3
22 czerwca 2021

Krem z filtrem – najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy?

Jeszcze do niedawna kremy z filtrem były stosowane jedynie w celu ochrony skóry przed poparzeniami słonecznymi. Na szczęście świadomość tego, jak bardzo szkodliwe jest promieniowanie UV, rośnie z roku na rok. Coraz więcej osób decyduje się na włączenie filtrów do codziennej pielęgnacji skóry twarzy. Dlaczego krem z filtrem uważany jest za najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy? 

Serce z kremu do twarzy

Preparaty do pielęgnacji twarzy

Kremy z filtrem SPF (Sun Protection Factor) chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV odpowiedzialnego za przyspieszony proces fotostarzenia. Jak wiadomo, znacznie lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta zasada sprawdza się także w przypadku zmarszczek. 

Wbrew powszechnej opinii promieniowanie UV dociera do nas przez cały rok, także w chłodne i pochmurne dni. Dzielimy je na: 

 • Promieniowanie UVA – to aż 95% promieniowania UV. Dociera do nas niezależnie od pory roku, a jego poziom jest stały. UVA nie jest związane z mocnym nasłonecznieniem. Odpowiada za powstawanie opalenizny natychmiastowej, a także niepożądanych przebarwień. Odpowiedzialne jest również za rozwój nowotworów skóry. Promieniowanie UVA zwiększa produkcję wolnych rodników oraz odpowiada za przedwczesne fotostarzenie skóry. Promieniowanie UVA sprawia też, że skóra traci jędrność i elastyczność, ponieważ powoduje uszkodzenia w skórze właściwej – we włóknach elastynowych. To właśnie promieniowanie UVA powoduje powstawanie głębokich zmarszczek. Co ważne, nie chronią nas przed nim chmury ani szyby. Jesteśmy na nie narażeni przez cały czas. 
 • Promieniowanie UVB – to 5% promieniowania UV. Związane jest z nasłonecznieniem. Jego poziom jest najwyższy latem. Promieniowanie UVB odpowiedzialne jest za rumień oraz oparzenia słoneczne, a także długotrwałą opaleniznę. Promieniowanie UVB również przyczynia się do rozwoju nowotworów

Krem z filtrem – dlaczego warto używać? 

Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry, dlatego warto zabezpieczać się przed nim nie tylko latem podczas plażowania. Promieniowanie UV może powodować: 

 • nadmierną suchość i łuszczenie się naskórka,  
 • zmniejszenie elastyczności skóry, 
 • rozszerzenie porów, 
 • powstawanie zaskórników, 
 • zwiększenie ilości wydzielanego sebum, 
 • pojawienie się widocznych naczynek, 
 • powstawanie głębokich zmarszczek, 
 • występowanie trudnych do usunięcia przebarwień i plam, 
 • rozwój nowotworów skóry, m.in. czerniaka. 

Krem z filtrem – jaki wybrać? 

Na twarz zawsze powinniśmy wybierać krem z filtrem SPF 50.  

Krem z filtrem powinien chronić naszą skórę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Na opakowaniach kosmetyków warto szukać oznaczeń UVA lub PA+++/PA++++. Produkty nieposiadające tego oznaczenia nie chronią przed promieniowaniem UVA. 

Filtry dzielą się na: 

 • fizyczne – zawierają w sobie zazwyczaj tlenek cynku i dwutlenek tytanu, które mają zdolność odbijania promieniowania. Działają jak lustro. Ich minusem jest to, że bielą skórę oraz są mało odporne na ścieranie. Za to są dobrze tolerowane nawet przez osoby z wrażliwą i atopową skórą, a także dzieci. 
 • chemiczne – w ich skład wchodzą przeważnie pochodne benzoilometanu, benzofenony i pochodne kwasu cynamonowego. Nie rozpraszają promieniowania, lecz je pochłaniają. Nie bielą skóry i mają mniejszą tendencję do zapychania cery. 

Krem z filtrem dobiera się również tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kremów do typu cery. Osoby o cerze mieszanej i tłustej mogą wybrać kosmetyki o lekkiej, nawet żelowej konsystencji, które nie zawierają składników komedogennych. W przypadku cery suchej i normalnej wybór jest jeszcze szerszy. Należy unikać jedynie produktów zawierających alkohol, który może działać wysuszająco. Osoby o cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień powinny postawić na kosmetyki zawierające filtry fizyczne. 

Krem z filtrem – jak stosować? 

Kluczowe znaczenie ma tutaj ilość nakładanego na skórę produktu. Na twarz powinno się nakładać około 2 mg/cm2 skóry. Obliczenia mogą okazać się problematyczne, dlatego przyjmuje się, że odpowiednia ilość kremu to taka „na dwa palce”. Ilość kosmetyku powinna wystarczyć na pokrycie skóry twarzy dość grubą warstwą, dlatego warto postawić na nieco lżejszą konsystencję. 

Krem z filtrem można nakładać na produkty do codziennej pielęgnacji, nie rezygnując np. z kremu nawilżającego czy serum. Warto jednak poczekać, aż kosmetyki się wchłoną i dopiero aplikować filtr. Bez obaw można, a nawet powinno się nakładać go pod makijaż. Niektóre podkłady zawierają w sobie filtr SPF, ale ilość filtra zawartego w kosmetyku jest zazwyczaj zbyt mała, aby zapewnić skuteczną ochronę. 

Kremy z filtrem należy stosować codziennie, najlepiej przez cały rok. Jest to szczególnie ważne także w przypadku osób stosujących niektóre składniki kosmetyczne zwiększające ryzyko powstawania przebarwień, np. kwasy czy retinol

Filtry powinno się nakładać ponownie w ciągu dnia, co najmniej co kilka godzin. Jest to szczególnie problematyczne, gdy na twarzy mamy makijaż, jednak jest na to rozwiązanie. Na rynku dostępnych jest wiele filtrów w postaci sprayu, który można aplikować nawet na makijaż. 

Kremy z filtrem SPF 50 powinny być stosowane przez cały rok, nie tylko latem. Warto włączyć je na stałe do codziennej pielęgnacji. Liczne badania naukowe udowodniły, że odgrywają one kluczową rolę w zapobieganiu przedwczesnemu fotostarzeniu skóry.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
Serce z kremu do twarzy

Preparaty do pielęgnacji twarzy

Czytaj także
22 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
10 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)