2
21 września 2021

Przebarwienia słoneczne – jak skutecznie walczyć z przebarwieniami posłonecznymi?

Przebarwienia słoneczne to zmiany skórne powstające na skutek działania promieniowania UV, dlatego zbyt intensywne i długotrwałe opalanie skutkuje ich wystąpieniem. Na szczęście obecne techniki medycyny estetycznej pozwalają usunąć przebarwienia posłoneczne.

Przebarwienia po opalaniu to grupa zróżnicowanych zmian, które bardzo często niepokoją i budzą obawę przed nowotworami skóry. Stanowią też problem wizualny i skłaniają do ich wybielenia. 

Przebarwienia skóry po opalaniu – dlaczego powstają? 

Promienie ultrafioletowe generowane przez słońce potrafią przenikać przez naskórek. Stymulują w skórze melanocyty – komórki pigmentacyjne odpowiadające za barwę. Na skutek długotrwałej i zbyt intensywnej ekspozycji słonecznej, melanocyty mogą ulec trwałym zaburzeniom i rozpocząć produkcję nadmiernej ilości melaniny. Nagromadzenie w dużych ilościach tej substancji nazywane jest hiperpigmentacją i powoduje powstawanie plam i przebarwień. Z reguły są to przebarwienia miejscowe o małej średnicy i okrągłym kształcie.  

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje przebarwień skóry: 

 • Piegi – niewielkie plamki będące efektem nadmiernej produkcji barwnika melaniny. Ilość piegów zazwyczaj zwiększa się w miarę wzrostu ekspozycji na słońce. 
 • Ostuda (melasma) – pojawiająca się najczęściej na czole oraz w okolicach ust. Powodem jej wystąpienia są zmiany hormonalne (w trakcie trwania ciąży czy też podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej) lub nadmierna ekspozycja na słońce. 
 • Plamy soczewicowate – pojawiają się najczęściej na twarzy. Są nieco większe niż piegi. Powstają na skutek ekspozycji słonecznej, lecz mogą także powstawać w miejscach nienarażonych na ekspozycję. 

Gdzie najczęściej powstają przebarwienia słoneczne? 

W miarę trwania procesu starzenia się komórek skóry wzrasta ryzyko hiperpigmentacji. Zmiany obejmują miejsca ciała najbardziej i najczęściej narażone na promieniowanie słoneczne. Brązowe plamy pojawiają się zazwyczaj na twarzy, dekolcie, szyi czy też na rękach. Na zmiany tego typu narażone są szczególnie kobiety, u których występują duże zmiany hormonalne – w ciąży, w trakcie menopauzy, podczas przyjmowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Jasna karnacja skóry także sprzyja powstawaniu tego typu zmian. 

Jak wybielić przebarwienia posłoneczne? 

W aptece dostępne są preparaty mające na celu wybielanie niedoskonałości po nadmiernej ekspozycji słonecznej, np. przebarwienia po oparzeniu słonecznym. Jeżeli jednak preparaty te nie przynoszą pożądanego efektu, z pomocą przychodzi medycyna estetyczna.  

Obecnie dysponujemy wieloma metodami, które sprawnie pozwalają pozbyć się problemu przebarwień. Najczęściej stosowane metody, to: 

 • Peeling chemiczny – z użyciem preparatów na bazie kwasów o silnie złuszczającym działaniu. Preparat pozostaje przez pewien czas na skórze, wnikając w głębsze jej warstwy. Efektem działania jest złuszczanie warstw uszkodzonego naskórka. Skóra nasila produkcję nowych komórek, a zatem przyspieszone zostają procesy odbudowy i regeneracji. W efekcie cera jest bardziej elastyczna, gładka, a przebarwienia znikają. Metoda peelingu chemicznego pozwala także usunąć zmiany potrądzikowe oraz drobne zmarszczki. 
 • Metoda z użyciem lasera frakcyjnego – polega na emisji energii, która kierowana jest w precyzyjnie określone miejsca na skórze. Energia lasera frakcyjnego powoduje w tym miejscu mikrouszkodzenia naskórka, co pobudza naturalne procesy regeneracyjne, przyspieszona zostaje produkcja kolagenu i namnażanie zdrowych komórek. Procesy naprawcze skóry zostają nasilone, co skutkuje usunięciem przebarwień. Metoda lasera frakcyjnego jest skuteczna także w celu odmłodzenia skóry czy też redukcji blizn. 
 • Mezoterapia igłowa – metoda służąca do usunięcia ostudy (melasmy). Lekarz wstrzykuje substancje rozjaśniające pod skórę, które przyczyniają się do odbudowy uszkodzonych fragmentów. Zabieg wpływa zarówno na ilość melanocytów, jak i na produkcję melaniny w skórze. 

Czy przebarwienia posłoneczne można całkowicie usunąć? 

Obecny postęp medycyny estetycznej pozwala na usunięcie większości zmian. Efekty terapii zależne są jednak od rodzaju zmiany oraz jej nasilenia. Niektóre zmiany mają charakter nawracający i w tym przypadku trudniej jest się pozbyć problemu. Przykładem takich zmian jest ostuda pociążowa, która nawraca po zabiegach u większości kobiet. Stały efekt jest trudny w osiągnięciu nawet po zastosowaniu nowoczesnych technik, takich jak laseroterapia czy peelingi chemiczne.  

Duży wpływ na sukces ma odpowiednia higiena skóry po zabiegach. Nawet w przypadku, gdy przebarwienia nie dają się usunąć całkowicie, zabiegi pozwalają na znaczną ich redukcję, dzięki czemu zmiany są mniej widoczne. Pomimo znacznego postępu technik usuwania takich zmian skórnych, wciąż najlepszą metodą jest zapobieganie. Odpowiednia profilaktyka, obejmująca zasady opalania oraz stosowanie odpowiednich kremów, wydaje się być tańsza i bardziej skuteczna niż leczenie przebarwień. 

Jakie kosmetyki stosować na przebarwienia skóry po opalaniu? 

Skóra dotknięta przebarwieniami słonecznymi wymaga dokładnej pielęgnacji i higieny. Należy zastosować odpowiedni kosmetyk, który pozwoli rozjaśnić plamy i piegi. Dobre efekty przynoszą kremy na przebarwienia – warto wybierać produkty renomowanym firm, których działanie zostało sprawdzone a bezpieczeństwo stosowania udokumentowane. Produkt powinien zawierać substancje takie jak np.: 

 • kwas mlekowy, 
 • retinol, 
 • kwas α-liponowy, 
 • kwas askorbinowy, 
 • kwas azelainowy, 
 • witamina C
 • arbutyna. 

Skuteczny krem powinien zawierać również filtr chroniący przed nadmierną ekspozycją słoneczną, charakteryzujący się wysokim SPF (ok. 30). Dobrej mocy filtr jest idealną profilaktyką przeciw powstawaniu przebarwień i zmarszczek. Pamiętaj, że jasna cera będzie wymagała mocniejszego filtra – w przypadku jasnej karnacji wybieraj kremy z filtrem 50. Zwróć także uwagę na parametry – dobry krem musi charakteryzować się filtrem zarówno UVA, jak i UVB.   

Przeczytaj również:
Plamy wątrobowe – jak je usunąć?

Źródła: 

 • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe 
 • http://www.czytelniamedyczna.pl/1365,zaburzenia-barwnikowe-hiperpigmentacyjne-jako-problem-kosmetyczny.html 
 • http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2015.2-3.pdf 
 • Kanavy H.E., Gerstenblith M.R., Ultraviolet Radiation and Melanoma, 2011. 
 • Gloster H.M. Jr, Brodland D.G., The epidemiology of skin cancer.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
10 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
09 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
27 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)