Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Mleko krowie czy modyfikowane – które z nich jest najlepsze dla malucha?

Słuchaj artykułu

Choć w jadłospisie dziecka po 1. urodzinach zagościły już różnorodne posiłki, to mleko (w tym mleko modyfikowane) oraz przetwory mleczne nadal powinny być istotnymi elementami diety jednolatka. Dlaczego to takie ważne? Ile porcji produktów mlecznych podawać dziecku po 1. roku życia? Jakie mleko będzie najodpowiedniejsze dla takiego malucha?

Mleko krowie czy modyfikowane – które z nich jest najlepsze dla malucha?

Zasady układania menu małego dziecka – o tym warto wiedzieć

Okres 1000 pierwszych dni życia, liczony od narodzin do około 3. roku życia, to czas niezwykle intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka. Przez 6 pierwszych miesięcy to pokarm mamy dostarcza niemowlęciu kluczowych składników odżywczych, które wspierają jego prawidłowy rozwój.

Między innymi dlatego Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia maluszka i kontynuację tego sposobu żywienia do 2. roku życia dziecka lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu jego diety.

Kiedy po kilku miesiącach od narodzin dziecko jest już gotowe na stopniowe poznawanie nowych smaków, mleko mamy nadal powinno być ważną częścią jego diety. Nawet po 1. urodzinach, gdy jadłospis roczniaka jest już bardzo różnorodny, należy pamiętać, że powinien uwzględniać odpowiednią ilość mleka i przetworów mlecznych. Jak o to odpowiednio zadbać?

W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się Modelowy Talerz Żywieniowy opracowany przez ekspertów. W prosty i przystępny sposób obrazuje on, jak zadbać o menu malucha między 1. a 3. rokiem życia, by wspierać jego postępy w rozwoju.


Przekąski dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Dlaczego mleko jest istotne w diecie małego dziecka? 

Wydawać się może, że po 1. urodzinach dziecko jest już duże i samodzielne. Okazuje się, że młody organizm nadal ma szczególne potrzeby żywieniowe. Istotnym elementem wpierającym jego dalszy rozwój jest odpowiednia dieta.

Eksperci zalecają, by w urozmaiconym jadłospisie rocznego dziecka każdego dnia znalazły się 2 kubki mleka i dodatkowo porcja przetworów mlecznych, takich jak np. twarożek czy jogurt naturalny. Są one źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, który odpowiada m.in. za prawidłowy wzrost oraz rozwój kości i zębów.  

Jakie mleko wybrać dla małego dziecka – krowie czy modyfikowane? 

Do menu małego dziecka można wprowadzać mleko krowie. Warto jednak wiedzieć, że chociaż mleko krowie jest dobrym źródłem wapnia, to m.in. zawiera niewiele żelaza i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest również ubogie w witaminy A, C i D.

Odpowiednio dobrane do wieku mleko modyfikowane jest produktem o składzie dopasowanym do potrzeb małego dziecka. To źródło wielu składników odżywczych, których potrzebuje wciąż rozwijający się organizm. Dzięki zawartości m.in. jodu, wapnia, żelaza oraz witaminy D mleko modyfikowane dla dzieci po 1. roku życia pomaga uzupełniać codzienną dietę w składniki często deficytowe wśród najmłodszych.  

W badaniu klinicznym wykazano, że uwzględnienie w diecie malucha mleka modyfikowanego przeznaczonego dla dzieci po 1. roku życia aż o 78% może zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru witaminy D, a niedoboru żelaza – o 58% (w porównaniu z dziećmi otrzymującymi mleko krowie). 

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Przeczytaj również:
Mikrobiom pokarmu kobiecego – dlaczego mleko jest najlepszym sposobem żywienia dziecka?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Weker H., Rowicka G., Dyląg H., Barańska M., Strucińska M., Więch M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Praktyczne zastosowanie norm i zaleceń żywieniowych, Instytut Matki i Dziecka, 2020. 
  2. Szajewska H., Horvath A., Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016. 
  3. Akkermans M.D et al. A micronutrient-fortified young-child formula improves the iron and vitamin D status of healthy young European children: a randomized double- blind controlled trial. Am J Clin Nutr. 2017, 105(2):391–399. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę