1
09 września 2021

Kapsaicyna – czym jest, gdzie się znajduje i jakie ma właściwości?

Kapsaicyna jest organicznym związkiem chemicznym z grupy alkaloidów. W żywności występuje m.in. w ostrych paprykach, w których odpowiada za pikantny, wręcz piekący smak, ale wykorzystuje się ją nie tylko jako przyprawę. Kapsaicynę można znaleźć np. w lekach przeciwbólowych, suplementach wspomagających odchudzanie, kosmetykach i maściach rozgrzewających. Jakie właściwości ma ta substancja? 

Właściwości drażniące i przeciwbólowe 

Kapsaicyna pełni rolę składnika aktywnego różnych kremów, maści, czy też plastrów przeciwbólowych stosowanych w leczeniu przewlekłego i uciążliwego bólu, m.in.:

  • bólu mięśniowo-stawowego,
  • neuropatii cukrzycowych,
  • nerwobólów związanych z półpaścem,
  • bólu występującego przy wysypkach lub łuszczycach.

Jednak z uwagi na silne właściwości drażniące, wykorzystuje się ją w ostateczności, jako alternatywę dla innych leków przeciwbólowych, których pacjent nie toleruje. Jak to możliwe, że drażniąca i wywołująca piekący ból kapsaicyna może być również lekarstwem?

Przy przedłużonym oddziaływaniu, zamiast pobudzać receptory bólowe, sprawia, że receptor przechodzi w stan inaktywacji i mimo bodźca przestaje być pobudzany. 

Wpływ na termoregulację i metabolizm tkanki tłuszczowej 

W kapsaicynie dopatruje się właściwości wspomagających proces odchudzania. Już teraz na rynku pojawiają się preparaty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej, które zawierają w swym składzie ekstrakt z ostrej papryki. Możliwe, że w przyszłości środki te będą mogły być szerzej wykorzystywane do wspomagania procesu odchudzania, jednak potrzeba jeszcze wielu badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność takich terapii.  

Zdolności antyoksydacyjne 

W badaniach naukowych wykazano również, że zawarta w paprykach kapsaicyna,  posiada  pewne zdolności antyoksydacyjne, które opóźniają oksydację lipoprotein LDL, tym samym opóźniając rozwój miażdżycy, choroby wieńcowej serca i zawału serca.  

Działanie hipotensyjne 

Kolejną właściwością kapsaicyny jest jej działanie obniżające ciśnienie krwi, dzięki czemu możliwe, że w przyszłości będzie ona powszechnie wykorzystywana w lekach na nadciśnienie tętnicze. 

Działanie przeciwdrobnoustrojowe i antynowotworowe 

W badaniach udowodniono jej hamujący wpływ na rozwój bakterii Salmonella Typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, drożdży Saccharomyces cerevisiae, a także na bakterię Helicobacter pylori, która jest najczęstszą przyczyną występowania choroby wrzodowej. Naukowcy donoszą również o jej właściwościach hamujących rozwój niektórych typów nowotworów, takich jak: nowotwór płuc, nowotwór okrężnicy, nowotwór prostaty, glejak oraz czerniak.  

Kapsaicyna, składnik aktywny papryki chili, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Warto wprowadzać do swojej diety ostre papryki, aby w naturalny sposób dostarczyć do organizmu tę substancję. Do jej suplementacji lub zastosowania w celach terapeutycznych należy jednak podchodzić z rezerwą i robić to najlepiej pod okiem specjalisty.  

Przeczytaj również:
Papryka jalapeno – jakie kryje w sobie właściwości?

Źródła: 

  • T. Pieńko, Kapsaicyna – właściwości, zastosowania i perspektywy, „Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego”, nr 2 2013.  
  • J. Olszewska, Kapsaicyna – lek czy trucizna?, „Kosmos. Problemy nauk biologicznych”, nr 59 (1-2) 2010.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Probiotyk dla dorosłego i nastolatka

Dla dorosłego i nastolatka najczęściej wystarczy ten sam preparat. Kierując się wyborem, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na liczbę bakterii…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 października 2021 mgr Ewelina Pietrzak
15 października 2021 mgr Manuela Ciuba
14 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
12 października 2021 mgr Ewelina Pietrzak
06 października 2021 dr Ewa Fiedorowicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)