23
07 września 2021

Witamina C na przeziębienie – czy pomaga w jego zapobieganiu i leczeniu?

Witamina C to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bardzo często sięgamy po nią w pierwszych objawach przeziębienia. Czy witamina C faktycznie może pomóc wyleczyć tę dolegliwość?

Czy witamina C pomaga na przeziębienie? 

Witamina C, zwana inaczej kwasem askorbinowym, to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co ciekawe, wiele różnych gatunków zwierząt i roślin ma zdolność do jej syntezy. Jednak w przypadku człowieka witamina C musi być przyswajana wraz z dietą.  

Właściwości witaminy C są znane od lat, a obecnie związek ten wykorzystuje się już nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce. Witamina C wpływa na nasze naczynia krwionośne, procesy starzenia się skóry oraz metabolizm. Działa także przeciwmiażdżycowo. Niektóre z cennych właściwości kwasu askorbinowego to: 

 • regulacja prawidłowego przyswajania żelaza; 
 • działanie antyoksydacyjne; 
 • aktywacja enzymów metabolicznych; 
 • udział w syntezie kolagenu i neuroprzekaźników; 
 • udział w syntezie hormonów steroidowych; 
 • wzmacnianie kości, dziąseł oraz zębów; 
 • regulacja prawidłowego ciśnienia tętniczego; 
 • działanie przeciwmiażdżycowe.

Wiele osób traktuje witaminę C jako podstawowy lek na przeziębienie. Czy wpływa ona bezpośrednio na przebieg tej choroby? Przeziębienie to inaczej ostre wirusowe zapalenie dróg oddechowych. Jest to powszechnie występująca choroba zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Leczenie przeziębienia to obszerny temat, a poszczególne metody mają swoich zwolenników i przeciwników. Wszystko to za sprawą braku farmakoterapii celowanej w wirusy wywołujące objawy przeziębienia. Aby zwalczyć przeziębienie, pozostają metody objawowe, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości.  

Jednym ze sposobów leczenia przeziębienia jest stosowanie witaminy C, która jest traktowana jako podstawowa obrona przez patogenami. 

Wyniki 37 badań, w których udział wzięło aż 11 tysięcy osób, dowiodły, że: 

 • U osób przyjmujących witaminę C profilaktycznie, występowało podobne ryzyko choroby jak u osób z grupy kontrolnej (nieprzyjmujących witaminy C). 
 • Pacjenci, którzy suplementowali witaminę C profilaktycznie, krócej zmagali się z objawami przeziębienia, lecz różnice te nie były duże. 
 • Przebieg przeziębienia był łagodniejszy w grupie osób profilaktycznie zażywających kwas askorbinowy. 
 • U osób stosujących witaminę C w celu leczenia przeziębienia zauważono podobny czas trwania choroby oraz zbliżone nasilenie objawów w porównaniu do grupy kontrolnej. 

Witamina C na przeziębienie w ciąży – czy można ją stosować? 

Witaminę C można stosować w czasie ciąży. Jej skuteczność  w tym okresie jest podobna jak u kobiet niebędących w ciąży. Witamina C może wpłynąć pozytywnie na długość przeziębienia oraz intensywność objawów. Zalecana dawka kwasu askorbinowego w ciąży to 85 mg dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest jej przyjmowanie w naturalnej postaci wraz z pożywieniem. 

Witamina C na przeziębienie u dzieci – czy jest bezpieczna? 

Witamina C bywa często pierwszym wyborem rodziców w przypadku infekcji u dzieci. Kwas askorbinowy jest ważnym składnikiem zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci, dlatego też warto zadbać o prawidłową podaż tej witaminy. W przypadku dzieci powinno się zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą wszystkie niezbędne składniki, w tym witaminę C. Najlepszym wyjściem jest naturalna podaż witaminy C wraz z produktami zawierającymi duże ilości tego związku, przede wszystkim owocami i warzywami. Zawierają one duże dawki witamin oraz zwykle są dobrze tolerowane przez najmłodszych. Na rynku farmaceutycznym znajdziemy także preparaty witaminowe dla dzieci. Wiele z nich zawiera jednak w swoim składzie dużo cukru, dlatego warto postawić na sprawdzonych producentów.  

Witamina C bierze udział w licznych procesach metabolicznych i prawidłowym rozwoju organizmu, jednak zbyt duże jej dawki nie spowodują szybszego wyzdrowienia, a mogą dodatkowo obciążać nerki, prowadząc do pojawienia się kamieni nerkowych.  

W przypadku przeziębienia u dziecka, witaminę C powinno się traktować jako cenny składnik, który może wspomóc organizm, lecz nawet w dużych dawkach nie zwalczy silnych objawów infekcji.  

Gdy dziecko już zachorowało, należy zastosować leki zwalczające objawy choroby. W przypadku ciężkiego przebiegu konieczna jest wizyta lekarska. 

Ile witaminy C można brać przy przeziębieniu? 

Prawidłowe dzienne spożycie witaminy C dla zdrowego człowieka to około 45-90 mg. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z infekcją, zapotrzebowanie to wzrasta. Podczas przeziębienia możemy zażywać do 1000 mg witaminy C na dobę. Po wyzdrowieniu należy powrócić do standardowej dawki dobowej. W aptece mamy do wyboru wiele preparatów zawierających witaminę C w formie zarówno do połykania, jak i rozpuszczalnej. Producenci zazwyczaj oferują produkty o różnych dawkach – profilaktycznych (do 200 mg) i łagodzących przebieg infekcji (około 1000 mg). 

Leczenie przeziębienia witaminą C – czy jest skuteczne? 

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na nieznaczny wpływ witaminy C na przebieg przeziębienia. Nawet duże dawki kwasu askorbinowego nie zmniejszają znacznie ryzyka zachorowania i czasu trwania choroby. Podobna okazuje się też częstość występowania przeziębienia. Jednakże w badaniach nad osobami stosującymi witaminę C w celach profilaktycznych zauważa się nieco wyższą skuteczność tej substancji w leczeniu przeziębienia, gdy infekcja już się pojawi.  

Zatem leczenie przeziębienia witaminą C, gdy objawy już wystąpią, nie przynosi diametralnej poprawy, lecz w okresie jesiennym warto suplementować odpowiednie dawki kwasu askorbinowego profilaktycznie. 

Pamiętajmy, że witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego też warto zadbać o jej odpowiedni poziom. W przypadku niedostatecznego dostarczania kwasu askorbinowego wraz z dietą konieczna jest dodatkowa suplementacja. Wybierajmy produkty dobrej jakości. Farmaceuta w aptece może pomóc nam w wyborze preparatu o odpowiedniej dawce i składzie.  

Co zrobić, jeżeli witamina C nie pomaga na przeziębienie? Udać się do lekarza! 

W przypadku, gdy objawy przeziębienia nasilają się pomimo zażywania witaminy C, należy wdrożyć dodatkowe leczenie. W sytuacji gorączki oraz słabnącego samopoczucia pomocne mogą okazać się leki takie jak ibuprofen czy paracetamol. Zwalczają one gorączkę, a chory odczuwa zdecydowaną poprawę swojego stanu. W aptece występuje wiele preparatów dostępnych bez recepty, które skutecznie pomagają zwalczać objawy przeziębienia, np. w formie saszetek lub tabletek.  

 W przypadku, gdy preparaty dostępne bez recepty nie przynoszą poprawy, konieczna jest wizyta u lekarza.  

Osłabiony infekcją wirusową organizm jest podatny na inne patogeny, np. bakterie, które mogą dodatkowo pogorszyć stan zdrowia. Dlatego też w przypadku silnych objawów infekcji nie należy bagatelizować problemu. Traktujmy witaminę C jako element profilaktyki i substancję wspomagającą pracę całego organizmu. Gdy jesteśmy przeziębieni i zwiększone dawki tego związku nie skutkują, a preparaty łagodzące objawy infekcji nie pomagają, należy niezwłocznie udać się do lekarza, który przepisze leki umożliwiające powrót do zdrowia.  

Przeczytaj również:
Witamina C (kwas askorbinowy) – właściwości, rola i zastosowanie
Witamina C „lewoskrętna” – fakty i mity

Źródła: 

 • R.M. Douglas, H. Hemilä, E. Chalker, B. Treacy. Vitamin C for preventing and treating the common cold (review) Cochrane Database of Systematic Reviews, 2007. 
 • https://www.mp.pl/grypa/przeglad_badan/przeziebienie_badania/38697,przeziebienie-czy-podawanie-witaminy-c-jest-celowe. 
 • https://rutinoscorbin.pl/fakty-i-mity-o-witaminie-c/czy-witamina-c-skraca-czas-trwania-choroby/. 
 • Maćkowiak K., Torliński L. Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. „Nowiny Lekarskie” 2007; 4(76): 349-356. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Zawartość witaminy C w pomarańczy

W pomarańczy jest około 50 miligramów witaminy C na 100 gramów produktu. Przeczytaj więcej:Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę C?Witamina…

Zobacz więcej

Czy lek przeciwwirusowy działa w trakcie infekcji?

Preparat zawierający pranobeks inozyny można zastosować w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych - im szybciej, tym lepiej. Jest to lek…

Zobacz więcej

Dzienna dawka witaminy C dla dziecka

Witamina C, czyli kwas askorbinowy to związek, który powinien być dostarczany naszemu organizmowi każdego dnia. Doskonałym preparatem z witaminą C…

Zobacz więcej

Czy można łączyć paracetamol z ibuprofenem?

Ibuprofen oraz paracetamol mogą być stosowane razem, również w przeziębieniu. Należy jednak pamiętać,  żeby nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych tj. 4…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)