3
17 września 2021

Najczęstsze błędy podczas mycia zębów

Prawidłowe przeprowadzanie codziennej higieny jamy ustnej pozwala na zachowanie zębów i otaczających ich tkanek w zdrowiu przez długi czas. Aby móc cieszyć się dobrą kondycją jamy ustnej, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Dobór szczoteczki do zębów

Za duża szczoteczka 

Aby szczotkowanie zębów przebiegało w sposób efektywny, dobierz odpowiednią szczoteczkę. Pierwszym kryterium wyboru powinna być wielkość jej główki, na której znajduje się włosie. Główka szczoteczki nie powinna być zbyt duża, aby wykonywanie precyzyjnych ruchów podczas mycia zębów było możliwe. Szczególnie istotne jest to w przypadku domywania zębów trzonowych znających się na końcach łuków zębowych. Miejsca te są szczególnie narażone na rozwój groźnej dla całej jamy ustnej próchnicy. 

Zbyt twarda szczoteczka 

Często pokutuje przekonanie, że twarda szczoteczka lepiej wyczyści zęby. Niestety jest to błędny pogląd, który może nawet prowadzić do nieodwracalnych zmian w szkliwie zębów. Dodatkowo używanie twardych szczoteczek może powodować podrażnienia dziąseł, co objawia się ich krwawieniem a nawet zmianami paradontalnymi. 

Pamiętaj o częstej wymianie szczoteczki. Jeżeli tylko zauważysz, że włosie szczoteczki się rozdwaja, wymień ją na nową. 

Wybór pasty do zębów 

W przypadku osób borykających się z problem nadwrażliwości zębów konieczne jest, by pasta do zębów nie zawierała znaczących ilość środków ściernych. Substancje te mogą powodować ścieranie szkliwa zębów i nasilić nieprzyjemne objawy związane z nadwrażliwością, czyli ból. Warto także wiedzieć, że częste używanie past wybielających i przeznaczonych dla palaczy tytoniu może przyczynić się do rozwoju erozji szkliwa. 

Technika szczotkowania   

Ruchy, jakie wykonujemy podczas szczotkowania zębów są równie istotne, jak pozostałe czynniki. Unikaj ruchów skierowanych do dziąsła. Często zalecaną techniką mycia zębów jest technika wymiatania. Wykorzystując ten sposób, kieruj główkę szczoteczki zawsze od dziąsła ku koronie zęba. Taki sposób pozwoli Ci na usunięcie resztek pokarmowych zalegających w okolicy przydziąsłowej oraz w mniejszym stopniu narazi dziąsła na uszkodzenia mechaniczne podczas mycia. 

Czas szczotkowania 

Pamiętaj o odpowiednim czasie szczotkowania zębów:

  • Zbyt długie mycie zębów może spowodować abrazyjne uszkodzenia szkliwa.
  • Za krótkie i pobieżne szczotkowanie może skutkować przeoczeniem resztek pokarmowych, które mogą stać się pożywką dla rozwoju próchnicy. 

Zalecany optymalny czas szczotkowania zębów to około 2-3 minut

Kiedy szczotkować zęby? 

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się minimum 2 razy w ciągu dnia. Zdecydowanie nie jest wskazane, by wykonywać tę czynność od razu po spożyciu posiłków. W szczególności mowa tutaj o posiłkach zawierający pokarmy o niskim pH, np. owoców cytrusowych. W tym przypadku należy poczekać około 30-60 minut, gdyż szczotkowanie bezpośrednio po takim posiłku zwiększa ryzyko erozji szkliwa. Podobnie nie należy też szczotkować zębów po wymiotach, gdyż soki trawienne pochodzące z żołądka również mogą podrażnić szkliwo zębów i przyczynić się do jego erozji. 

Pamiętaj o nitce 

Dla zapewnienia prawidłowego oczyszczenia jamy ustnej wskazane jest, by codziennie po szczotkowaniu zębów nitkować przestrzenie międzyzębowe. Pozwoli to na usunięcie zalegających w nich resztek pokarmowych, które mogą być przyczyną próchnicy. 

Przeczytaj również:
Fluoryzacja – wsparcie w walce z próchnicą!

Źródła: 

  • J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt, G. Marczuk-Kolada, Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, Nowa Stomatologia 3/2015, s. 125-130. 
  • I. Tomaszewska, Higiena jamy ustnej u dorosłych pacjentów, Medycyna praktyczna – portal internetowy. 
  • M. Czerniuk, Zły stan higieny jamy ustnej jako ognisko infekcji – jak postępować z pacjentem obciążonym nie tylko kardiologicznie? Medycyna po dyplomie, Tom 8, nr 7, s. 65-69. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust - jak temu zaradzić?

Biało-żółty osad na języku oraz nieprzyjemny zapach z ust mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena jamy…

Zobacz więcej

Czy dziecko może używać szczoteczki elektrycznej dla dorosłych?

Szczoteczki elektryczne dla dorosłych i dzieci różnią się od siebie głównie wielkością i długością końcówki. Szczoteczki elektryczne dla dzieci są…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
18 listopada 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
16 listopada 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
05 października 2021 mgr farm. Aleksandra Kluz
21 maja 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)