1
16 września 2021

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczu może kojarzyć się z dolegliwością kobiet po menopauzie. Tymczasem coraz częściej dotyczy pań w 3. i 4. dekadzie życia. Przypadłość ta nie jest także obca mężczyznom. Tylko w Polsce nietrzymanie moczu dotyczy około 2,5 mln osób. Niestety wciąż jest ono tematem tabu, a dotknięci nim pacjenci nie zawsze wiedzą, jak mogą zadbać o higienę, a co za tym idzie – komfort i dobre samopoczucie.  

Kobieta trzyma ręce na brzuchu

Produkty na nietrzymanie moczu

Ile osób tak naprawdę boryka się z nietrzymaniem moczu? 

Szacuje się, że około 423 miliony osób na świecie cierpi na nietrzymanie moczu. Trudno jest dokładnie określić tę liczbę, ponieważ wiele osób nie przyznaje się do schorzenia, twierdząc, że jest ono krępujące, wstydliwe lub należy do naturalnych objawów starości. Mało optymistyczną wiadomością jest fakt, że liczba chorych z pewnością będzie rosła. Światowa Organizacja Zdrowia zakwalifikowała nietrzymanie moczu do chorób cywilizacyjnych i społecznych, która wynika m.in. z hałasu, skażenia gleb, wody i powietrza, a także ograniczenia ruchu fizycznego.  

Nietrzymanie moczu – przyczyny 

Nietrzymanie moczu częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Najistotniejszymi przyczynami dolegliwości są:  

 • poród siłami natury,  
 • cukrzyca,  
 • nadwaga,   
 • choroby związane z przewlekłym kaszlem (np. POCHP).  

Nietrzymanie moczu może towarzyszyć też zespołowi jelita drażliwego (IBS), a nawet problemom psychologicznym (leki uspokajające rozluźniają cewkę moczową i osłabiają mechanizm zamykania).  

Osoby, których dotyczy nietrzymanie moczu, skarżą się na poczucie wstydu i niską samoocenę, co często prowadzi do zaburzeń psychicznych. Chorzy unikają życia towarzyskiego, a nawet postanawiają zrezygnować z pracy. Zamiast walczyć z chorobą na wczesnym etapie, do lekarza trafiają dopiero wówczas, gdy schorzenie zaczyna utrudniać im codzienne funkcjonowanie.  

Rodzaje nietrzymania moczu  

Specjaliści wyróżniają kilka rodzajów nietrzymania moczu. Według Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia są to: 

 • wysiłkowe nietrzymanie moczu – polegające na niekontrolowanym wydobywaniu się niewielkich ilości moczu wtedy, gdy na pęcherz działa ciśnienie (np. podczas kaszlu, śmiania się itp.); 
 • nietrzymanie moczu z nagłym parciem – mające miejsce wówczas, gdy pacjent czuje silne parcie na pęcherz, jednocześnie bezwiednie oddając mocz; 
 • mieszane nietrzymanie moczu – diagnozuje się je u pacjentów, którzy mają objawy zarówno wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i tego z intensywnym, nagłym parciem na pęcherz. 

Nietrzymanie moczu może też być spowodowane przepełnieniem pęcherza (np. u mężczyzn z powiększoną prostatą) lub być wynikiem urazu kręgosłupa czy powstaniem przetoki. 

Dlaczego przy nietrzymaniu moczu nie powinno się używać zwykłych podpasek? 

Osoby, których dotyczy nietrzymanie moczu, często sięgają po zwykłe wkładki i podpaski, aby zadbać o higienę. Należy mieć świadomość, że produkty te nie radzą sobie tak dobrze, jak specjalne podpaski na nietrzymanie moczu. Kobiece akcesoria higieniczne są przystosowane do pochłaniania niewielkich ilości krwi, która wypływa pod małym ciśnieniem. Tymczasem podpaski na nietrzymanie moczu zaprojektowane są tak, by poradziły sobie z dużą ilością moczu wydalanego przy dużym parciu. 

Różnice pomiędzy zwykłymi podpaskami a produktami na nietrzymanie moczu 

Jak już zostało wspomniane, główna różnica pomiędzy zwykłymi podpaskami a produktami na nietrzymanie moczu dotyczy chłonności. Produkty na nietrzymanie moczu potrafią wchłonąć nawet do 1000 ml płynu, gwarantując pacjentom pełen komfort. Co ważne, są dostępne w wielu rodzajach i rozmiarach, zatem bez problemu można dopasować podpaskę do każdej budowy ciała.  

Inne zalety podpasek na nietrzymanie moczu: 

 • W przeciwieństwie do zwykłych podpasek używanych podczas miesiączki podpaski na popuszczanie moczu są wyposażone w specjalne zaawansowane systemy neutralizujące nieprzyjemny zapach. Dzięki nim można czuć się pewnie w domu, pracy czy podczas spotkań ze znajomymi. 
 • Zwykłe podpaski nie są tak przyjazne dla skóry, jak podpaski czy wkładki higieniczne na nietrzymanie moczu. Produkty, które są przeznaczone do stosowania podczas miesiączki, powinno się zakładać tylko na kilka godzin dziennie i kilka dni w miesiącu. Tymczasem podpaski na nietrzymanie moczu opracowano tak, by nie podrażniały skóry. 
 • Niewiele osób, których dotyczy nietrzymanie moczu, zdaje sobie sprawę z tego, że NFZ umożliwia refundację podpasek na nietrzymanie moczu. Zakup zwykłych podpasek, bez refundacji, jest nie tylko niepraktyczny, ale i nieopłacalny. 
 • Dla wielu pacjentów niezwykle ważna jest dyskrecja, jaką gwarantują podpaski do nietrzymania moczu. Mała, ale bardzo chłonna wkładka na nietrzymanie moczu o wiele mniej odznacza się pod ubraniem niż zwykła podpaska

Podpaska czy wkładka? 

Choć określeń „podpaska” i „wkładka” często używa się zamiennie, oba produkty różnią się między sobą. Wkładki przy nietrzymaniu moczu oferują więcej dyskrecji. Są mniejsze i bardziej komfortowe. Sprawdzają się świetnie zwłaszcza przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, gdy jego niewielkie ilości wydostają się w sposób niekontrolowany. 

W przypadku nietrzymania moczu z nagłym parciem zdecydowanie lepszym wyborem są podpaski. Zapewniają one odpowiednią chłonność nawet dla dużych ilości płynu. Co ważne, są dostępne w anatomicznych kształtach zaprojektowanych zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przez co dają poczucie pełnej szczelności. 

Jak dobrać podpaski na nietrzymanie moczu? 

Osoby, które zauważają u siebie problem z nietrzymaniem moczu, zazwyczaj zastanawiają się, jakie wkładki na nietrzymanie moczu wybrać.  Najlepiej wybrać produkt, który zapewni stuprocentową chłonność, ukryje przykry zapach, a przy tym będzie dawał komfort fizyczny podczas użytkowania. Dostępne są próbki wkładek na nietrzymanie moczu, co pozwala wybrać model najlepiej odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom pacjenta. Często zdarza się, że osoby, które są sceptycznie nastawione do produktów specjalistycznych, rezygnują ze zwykłych podpasek dopiero wtedy, gdy doświadczą komfortu, jaki zapewniają produkty na nietrzymanie moczu. 

Czy wkładki i podpaski na nietrzymanie moczu zapobiegają schorzeniu? 

Warto pamiętać o tym, że nawet najlepsze wkładki na nietrzymanie moczu nie zwalczą problemu. Z rozwojem choroby zazwyczaj da się jednak walczyć. Profilaktyka może polegać m.in. na rzuceniu palenia, unikaniu kofeiny czy zadbaniu o prawidłową masę ciała. Kobietom lekarze często zalecają ćwiczenia mięśni dna miednicy, czasami wprowadzana jest też farmakoterapia. W niektórych przypadkach nietrzymaniu moczu może zapobiec zabieg. Wkładki na nietrzymanie moczu są więc remedium na objawy schorzenia, a nie na jego przyczyny. 

Nietrzymanie moczu to choroba cywilizacyjna, z którą w większości przypadków można walczyć. Aby zadbać o higienę, warto używać specjalnych podpasek i wkładek na nietrzymanie moczu zamiast zwykłych produktów dla miesiączkujących kobiet. Specjalistyczne podpaski na nietrzymanie moczu gwarantują odpowiednią chłonność, szczelność, eliminację przykrych zapachów i brak podrażnień skóry. Dobór odpowiednich podpasek nie powinien jednak zastąpić regularnych wizyt u lekarza. 

Przeczytaj również:
Nietrzymanie moczu – co może być przyczyną?

Terapia mięśni dna miednicy przy nietrzymaniu moczu u kobiet

Źródła: 

 • http://www.phie.pl/pdf/phe-2011/phe-2011-3-382.pdf
 • https://www.pb.pl/ntm-to-problem-ekonomiczny-i-psychologiczny-933431 
 • https://pacjent.gov.pl/jak-zyc-z-choroba/nie-tylko-kobiecy-problem

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Czym różni się sterylny pojemnik na mocz od niesterylnego?

Pojemnik sterylny pozbawiony został flory bakteryjnej, dlatego dla bezpieczeństwa zapakowano go w woreczek. Zakupienie go jest wymagane wtedy, gdy zlecono…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Kobieta trzyma ręce na brzuchu

Produkty na nietrzymanie moczu

Czytaj także
20 października 2021 Poradnik Gemini
21 maja 2021 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
21 maja 2021 Magdalena Bernisz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)