3
03 września 2021

Poznaj fakty i mity o przeziębieniu

Przeziębienie to inaczej zakażenie górnych dróg oddechowych. Dotyka ono zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, przy czym druga grupa zapada na nie zdecydowanie częściej. Poniżej znajdziesz fakty i mity dotyczące tego schorzenia. Czy znasz je wszystkie?

FAKT: Należy przestrzegać dawkowania leków przeciwbólowych oraz tych na przeziębienie

Leki przeciwbólowe, np. ibuprofen, metamizol sodu, paracetamol, ketoprofen, diklofenak, można przyjmować jedynie w określonych ilościach, nie przekraczając dobowych dawek maksymalnych. Preparaty kilkuskładnikowe (np. tabletki, saszetki) działające objawowo podczas przeziębienia zawierają w swym składzie np. paracetamol. Dlatego też nie zaleca się jednoczesnego zażywania preparatów przeciwbólowych oraz tych stosowanych podczas przeziębienia ze względu na możliwość wystąpienia interakcji lekowych oraz ewentualnych działań niepożądanych. Zażywając wyżej opisane preparaty, należy dokładnie sprawdzić w ulotce, jaką dawkę leku można przyjąć w ciągu doby oraz czy stosowane preparaty nie wchodzą w interakcje z lekami przyjmowanymi na stałe (np. na cukrzycę, nadciśnienie itp.). 

MIT: Tylko witamina C lewoskrętna wykazuje działanie poprawiające odporność 

Witamina C (kwas L-askorbinowy) należy do izomerów skręcających płaszczyznę światła spolaryzowanego w prawo – zatem jest prawoskrętny. Witamina C lewoskrętna tak naprawdę nie istnieje. Dodatkowo stosowanie witaminy C dopiero w momencie wystąpienia przeziębienia nie ma żadnego wpływu na jego długość oraz stopień nasilenia. Warto także pamiętać, że nie należy przekraczać dobowego zapotrzebowania na tę witaminę, które zależy od wieku.

Przeczytaj również:  
Witamina C „lewoskrętna” – fakty i mity

FAKT: Preparaty na mokry kaszel na ogół są nieskuteczne

Powszechnie uważa się, że kaszel może być mokry lub suchy. Okazuje się, że według wielu badań skuteczność stosowania leków wykrztuśnych bądź rozrzedzających wydzielinę jest bardzo niska, porównywalna z placebo. Leki działające wykrztuśnie odnoszą jedynie korzyści terapeutyczne u osób z POCHP lub z produktywnym zapaleniem płuc, np. leki mukolityczne mogą przyczynić się do zmniejszenia lepkości plwociny u osób z zapaleniem płuc. 

MIT: Tylko antybiotyk jest w stanie pomóc w przypadku przeziębienia 

Przeziębienie jest chorobą wywołaną przez wirusy. Jak powszechnie wiadomo, antybiotyków nie stosuje się w leczeniu chorób wirusowych. Liczne badania kliniczne z randomizacją potwierdzają brak skuteczności i korzyści stosowania antybiotyków, a także zwiększoną ilość działań niepożądanych po ich zażyciu w trakcie przeziębienia.  

FAKT: Większość leków przeciwkaszlowych może okazać się nieskuteczna u dorosłych 

Wiele badań wskazuje na to, że stosowanie leków przeciwkaszlowych, np. zawierających w swym składzie kodeinę czy dekstrometorfan, może być nieskuteczne. Badania te dowodzą, że przyjmowanie tych leków nie wiąże się z żadnymi korzyściami, a efekt ich działania jest identyczny jak placebo.  

Przeczytaj również:
Kaszel – rodzaje i sposoby leczenia

FAKT: Naprzemienne stosowanie ibuprofenu i paracetamolu u dzieci może skrócić czas występowania gorączki  

Stosowanie ibuprofenu w przypadku gorączki daje lepsze efekty niż stosowanie paracetamolu. Badania dowodzą, że naprzemienne przyjmowanie obu substancji przeciwgorączkowych może skrócić czas występowania gorączki i dolegliwości bólowych.

Czas trwania i stopień nasilenia przeziębienia jest różny. Poprawa samopoczucia u osób przeziębionych następuje zazwyczaj po tygodniu od wystąpienia pierwszych objawów. Niektóre z nich mogą utrzymywać się nawet dłużej, np. kaszel. Przeziębienie można leczyć objawowo, lecz w wielu przypadkach ustąpi ono samoistnie. 

Źródła: 

  • RCSI Medical School, HRB Centre for Primary Care Research, Department of General Practice, 123 St Stephens Green, Dublin 2Ireland. 
  • Vitamin C and Infections, Harri Hemilä, 2017. 
  • Over‐the‐counter (OTC) medications for acute cough in children and adults in community settings 
  • Susan Smith, Knut Schroeder, Tom Fahey, and Cochrane Acute Respiratory Infections Group, 2014. 
  • Efficacy of nebulized acetylcysteine for relieving symptoms and reducing usage of expectorants in patients with radiation pneumonitis, Dong‐Woo Han,Wonjun Ji,Jae Cheol Lee,Si Yeol Song,Chang‐Min Choi, 2018. 
  • A clinical and safety review of paracetamol and ibuprofen in children, Dipak Kanabar, 2017.
  • Paracetamol plus ibuprofen for the treatment of fever in children (PITCH): randomised controlled trial, Alastair Hay, Céire Costelloe, Niamh Redmond, Alan Montgomery, Margaret Fletcher, Sandra Hollinghurst, Tim Peters, 2008.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Probiotyk dla dorosłego i nastolatka

Dla dorosłego i nastolatka najczęściej wystarczy ten sam preparat. Kierując się wyborem, musimy zwracać uwagę przede wszystkim na liczbę bakterii…

Zobacz więcej

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
09 listopada 2021 Magdalena Bernisz
27 października 2021 mgr farm. Monika Cichocka
18 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
15 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)