Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
15

Nie tylko piękny zapach. Przegląd olejków eterycznych

Słuchaj artykułu

Chociaż olejki eteryczne kojarzą się głównie z aromaterapią, ich potencjał wykracza daleko poza przyjemne zapachy i zabiegi SPA. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości, dlatego warto mieć je w domowej apteczce. Poniżej przedstawiamy wskazówki, po który z olejków warto sięgnąć w przypadku danej dolegliwości.

Nie tylko piękny zapach. Przegląd olejków eterycznych

Olejek eteryczny a zapachowy – czym się od siebie różnią? 

Olejki eteryczny i zapachowy to dwa odmienne rodzaje substancji. Różnią się składem, źródłem pochodzenia i zastosowaniem. 

Olejki zapachowe są zazwyczaj tworzone syntetycznie w laboratoriach. Ich składniki niekoniecznie pochodzą z naturalnych źródeł i mają imitować zapach naturalnych substancji. Olejki tego typu nie wykazują właściwości leczniczych. Można wykorzystywać je np. w kominku zapachowym. 

Olejki eteryczne są naturalne, a więc pozyskiwane z części roślin, takich jak kwiaty, liście, łodygi, kora czy owoce. Zawierają związki chemiczne charakterystyczne dla danej rośliny, które nadają im specyficzny zapach. Wykazują również właściwości terapeutyczne. Jakie? 

Olejki eteryczne na ból głowy  

Olejki eteryczne mogą być skutecznym wsparciem w łagodzeniu bólów głowy, w tym spowodowanych napięciami i migreną.  

  • Olejek miętowy może pomóc w rozluźnieniu mięśni szyi i głowy. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że olejek z mięty pieprzowej działa podobnie do paracetamolu. 
  • Olejek bergamotowy zawiera linalol o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych, dzięki czemu może uśmierzyć ból głowy. Bergamotka może również pomóc w złagodzeniu bólu spowodowanego stresem lub napięciem. 
  • Olejek rozmarynowy ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Może pomóc w złagodzeniu napięcia mięśni szyi i ramion, co jest częstą przyczyną bólu głowy. 

Naturalne olejki eteryczne na ból głowy możesz stosować na różne sposoby. Dodaj kilka kropel do niewielkiej ilości oleju bazowego, np. jojoba lub migdałowego, a następnie delikatnie wmasuj w skórę na skroniach i karku. Możesz także użyć dyfuzora do aromaterapii, aby wdychać olejek. Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, dlatego używaj ich ostrożnie i zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Olejki eteryczne na odprężenie 

Olejki eteryczne są często stosowane jako naturalne środki łagodzące stres i wspomagające relaksację.  

  • Olejek lawendowy jest znany ze swojego działania uspokajającego. Może zmniejszyć napięcie nerwowe i poprawić jakość snu. Łagodzi również dolegliwości żołądkowe występujące na tle nerwowym. 
  • Olejek cytrynowy działa energetyzująco, ale również odprężająco. Pozwala wyciszyć się i zrelaksować. Zmniejsza również bóle migrenowe. 
  • Olejek z drzewa sandałowego ma właściwości relaksujące i wyciszające. Jego zapach pomaga zmniejszyć stres i niepokój. 

Jeśli chcesz za pomocą olejków eterycznych poradzić sobie ze stresem, wypróbuj aromaterapię przy użyciu dyfuzora. Dodaj kilka kropel do kąpieli lub rozcieńcz olejek w oleju bazowym i wykonaj automasaż ciała.  


Olejki eteryczne ułatwiające zasypianie 

Jeśli często nie możesz zasnąć, olejki eteryczne również mogą Ci pomóc.

  • Olejek mandarynkowy wpływa kojąco na centralny układ nerwowy i pomaga zrelaksować się przed snem, ułatwiając tym samym zaśnięcie. 
  • Olejek ylang-ylang ułatwia zasypianie dzięki działaniu odprężającemu. Poprawia również jakość snu. 
  • Olejek z rumianu rzymskiego jest znany od starożytności. Już wtedy doceniano właściwości uspokajające i relaksujące rumianu. 

Użyj olejku podczas wieczornej kąpieli lub skrop nim pościel, by odprężyć się przed snem. 


Olejki eteryczne na przeziębienie 

Olejki eteryczne mogą przydać się w łagodzeniu objawów przeziębienia, takich jak zatkany nos, kaszel, ból gardła czy ogólne rozbicie.  

  • Olejek eukaliptusowy działa rozkurczowo, antyseptycznie i wykrztuśnie. Możesz nim natrzeć klatkę piersiową, wykonać inhalację lub leczniczą kąpiel, np. podczas infekcji górnych dróg oddechowych.  
  • Olejek z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dlatego może pomóc w zwalczaniu infekcji. Sprawdzi się zwłaszcza w leczeniu przeziębienia i bólu gardła. 
  • Olejek imbirowy ma korzenny, intensywny zapach, który pomaga w leczeniu przeziębienia, szczególnie kaszlu i kataru. 

Inhalacje parowe z użyciem olejku eterycznego to świetny sposób na poradzenie sobie z zatkanym nosem. Wypełnij miskę gorącą wodą, dodaj kilka kropel olejku, nachyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem. Wdychaj parę przez kilka minut. Możesz również dodać olejek do wanny z ciepłą wodą i zanurzyć się w kąpieli, wdychając aromat przez nos.  


Pamiętaj, że olejków eterycznych nie można stosować do nebulizacji. Inhalator powoduje, że składniki olejków są rozbijane na mniejsze cząstki, co może doprowadzić do skurczów oskrzeli. Dodatkowo olejek eteryczny może uszkodzić urządzenie. 

Olejki eteryczne to naturalne wsparcie w przeziębieniu, bólach różnego pochodzenia czy problemach z zasypianiem. Jeżeli jednak cierpisz na przewlekłe schorzenia, np. bezsenność lub jesteś w ciąży skonsultuj się z lekarzem. Olejki eteryczne do inhalacji można stosować u dzieci od 3. roku życia. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://pollenaaroma.pl/blog/olejek-zapachowy-a-eteryczny-roznice/  
  • https://klaudynahebda.pl/naturalne-sposoby-na-migrene-olejki-eteryczne-na-bol-glowy/  
  • https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/bergamotka-co-to-za-owoc-i-jakie-ma-wlasciwosci/   
  • https://aromatherapyoils.pl/olejek-rozmarynowy-wlasciwosci/  
  • https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/lawenda-wlasciwosci-i-zastosowanie/  
  • https://www.izielnik.pl/blog/olejek-cytrynowy-wlasciwosci-i-zastosowanie  
  • https://www.izielnik.pl/blog/olejek-sandalowy-z-drzewa-sandalowego-wlasciwosci-i-zastosowanie  
  • https://gemini.pl/etja-naturalny-olejek-eteryczny-mandarynkowy-10-ml-0022059  
  • https://homeairpolska.pl/pl/p/Naturalny-olejek-eteryczny-YLANG-YLANG/147  
  • https://www.magicznyogrod.pl/rumian_rzymski.html  
  • https://gemini.pl/poradnik/artykul/olejek-eukaliptusowy-jakie-ma-wlasciwosci/  
  • https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/olejek-z-drzewa-herbacianego-jakie-ma-wlasciwosci/  
  • https://gemini.pl/etja-naturalny-olejek-eteryczny-imbirowy-10-ml-0074574  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę