazana jest dla osób zmagających się z bezsennością, nerwicami, żylakami i szczeliną odbytu. Przeciwwskazania do jej wykonania są takie same jak w przypadku kąpieli zimnej. 
  • Ciepła – temperatura wody może wynosić od 36 do 42°C. Kąpiel powoduje przesunięcie krwi do narządów znajdujących się w brzuchu i miednicy mniejszej. Dzięki temu działa przeciwzapalnie oraz mniejsza napięcie mięśni gładkich. Ciepła kąpiel jest wskazana w terapii kolek jelitowych i nerkowych, żylaków odbytu, zapaleniu gruczoły krokowego lub pęcherza moczowego. Przeciwwskazaniem do stosowania nasiadówek ciepłych jest niewydolność krążenia. 
  • Zmiennociepła – polega na zanurzaniu ciała w gorącej wodzie (40-42°C) przez 3-5 minut, a następnie w zimnej wodzie (15-20°C) przez 20-30 sekund. Taka kąpiel powoduje przekrwienie narządów brzucha oraz miednicy. Wskazana jest przy atonii jelit oraz wzdęciach. Takich kąpieli nie powinny stosować osoby cierpiące na drgawki oraz niewydolność krążenia.   

Jakie zioła wykorzystywane są do nasiadówek?  

Do wykonania nasiadówki obojętnej oraz ciepłej można wykorzystać dodatek odwaru przygotowanego z ziół. Najczęściej stosuje się: 

  • korę dębu – wykazuje działanie odkażające naczynia krwionośne i zmniejsza stan zapalny; surowiec ten jest zalecany osobom borykającym się z problemem hemoroidów; 
  • rumianek – działa łagodząco, przeciwzapalnie oraz antyseptycznie; zastosowanie tego zioła będzie dobrym rozwiązaniem dla osób z zapaleniem pęcherza, pochwy oraz hemoroidami; 
  • pokrzywa – nasiadówka z wykorzystaniem tego surowca sprawdzi się w czasie zapalenia dróg moczowych; wykazuje działanie zmniejszające stan zapalny oraz przyspieszające proces gojenia ran; 
  • szałwia – wykazuje działanie ściągające; polecana jest w łagodzeniu objawów zapalenia pęcherza
  • krwawnik – łagodzi podrażnienia skóry i wspomaga gojenie drobnych ran. 

Jak przygotować nasiadówkę?  

Aby wykonać nasiadówkę, należy przygotować odwar z wybranym surowcem o objętości około 1 litra. Zazwyczaj do przygotowania odwaru zużywa się 100 g wysuszonego surowca roślinnego. Przygotowany odwar powinno się przecedzić. W międzyczasie do wanny lub miski należy nalać odpowiednią ilość wody (taką, która pozwoli na zamoczenie całych pośladków). Woda powinna mieć prawidłową temperaturę zależną od tego, jaką kąpiel zamierzamy wykonać. W przypadku ciepłej kąpieli woda nie może parzyć oraz powodować dyskomfortu. Przed wykonaniem nasiadówki należy się wypróżnić. 

Do przygotowanej wanny lub miski z wodą wlewamy sporządzony wcześniej odwar. W wodzie zanurzamy jedynie pośladki (kończyny dolne i górna część ciała pozostają niezamoczone). Ciepłą nasiadówkę wykonujemy maksymalnie przez 20 minut. Po zakończeniu kąpieli należy dokładnie osuszyć ciało miękkim ręcznikiem, a następnie pacjent powinien położyć się na kilkanaście minut do łóżka.  

Czy nasiadówka jest skuteczna?  

Nasiadówka to naturalna metoda łagodzenia różnych dolegliwości, która przyniesie ulgę oraz zmniejszy objawy, z jakimi się borykamy. Należy jednak pamiętać, że nasiadówka nie jest wskazana dla każdego. Kąpieli nasiadowych nie powinny stosować kobiety w okresie ciąży. Nasiadówka może być traktowana jako terapia wspomagająca leczenie farmakologiczne. Bez konsultacji z lekarzem czy fizjoterapeutą nasiadówki można wykonywać maksymalnie przez 7 dni.  

Przeczytaj również:
Odwar, napar, macerat – czym się od siebie różnią?
Jak przygotować odwar?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. dr med. Anna Straburzyńska-Lupa, prof. dr hab. Gerard Straburzyński, Fizjoterapia. 
  2. lek. med. Barbara Leszczyńska, Zioła a higiena intymna. Konsultacja merytoryczna, www.zielnik-apteczny.pl. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę