2
06 października 2021

Kolka jelitowa u niemowląt – jak ją zwalczyć?

Płacz, niepokój, ból brzuszka i podkurczanie nóżek – to jedne z podstawowych objawów kolki jelitowej u niemowląt. Ten trudny czas dla dziecka i rodziców dotyczy nawet 40% rodzin. Czy istnieje złoty środek pomagający w problemie?  

Kolka jelitowa, według definicji jej rozpoznania, dotyczy niemowląt, u których występuje nieukojony płacz przez 3 godziny dziennie, głównie późnym popołudniem i wieczorem, minimum 3 razy w tygodniu, a czas tego niepokoju trwa przez 3 tygodnie. 

Metody behawioralne na kolkę jelitową u niemowląt

Poszukując skutecznych metod przynoszących ulgę niemowlęciu w kolce jelitowej, rozpoczynamy od sposobów praktykowanych przez lata przez inne mamy i przychodzących nam naturalnie na myśl. Do tzw. metod behawioralnych, które mogą przynieść choć częściowe ukojenie, należą:  

 • rytmiczne kołysanie i utulanie; 
 • ciepła kąpiel; 
 • masaż brzuszka;  
 • ciepłe okłady, np. termoforem
 • zmniejszenie bodźców zewnętrznych, np. poprzez zaciemnienie pomieszczenia;
 • biały szum – jednostajny dźwięk, który maskuje wszystkie inne w otoczeniu.  

Technika karmienia 

Prawidłowa technika karmienia piersią to istotna kwestia profilaktyki połykania zbyt dużej ilości powietrza przez niemowlę, co może przyczyniać się do występowania wzdęć. W tym zakresie niekiedy wskazana jest pomoc doradcy laktacyjnego lub położnej. U niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się natomiast odpowiedni dobór butelki i smoczka, ale również zmianę mieszanki mlecznej podstawowej, zwykle mleka początkowego, na takie przeznaczone do stosowania w zapobieganiu kolce, wzdęciom i zaparciom.  

Żywienie niemowląt z kolką jelitową

U niemowląt z kolką jelitową karmionych piersią żywienie mlekiem mamy powinno być kontynuowane. Nie ma specjalnych wskazań do ograniczeń diety mamy karmiącej piersią, gdy niemowlę ma kolkę jelitową. To mit, że dziecku szkodzą wzdymające czy ciężkostrawne produkty, które zjadła mama. Nie ma również zasadności do eliminacji przez nią produktów mlecznych.

Dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym polecane są mieszanki mleczne należące do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego, których skład został dostosowany do specjalnych potrzeb żywieniowych w okresie kolki jelitowej.

Skład mieszanek mlecznych na kolkę jelitową oparty jest o: 

 • częściowo rozłożone białko, co ułatwia trawienie i czyni formułę mleka bardziej lekkostrawną
 • odpowiednią kompozycję tłuszczu z kwasem β-palmitynowym, co zapewnia zmiękczoną konsystencję stolca i sprawne funkcjonowanie jelit
 • obniżoną zawartość laktozy, ograniczającą ilość tworzonych gazów powodujących dyskomfort brzuszny.  

Wszystkie te modyfikacje składu przyczyniają się do ograniczenia objawów związanych z kolką jelitową i usprawniają pracę przewodu pokarmowego niemowlęcia.  

Bezpieczne zioła dla niemowląt 

Niemowlętom można podawać produkty zawierające skoncentrowane ekstrakty ziołowe dostosowane do wieku dziecka. 

Uwaga! Nie zaleca się podawania herbatek ziołowych, zwłaszcza herbatki z kopru włoskiego, niemowlętom i małym dzieciom do 4. roku życia.  

Według danych naukowych, za bezpieczne dla niemowląt są uznawane m.in. rumianek i melisa.  

Fitoterapeutyki i bakterie probiotyczne 

Swoje zastosowanie od lat mają zioła określane jako fitoterapeutyki oraz bakterie probiotyczne. Fitoterapeutyki, takie jak bezpieczne dla niemowlęcia ekstrakty ziołowe z rumianku i melisy, mają korzystne działanie przeciwskurczowe, przeciwwzdęciowe i uspokajające. Bakterie probiotyczne, czyli dobroczynne bakterie Lactobacillus acidophilus, korzystnie oddziałują na budowanie mikroflory jelitowej oraz zapobiegają powstawaniu nadmiaru gazów w jelitach.  

W świetle ostatnich badań, połączenie działania fitoterapeutycznego z probiotykami wydaje się perspektywicznym, naturalnym i skutecznym sposobem w walce z kolką jelitową.

Suplementy diety dla niemowląt zawierające ekstrakt z rumianku i melisy oraz bakterie probiotyczne, mogą przyczynić się do znacznego skrócenia czasu płaczu już od pierwszych dni stosowania, a po 4 tygodniach – do znacznego zredukowania objawów kolki nawet u 95% niemowląt.

Kolka jelitowa występuje w pierwszych tygodniach życia dziecka. Dotyczy prawie 40% niemowląt i mija około 5-6 miesiąca. Zastosowanie metod z zakresu metod behawioralnych może być pomocne w ograniczaniu objawów kolki. Naturalne wsparcie w postaci suplementacji zawierającej fitoterapeutyki  – rumianek i melisę, w połączeniu z bakteriami probiotycznymi, to jedna ze skutecznych i perspektywicznych metod ograniczających objawy i przyczyny kolki jelitowej. 

Przeczytaj również:
Jak zadbać o podrażnioną i delikatną skórę malucha?

Źródła: 

 • Wolke et al. Systematic Review and Meta-Analysis: Fussing and Crying Durations and Prevalence of Colic in Infants. J Pediatr 2017.  
 • 2.Benninga et al. Childhood Functional Gastrointestinal Disorders: Neonate/Toddler. in ROME IV. Gastroenterology 2016.  
 • Zeevenhooven et al. Infant colic: mechanisms and management. Nat Rev Gastroenterol Hepatol 2018 
 • Di Costanzo et al. Efficacy of a partially hydrolyzed whey formula on infant colic: a randomized controlled trial. Int J Nutr Sci & Food Tech 2018. (13)  
 • Nomayo et al. Infant formula with cow‘s milk fat and prebiotics affects intestinal flora, but not the incidence of infections during infancy in a double-blind randomized controlled trial. Mol Cell Pediatr 2020. 
 • Martinelli M et al. Efficacy of a standardized extract of Matricariae chamomilla L., Melissa officinalis L. and tyndallized Lactobacillus acidophilus (HA122) in infantile colic: An open randomized controlled trial. Neurogastroenterol Motil. 2017 Dec;29(12). 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Choroba lokomocyjna u małego dziecka

Niestety nie ma leku ani suplementu, który można podać niemowlęciu cierpiącemu na tę przypadłość. Zachowawczo należy nie przekarmiać dziecka przed…

Zobacz więcej

Czy szczepienie przeciw rotawirusom jest obowiązkowe?

Od 2021 roku szczepionka przeciwko rotawirusom została wprowadzona do Programu Szczepień Ochronnych jako pozycja obowiązkowa. Bezpłatne szczepienie obejmie dzieci urodzone po 31 grudnia…

Zobacz więcej

Wpływ zmiany smoczka na ilość wypijanego mleka

Pani Wioleto, być może faktycznie to smoczek powoduje, że dziecko pije mniejsze ilości, a częściej. Jeden jak i drugi model…

Zobacz więcej

Jak często kąpać niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna oraz szczególnie narażona na wysuszanie i podrażnienie nawet najdelikatniejszymi środkami myjącymi. Zalecenia, co do częstotliwości…

Zobacz więcej

Czy laktator posiada gwarancję producenta?

Laktatory, jak każde inne urządzenia, powinny posiadać gwarancję producenta. Zwykle jest ona udzielona na 2 lub 3 lata. Jej długość…

Zobacz więcej

Jak pobudzić laktację przed porodem?

Proszę się nie martwić, kobiecy organizm jest dobrze przygotowany do nowej roli. Pokarm pojawia się od razu po porodzie, nawet…

Zobacz więcej

Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy i niemowlaka

Podstawowy skład wyprawki to: dokumenty (dowód osobisty i karta ciąży) oraz wyniki badań, podkłady poporodowe, duże podpaski, nawilżone chusteczki, wkładki…

Zobacz więcej

Jak się pozbyć ciemieniuchy u niemowlaka?

Ciemieniucha nie boli dziecka ani nie czuje ono z tego powodu świądu. Nie można tego jednak lekceważyć. Miejsca objęte zmianami…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)