Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
3

Program Ciąża Plus – na czym polega?

Słuchaj artykułu

Kobieta, będąc w ciąży, może liczyć na wiele przywilejów w kwestii dbania o zdrowie własne i swojego nienarodzonego dziecka. Po wprowadzeniu bezpłatnego leczenia, dostępu do badań prenatalnych, wsparcia laktacyjnego czy psychologicznego przyszła pora na darmowe leki. Jak skorzystać z nowego prawa? 

Program Ciąża Plus – na czym polega?

Na czym polega program Ciąża Plus? 

1 lipca 2020 roku zaczął funkcjonować program Ciąża Plus. Gwarantuje on darmowy dostęp do leków na receptę dla każdej kobiety będącej w ciąży. Niezależnie od tego, czy kobieta jest ubezpieczona, czy nie, będzie mogła uzyskać receptę z oznaczeniem „C”, które gwarantuje darmowy dostęp do leków zapisanych na recepcie.  


Produkty dla kobiet w ciąży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kto może wystawić receptę na darmowe leki dla ciężarnej? 

Taką receptę może wystawić: 

  • lekarz specjalista lub lekarz w trakcie specjalizacji z zakresu położnictwa lub ginekologii, 
  • położna POZ, 
  • położna w poradni ginekologiczno-pediatrycznej. 

Specjalista wystawiający receptę musi mieć podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Receptę z oznaczeniem „C” może wystawić także lekarz innej specjalizacji na podstawie zaświadczenia potwierdzającego ciążę. Świadczenie to dotyczy kobiet od momentu stwierdzenia ciąży (niezależnie od sposobu poczęcia dziecka) do 15 dni po planowanej dacie porodu. 

Jakie leki będą darmowe dla kobiet w ciąży? 

Kobiety w ciąży mają zapewnione darmowe leki o kategorii dostępności Rx, czyli dostępne na receptę. Spis leków, które są objęte refundacją, znajduje się w aktualnym wykazie leków refundowanych. Taka lista jest aktualizowana co 2 miesiące. Refundacja ta nie dotyczy innych preparatów niż z kategorii Rx, czyli nie obejmuje suplementów diety, które są często przyjmowane przez kobiety ciężarne. W wykazie leków dostępnych w programie Ciąża Plus znajdują się na przykład następujące substancje lecznicze: 

  • heparyny drobnocząsteczkowe – działanie przeciwzakrzepowe, 
  • progesteron – podtrzymanie ciąży, 
  • lewotyroksyna – stosowana w niedoczynności tarczycy, 
  • insuliny – leczenie cukrzycy ciążowej, 
  • metoprolol – leczenie nadciśnienia tętniczego. 

Lista leków objętych refundacją dotyczy także preparatów stosowanych w astmie, padaczce czy hipercholesterolemii. Ministerstwo Zdrowia planuje aktualizację ustawy dotyczącej programu Ciąża Plus, która ma wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Zakłada ona, że program darmowych leków ma obejmować także okres połogu aż do 6 miesięcy po porodzie. Z kolei w projekcie znajduje się również zapis, że recepta z oznaczeniem „C” będzie ważna przez miesiąc od daty wystawienia lub od daty realizacji „od dnia”. 

Przeczytaj również:
Jakie leki można stosować w ciąży?
Suplementy w ciąży – jakie witaminy powinna uzupełniać przyszła mama?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródło:
USTAWA z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. 

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę