Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
5

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przekąsek dla dzieci?

Słuchaj artykułu

Codzienny jadłospis zarówno starszych, jak i najmłodszych członków rodziny to trzy główne posiłki (śniadanie, obiad i kolacja) oraz dwa mniejsze. Co zaserwować maluchowi na drugie śniadanie lub podwieczorek? Co zaproponować, aby nie tylko zaspokoić mały głód, ale również urozmaicić jego menu? Podpowiadamy, co wartościowego zabrać ze sobą na spacer lub w podróż! 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przekąsek dla dzieci?

3+2, czyli 5 posiłków każdego dnia 

Po narodzinach niemowlę jest karmione tym, co najlepiej zaspokaja jego potrzeby – mlekiem mamy (lub dopasowanym do wieku mlekiem modyfikowanym, jeśli nie może być karmione piersią). Wraz z rozwojem młodego organizmu zmienia się jego zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze, dlatego w pewnym momencie jego dieta powinna być rozszerzana.

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów nowe smaki powinny być wprowadzane do jadłospisu niemowlęcia nie wcześniej niż od 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). 

Na początku dziecko poznaje pojedyncze warzywa, po około 2 tygodniach włącza się owoce, później kaszki, mięso, ryby i inne nowe produkty o różnych konsystencjach. Dzięki temu pod koniec 1. roku życia dziecko będzie gotowe na spożywanie 4-5 posiłków dziennie. Mowa o trzech głównych posiłkach, czyli śniadaniu, obiedzie i kolacji oraz 1-2 mniejszych – drugie śniadanie i/lub podwieczorek, podawanych w zależności od łaknienia. 

Aby wspierać kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dziecka, podawaj mu posiłki w regularnych odstępach czasu. Ważne też, aby w prawidłowo komponowanej diecie znalazło się miejsce dla mleka (mamy lub modyfikowanego), warzyw, owoców, zbóż, a także mięsa lub ryb, jaj oraz produktów mlecznych. 

Różnorodna dieta fundamentem prawidłowych nawyków żywieniowych 

Pomocą w komponowaniu codziennego jadłospisu niemowlęcia i małego dziecka są zalecenia ekspertów, czyli schemat żywienia (dla niemowląt) i modelowy talerz żywieniowy (dla dzieci w wieku 1-3 lata). W obrazowy sposób przybliżają one orientacyjną liczbę i wielkość porcji różnych produktów spożywczych, których spożycie jest zalecane w ciągu dnia. 

Pomocą dla rodziców jest również żywność przeznaczona specjalnie dla najmłodszych, w tym kaszki i posiłki ze wskazaniem wieku na opakowaniu, np. po 6. miesiącu życia. A co z posiłkami uzupełniającymi? Czy każda przekąska będzie odpowiednia dla niemowlęcia? Odpowiedź brzmi: nie.

Młody organizm, który intensywnie się rozwija, jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego wszystkie podawane mu produkty, również te w formie przekąsek, powinny być wybierane dla niego ze szczególną starannością.

To, co jest dobre dla rodziców czy dla starszych dzieci, może nie być odpowiednie dla niemowlęcia i małego dziecka. Produkty wytwarzane specjalnie z myślą o najmłodszych, zgodnie z przepisami prawa muszą spełniać surowe normy jakości. To nie tylko posiłki, deserki czy kaszki. Rodzice mają do wyboru także wiele produktów, które poza głównymi posiłkami urozmaicą codzienne menu małego smakosza. 

Co warto podać dziecku jako przekąskę? 

Nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie tego, jak niemowlę lub małe dziecko uczy się nowych rzeczy i z każdym dniem staje się coraz bardziej samodzielne. To rodzice są najwierniejszymi kibicami, którzy chcą wspierać malucha w doskonaleniu różnych umiejętności. Jedną z nich jest samodzielne jedzenie. Jednak to, że niemowlę potrafi już samodzielnie trzymać w ręku kawałek warzywa czy owocu nie oznacza, że jest gotowe na spożywanie przekąsek dla dorosłych, które nie zawsze są dla niego właściwe. Podawanie dzieciom takich produktów (lub zastępowanie nimi posiłków) to błąd, który może doprowadzić do wykształcenia u maluszka nieprawidłowych nawyków. I tutaj z pomocą dla rodziców przychodzą propozycje, które są tworzone z myślą o najmłodszych. To skomponowane z odpowiednich składników produkty, które np. zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów i wzmacniaczy smaku. 

Pyszne owocowe musy zamknięte w wygodnej tubce czy chrupki i ciasteczka (do okazjonalnego spożycia) ze wskazaniem wieku na opakowaniu idealnie sprawdzą się jako przekąska na spacerze, a nawet w podróży. Różne smaki, kształty i konsystencje dopasowane do wieku dziecka to urozmaicenie jego codziennej diety. Dzięki nim dzieci mogą doskonalić m.in. umiejętność gryzienia, a dla rodziców to gwarancja odpowiednich składników i receptur dopasowanych do szczególnych potrzeb żywieniowych ich dziecka. 

Specjaliści zalecają kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko.


Desery i słodkie przekąski dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Szajewska H. i wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne /Pediatria 2021, T. 18. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę