2
13 września 2021

Witamina C na kaca – czy faktycznie działa?

Witamina C wpływa na pracę całego organizmu, biorąc udział w wielu procesach metabolicznych. Kwas askorbinowy może pomóc w zwalczaniu kaca, jednak powinien być zastosowany w odpowiedniej dawce i w odpowiednim czasie.  

Rozpuszczalny lek na kaca

Produkty przydatne po spożyciu alkoholu

Witamina C na kaca – czy faktycznie pomaga? 

Witamina C lub z chemicznego punktu widzenia – kwas askorbinowy, to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Organizm nie potrafi wytworzyć tego związku sam, dlatego konieczne jest przyswajanie witaminy C z dietą.

Kwas askorbinowy bierze udział w procesach metabolicznych i odpowiada za prawidłową pracę wielu narządów oraz wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi i elastyczność naczyń krwionośnych. 

Kilka najważniejszych funkcji tej witaminy, to: 

  • przyspieszanie gojenia ran, 
  • hamowanie krwawienia dziąseł, 
  • spowalnianie procesów starzenia się skóry, 
  • regulacja produkcji kolagenu, 
  • uszczelnianie naczyń krwionośnych, 
  • zapobieganie miażdżycy. 

Kwas askorbinowy ma działanie przeciwutleniające. Zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za uszkodzenia DNA. Działanie tej witaminy może być bardzo pomocne w sytuacji zatrucia alkoholowego

Kac jest to złe samopoczucie na kilka lub kilkanaście godzin po spożyciu napojów alkoholowych. Objawami kaca są ból głowy, nudności, światłowstręt, uczucie rozbicia, apatia oraz dreszcze i potliwość. Czy witamina C może jednak pomóc w zmniejszaniu kaca? Może działać wspomagająco, lecz nie ma złotego środka na kacaOrganizm musi sam poradzić sobie z usunięciem resztek toksyn i alkoholu. Podstawową toksyną jest acetaldehyd, który jest wynikiem metabolizmu etanolu. Dopiero jego przemiana w dużo mniej szkodliwy kwas octowy gwarantuje nam ulgę w odczuwaniu objawów kaca. Organem walczącym z zatruciem jest wątroba. To właśnie w wątrobie zachodzą procesy metaboliczne, których celem jest przemiana spożytego etanolu w związek bardziej obojętny dla zdrowia. W normalnych okolicznościach proces przemiany etanolu nie zachodzi zbyt często, dlatego też wątroba nie jest w stanie metabolizować dużej dawki tego związku w krótkim czasie. 

Odpowiednia suplementacja witaminy C spowoduje zmniejszenie objawów kaca, ponieważ kwas askorbinowy wpływa na zwiększenie poziomu glutationu. Dodatkowo, witamina C zwiększa ilość krwinek białych, które także biorą udział w usuwaniu etanolu z organizmu.  

Jaka witamina C będzie najlepsza na kaca? 

Witaminę C na kaca możemy zastosować zarówno w formie tabletek do połykania, jak i musujących. Forma musująca charakteryzuje się nieco szybszym działaniem, lecz większe dawki mogą mieć działanie podrażniające żołądek, który jest obciążony przez alkohol.  

Ciekawym wyborem będą wieloskładnikowe preparaty, ponieważ na skutek spożycia alkoholu wypłukujemy z organizmu nie tylko witaminę C, lecz także inne witaminy i minerały. Dlatego też warto w takich sytuacjach zaopatrzyć się w skuteczne preparaty wielowitaminowe, które odpowiednio uzupełnią utracone składniki. Pomoc w doborze odpowiedniego produktu otrzymasz w aptece.  

Poza uzupełnianiem utraconych składników, bardzo ważnym elementem leczenia kaca jest odpowiednie nawodnienie.  

Ile witaminy C pomoże na kaca? 

Rekomendowane spożycie witaminy C w przypadku dorosłego człowieka to 45-90 mg na dobę. Zapotrzebowanie to wzrasta, gdy mamy do czynienia z osłabieniem lub infekcją. Dlatego też w chwilach walki z alkoholem organizm potrzebuje tego związku nieco więcej. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C wiąże się także z nasiloną utratą tej witaminy pod wpływem alkoholu.  

Dawki kwasu askorbinowego powinny zostać zwiększone w czasie leczenia kaca do nawet 1000 mg na dobę.  

Kiedy przyjąć witaminę C, aby uniknąć kaca? 

W sytuacji, gdy planujesz spożywanie alkoholu, odpowiednio wcześniej zadbaj o przygotowanie organizmu. Już na kilka godzin przed, zwiększ spożywanie wody. Dodatkowo przyjmij witaminę C oraz inne witaminy, minerały i elektrolity. Rozpoczęcie leczenia kaca, gdy już pojawią się objawy, jest o wiele mniej skuteczne, dlatego warto pamiętać o profilaktyce.  

Spożywanie nadmiernej ilości alkoholu bardzo negatywnie wpływa na Twoje zdrowie. Zadbaj o odpowiednią suplementację składników, które pod wpływem alkoholu są usuwane z organizmu. Znacznie zmniejszy to objawy kaca i poprawi tempo detoksykacji. 

Przeczytaj również:
Jak zwalczyć kaca domowymi sposobami?

Źródła: 

  • http://pokonaj-uzaleznienie.pl/leczenie-kaca-witamina-c/. 
  • Farmakopea Polska IX. 
  • Kwas askorbinowy (nr A5960) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ile alkoholu można wypić w ciąży?

Podczas przebiegu ciąży, niezależnie od trymestru, picie alkoholu jest całkowicie zakazane. Liczne badania naukowe dowodzą o jego negatywnym wpływie na płód, nawet po jednorazowym…

Zobacz więcej

Ile kalorii ma piwo?

Kaloryczność piwa zależy od jego barwy. Przy założeniu objętości 0,5 litra w popularnej butelce, wartość ciemnego to ok. 370 kcal,…

Zobacz więcej

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Rozpuszczalny lek na kaca

Produkty przydatne po spożyciu alkoholu

Czytaj także
15 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
14 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
12 października 2021 mgr farm. Dawid Wardecki
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)