1
09 sierpnia 2021

Szczepienie przeciwko COVID-19 a opalanie

Od początku tego roku mamy możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19, co jest najlepszą formą ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby i możliwymi powikłaniami. Czy po szczepieniu powinniśmy unikać ekspozycji na słońce?

Szczepienie przeciwko COVID-19 a działania niepożądane 

Po szczepieniu przeciwko COVID-19, oprócz bólów mięśni i stawów, zmęczenia oraz gorączki, mogą wystąpić m.in. zmiany skórne w postaci pokrzywki czy wysypki, przez co nasza skóra może być bardziej narażona na negatywne działanie promieni UV. 

Krótko po zaszczepieniu (przez 1-2 dni) należy unikać ekspozycji na słońce, pływania oraz intensywnego wysiłku fizycznego. 

Pomoże nam to rozpoznać ewentualne niepożądane odczyny poszczepienne (NOP), które mogą wystąpić po przyjęciu szczepionki. 

W większości przypadków odczyny te mają łagodny charakter w postaci podwyższonej temperatury czy zaczerwienienia w miejscu wkłucia i w krótkim czasie ustępują samoistnie. 

Jeśli po przyjęciu szczepionki wystąpią niepokojące objawy (bóle mięśni i stawów, zmęczenie, gorączka) i utrzymują się przez kilka dni, należy zgłosić się do lekarza. 

W naszym kraju niepożądany odczyn poszczepienny stwierdza się średnio raz na 10 tysięcy przypadków, natomiast ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej pojawia się raz na milion przypadków. 

Ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej po zaszczepieniu jest dużo mniejsze niż ryzyko pojawienia się ciężkich powikłań czy zagrożenia życia.

Przeczytaj również:
COVID –19 – dlaczego warto się szczepić?

Czy możemy się opalać po szczepieniu przeciwko COVID-19? 

Promieniowanie emitowane przez słońce (UVA, UVB, UVC) może powodować u nas oparzenia skóry, a nawet jej nowotwory oraz zaćmę (chorobę oczu). 

Jeśli przeszliśmy COVID-19 lub zaszczepiliśmy się przeciwko tej chorobie, ostrożnie korzystajmy ze słońca. 

Nasza skóra może być wrażliwsza na słońce, a co za tym idzie bardziej narażona na działanie promieniowania UV. 

Zakażenie koronawirusem oraz przyjęcie szczepionki mogą spowodować występowanie zmian skórnych – pokrzywki czy wysypki, co może negatywnie wpływać na kondycję naszej skóry i jeszcze bardziej narazić ją na niekorzystne działanie promieni słonecznych. 

Włoscy dermatolodzy zalecają, aby odczekać kilka tygodni, zanim zaczniemy się opalać po przebytej infekcji wirusem SARS-CoV-2 lub po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. 

Zażywając kąpieli słonecznych, pamiętajmy, aby chronić naszą skórę przed słońcem. Stosujmy kremy z wysokim filtrem i pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu. Jeśli pojawią się u nas jakiekolwiek niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza. 

Przeczytaj również:
Bezpieczne opalanie – jak dobrać filtr do swojej skóry?

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Szczepienie przeciwko COVID-19 a przeciwko grypie – które najpierw?

Rekomendacje Zespołu Ekspertów, bazujące na wytycznych kilku krajów europejskich i Stanów Zjednoczonych, dopuszczają jednoczesne szczepienie przeciwko grypie i COVID-19. Warunkiem…

Zobacz więcej

Dawka szczepionki przypominająca a dodatkowa – jaka jest różnica?

  Dawka przypominająca rekomendowana jest u osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z…

Zobacz więcej

Test antygenowy – czy warto go wykonać po kontakcie z osobą z objawami COVID-19?

Wskazane przez Pana objawy u osoby z poczekalni mogą, ale nie muszą wskazywać na jej zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Ponadto został…

Zobacz więcej

Szczepienie na COVID-19 dostępne dla wszystkich

W ramach Narodowego Programu Szczepień do 10 maja 2021 wszyscy Polacy powyżej 18 roku życia powinni mieć wystawione e-skierowania, które…

Zobacz więcej

Niewykorzystana szczepionka a kolejność według Programu Szczepień

We wtorek 21 kwietnia 2021 roku została opublikowana aktualizacja rozporządzenia, które określa nakazy, zakazy i ograniczenia związane z występowaniem stanu…

Zobacz więcej

Pulsoksymetr – jakie wyniki są prawidłowe?

Za prawidłowe wyniki saturacji, czyli poziomu natlenienia hemoglobiny uznaje się przedział od 95 do 99%. Wyniki poniżej 95% mogą świadczyć…

Zobacz więcej

Czy po szczepieniu na COVID-19 można nadal zarażać?

Kwestia ta nadal nie do końca została poznana i jest tematem badań.   Istnieje prawdopodobieństwo, że osoby zaszczepione mogą transmitować…

Zobacz więcej

Szczepionka na koronawirusa dla dzieci

Szczepionki dostępne na polskim rynku przeznaczone dla dzieci od 12 roku życia oraz dorosłych to Pfizer BioNTech. Dla osób powyżej…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
05 października 2021 lek. Patrycja Królikiewicz-Kurek
04 października 2021 lek. Rafał Suchodolski
27 września 2021 mgr farm. Marta Junowicz
24 września 2021 mgr farm. Marta Junowicz
22 września 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)