1
25 sierpnia 2021

Jak rozpoznać ciążę? Objawy przypuszczalne, prawdopodobne i pewne

Rozpoznanie ciąży, szczególnie w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu, nie jest łatwe. Zmiany towarzyszące implantacji i podziałom zarodka u każdej kobiety mogą przebiegać nieco inaczej. Jest jednak wiele sygnałów, które mogą pomóc kobiecie stwierdzić, czy jest w ciąży.

Kobieta siedzi na kanapie i ziewa

Produkty dla przyszłych mam

Ciąża to wyjątkowy czas. Przez 9 miesięcy ciało przyszłej mamy będzie domem dla rozwijającego się i przygotowującego się do przyjścia na świat dziecka.  

Przypuszczalne objawy ciąży 

Jest wiele symptomów, które mogą sugerować początek ciąży, choć każda kobieta przeżywa te chwile inaczej. Na dodatek niektóre objawy mogą występować także w innych sytuacjach.  

Brak miesiączki 

Da wielu kobiet pierwszym wyraźnym objawem ciąży jest brak miesiączki. W tym czasie zarodek ma już za sobą implantację w ścianie macicy i wiele podziałów komórkowych. Większość przyszłych mam, szczególnie gdy ciąża nie była spodziewana, zazwyczaj na tym etapie jeszcze nie wie, że w ich ciele rozwija się nowe życie. 

Musimy jednak pamiętać, że zaburzenia cyklu czy zanik miesiączki mogą być skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie niezwiązanych z ciążą. Długotrwały stres, uprawianie wyczynowego i forsownego sportu czy drastyczna dieta także mogą wpłynąć na prawidłową pracę jajników.  

Poranne mdłości 

Wielu kobietom we wczesnej ciąży towarzyszą mdłości, a nawet torsje. Ich wystąpienie w 4-5. tygodniu ciąży jest oznaką zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Wzrasta stężenie gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, który odpowiada za prawidłowy rozwój ciąży. Jednak poranne mdłości mogą występować także w wielu innych okolicznościach – na skutek zatrucia pokarmowego czy stresu. Wiele ciężarnych jest wyczulonych na zapachy oraz zmieniają się u nich preferencje żywieniowe.  

Ten objaw zaliczamy do objawów przypuszczalnych, ponieważ występuje tylko u niektórych ciężarnych. 

Bolesność piersi 

Wiele kobiet podejrzewa ciążę na podstawie obserwacji zmiany w swoich piersiach. W pierwszych tygodniach ciąży stają się one wyraźnie większe, tkliwe i bolesne. Dodatkowo zmiany obejmują także sutki, które  stają się wyraźnie ciemniejsze.  

Nie jest to pewny objaw, bo zmiany w piersiach mające podłoże hormonalne  występują także przed miesiączką i towarzyszą PMS-owi.  

Częste wizyty w toalecie 

Choć wczesna ciąża nie wiąże się jeszcze z wyraźnym powiększeniem brzucha, jednak macica wraz zagnieżdżonym w niej zarodkiem zaczyna się powiększać już w pierwszych dniach po udanej implementacji. Rosnąca macica uciska na pęcherz moczowy, stąd częstsze wizyty w toalecie. Niektóre kobiety mogą skarżyć się także na zaparcia.  

Zarówno częste oddawanie moczu, jak i problemy z wypróżnieniem nie występują tylko w czasie ciąży. Ich przyczyną mogą być także stany zapalne pęcherza i problemy trawienne.  

Zmęczenie i drażliwość 

Wiele kobiet kojarzy początki swojej ciąży ze stanem wyraźnego zmęczenia i złego nastroju. Nic dziwnego – ciąża jest czasem zmian hormonalnych, które oddziałują na funkcjonowanie całego organizmu.  

Taki stan może być także wywołany stresem czy trudnymi sytuacjami życiowymi, a niekoniecznie ciążą. 

Pierwsze ruchy płodu 

Niekiedy zdarza się, że kobieta nie rozpoznaje u siebie ciąży aż do momentu, gdy dziecko zaczyna poruszać się w brzuchu. Pierwsze ruchy płodu do złudzenia przypominają… objawy niestrawności.  

Prawdopodobne objawy ciąży 

Ciąża przynosi wiele zmian nie tylko w funkcjonowaniu naszego organizmu, ale też w samym ciele przyszłej mamy.  

Zmiany w obrębie narządów rodnych 

Niektóre z towarzyszących ciąży zmian może zaobserwować tylko ginekolog, przeprowadzając badanie.  Mowa o następujących zmianach: 

  • asymetryczne powiększenie rogu macicy (objaw Piskáčka), 
  • zasinienie pochwy i szyjki macicy (objaw Chadwicka), 
  • rozpulchnienie cieśni macicy (objaw Hegara). 

Zmiany w obrębie ciała 

Ciąża i towarzyszące jej zmiany hormonalne powodują wiele wyraźnych zmian w ciele przyszłej mamy: 

  • zmiany w okolicy brzucha – są szczególnie widoczne u szczupłych kobiet. Szybko powiększający się brzuch to indywidualna cecha – po niektórych kobietach jeszcze w 5. miesiącu nie widać ciąży, u innych ciążowy brzuch widoczny jest już w 2. miesiącu.  
  • zmiany na skórze przyszłej mamy – pod wpływem hormonów zmienia się zabarwienie brodawek sutkowych, a piersi stają się wyraźnie większe – w wielu przypadkach konieczne jest noszenie większego biustonosza. U wielu kobiet już na początku ciąży pojawia się kresa czarna (linea negra), czyli ciemna linia przebiegająca od mostka do spojenia łonowego, która jest skutkiem zmian hormonalnych. U wielu kobiet już na wstępnym etapie ciąży występują także rozstępy.  
  • podwyższona temperatura ciała – jest skutkiem zmian hormonalnych, a dokładniej rosnącego progesteronu, który przyspiesza metabolizm. Pracujący intensywniej organizm reaguje wyższą o kilka stopni temperaturą. Nie jest to jednak objaw choroby. Podwyższona temperatura w ciąży nie jest niczym szczególnym i nie stanowi powodu do niepokoju.  

Dodatni wynik testu ciążowego 

Dwie kreski na teście ciążowym i potwierdzony badaniem podwyższony poziom beta hCG to w wielu przypadkach bardzo miarodajny dowód na obecność ciąży. Niekiedy jednak może dojść do obumarcia ciąży na bardzo wczesnym etapie. Wówczas wynik testu nie odda rzeczywistej sytuacji. Dlatego dodatni wynik tekstu ciążowego należy do objawów prawdopodobnych.  

Pewne objawy ciąży 

W potwierdzeniu ciąży pomoże wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG.

Wysłuchanie bicia serca płodu 

Dla przyszłych rodziców najbardziej wyraźnym dowodem na ciążę jest wysłuchanie bicia serca dziecka. Aby wysłuchać tętno dziecka, lekarz przykłada do brzucha słuchawkę lub echosondę. Najpierw musi on jednak wybrać miejsce, gdzie serce dziecka będzie słychać najlepiej. Badanie to jest bardzo subiektywne, dużo zależy od doświadczenia lekarza.  

Stwierdzenie obecności płodu w badaniu USG 

Każda mama z niecierpliwością oczekuje na pierwsze badanie USG. Badanie to jest wykonywane między 5. a 10. tygodniem ciąży i jego celem jest ostateczne potwierdzenie ciąży i jej ocena. Lekarz sprawdza, jak zagnieżdżony jest zarodek, określa wstępnie wiek ciąży i – przede wszystkim – sprawdza, czy  bije serce dziecka, czyli czy ciąża jest żywa. W trakcie tego badania może on także zobaczyć stan kosmówki i owodni, a także ocenić, czy na świat przyjdzie jedno dziecko, czy np. bliźnięta.  

Wyczucie ruchów 

Dla wielu kobiet najbardziej namacalnym dowodem na obecność ciąży jest pierwsze kopnięcie dziecka w powłoki brzucha. Choć początkowo określenie „kopnięcie” jest zazwyczaj na wyrost, już po niedługim czasie mama dokładnie wie, kiedy jej dziecko śpi i czuwa, kiedy się przeciąga, a nawet kiedy ma czkawkę.

Źródła:

  • G. Brębowicz, Położnictwo: Fizjologia ciąży, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2012.  
  • P. Sarti, G. Sparnacci, Ciąża, poród, macierzyństwo, Wydawnictwo Rea, 2021.  
  • L. Holt, M. Sears, W. Sears, Księga ciąży. Wszystko, co musisz wiedzieć o ciąży, miesiąc po miesiącu, Mamania, 2021.  
  • J.D. Gordon i wsp., Położnictwo, ginekologia i niepłodność, MediPage, 2011. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Ciąża a malowanie paznokci

Nie ma zdecydowanych przeciwwskazań do malowania paznokci w ciąży. Jeżeli przyszła mama toleruje zapach lakieru i ma taką potrzebę, może…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Kobieta siedzi na kanapie i ziewa

Produkty dla przyszłych mam

Czytaj także
27 października 2021 Alicja Olewiecka
27 października 2021 mgr Ewelina Pietrzak
26 października 2021 Zofia Gmerek
25 października 2021 Alicja Olewiecka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)