2
14 lipca 2021

Wata – jakie ma zastosowanie?

Wata składa się z cienkich włókien bawełnianych lub wiskozowych, które są nieregularnie poplątane oraz zbite. Stosuje się ją w kosmetyce, np. przy zmywaniu makijażu czy usuwaniu lakieru do paznokci. W medycynie ma zastosowanie jako środek opatrunkowy. W tym celu została po raz pierwszy użyta przez polskiego chirurga Ludwika Bierkowskiego.

Czym jest wata? 

Wata jest jednym z najbardziej popularnych materiałów opatrunkowych na świecie. Jest także szeroko wykorzystywana jako środek higieniczny.  

Według Farmakopei Polskiej VI wyróżniamy trzy rodzaje waty: 

Wata bawełniana higroskopijna (Lanugo gossypii absorbens) 

Jest pozyskiwana z oczyszczonych, odtłuszczonych i wybielonych włókien nasion różnych gatunków bawełny. W wacie może znajdować się niewielka ilość fragmentów owocni, pyłu czy łupiny nasiennej bawełny. Pojedyncze włókna powinny mieć długość nie mniejszą niż 10 mm. Oglądając watę pod mikroskopem, włoski powinny mieć długość ok. 4 cm oraz szerokość 40 mikrometrów. Wata bawełniana musi być biała oraz miękka w dotyku. Wyróżnia się ona wysoką zdolnością do pochłaniania wody, którą zawdzięcza utworzonym pomiędzy jej włóknami przestrzeniami kapilarnymi.  

Wata wiskozowa higroskopijna (Lanugo cellulosi absorbens)

Jest pozyskiwana z dobrej jakości włókien wiskozowych (celulozowych), które są poddawane procesowi bielenia oraz cięcia na odpowiednią długość. Wata celulozowa może zawierać domieszkę dwutlenku tytanu. Do jej produkcji wykorzystuje się celulozę otrzymaną z drewna drzew iglastych i liściastych. Im więcej włókien z drzew iglastych, tym wata ma lepszą jakość.  

Wata celulozowa, lignina (Cellulosum depuratum)

Jest otrzymywana z drewna drzew, głównie iglastych. Wata celulozowa powinna zawierać 60% włókien z drzew iglastych. Składa się ona z wielu arkuszy celulozy ułożonych w warstwy. Lignina jest używana jako materiał opatrunkowy, np. w chirurgii, stomatologii, ginekologii oraz jako środek higieniczny, np. w chusteczkach jednorazowych. 

Wata bawełniana cechuje się większą chłonnością niż wata celulozowa. 1 g waty potrafi wchłonąć od 18 do 23 g wody. Z mieszanki włókien bawełnianych oraz celulozowych wytwarzana jest wata opatrunkowa (Gossypium et Cellulosum depuratum). 

Wata – zastosowanie  

  • Jest powszechnie stosowana w kosmetyce, medycynie oraz jako środek higieniczny. 
  • Cechuje się wysoką zdolnością chłonną. 
  • Przepuszcza powietrze. 
  • Może być stosowana do wykonania kompresów, okładów. 
  • Jest bardzo miękka. Nie obciera skóry. 
  • Jest bezpieczna w stosowaniu. Można ją używać do przemywania delikatnej skóry noworodka.

Źródła: 

  • A. Cedro-Niwińska, R. Jachowicz, Materiały medyczne, 
  • S. Janicki, A. Fiebig, M. Sznitowska, Farmacja stosowana, 2008 r., 
  • Farmakopea Polska VI. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Suchy jałowy opatrunek – jak go przeciąć?

Im mniej działań wykonywanych na jałowym opatrunku, tym lepiej. Jeśli najmniejsze kompresy jałowe 5x5 cm są za duże i nie…

Zobacz więcej

Opuchlizna po zadrapaniu przez kota

Opuchnięcie może być wywołane uczuleniem lub nadkażeniem rany, ciężko to ocenić po samym opisie. Najlepiej skonsultować zadrapanie z lekarzem. Na…

Zobacz więcej

Gojenie ran a cukrzyca

Wszystko zależy od rodzaju, umiejscowienia i stanu zranienia. U diabetyków bardzo istotna jest profilaktyka, ponieważ gojenie ran jest utrudnione. Ranę…

Zobacz więcej

Poparzenie meduzą - co robić, jak się zabezpieczyć?

Poparzenie jadem meduzy objawia się wystąpieniem bolesnego rumienia z białą opuchlizną, silnym pieczeniem utrzymującym się nawet przez kilka dni. W…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
30 sierpnia 2021 mgr farm. Aleksandra Kluz
13 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
01 lipca 2021 mgr farm. Marzena Korbecka-Paczkowska
22 czerwca 2021 mgr Krzysztof Sumiński
21 czerwca 2021 Marta Cybulska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)