1
12 października 2021

Witamina D a depresja – dawkowanie i leczenie

Witamina D3 nazywana „witaminą słońca” jest nam niezbędna w wielu kwestiach zdrowotnych. Wpływa również na nasze samopoczucie, może działać kojąco na nerwy i regulować rytm dobowy. Czy w związku z tymi właściwościami witamina D przeciwdziała depresji?

Czym jest depresja? 

Depresja to jednostka chorobowa objawiająca się głównie zaburzeniami nastroju, uczuciem smutku i apatii, które są na tyle silnymi odczuciami, aby niekorzystnie wpływać na jakość życia pacjenta. Uważa sięże depresja może być spowodowana zaburzeniami w neuroprzekaźnictwie serotoniny oraz dopaminy. 

Najczęstszym objawem depresji jest odczucie wszechogarniającego smutku. Niemniej jednak nie każda negatywna emocja powinna być z góry uznana za chorobę psychiczną: 

 • Smutek to emocja przemijająca, a w stanach depresyjnych odczuwanie smutku jest tak głębokie, że pacjenci opisują to jako stan rezygnacji, „czarnej dziury”.
 • Przygnębienie jakie odczuwa pacjent w depresji jest niemożliwe do przerwania poprzez słowa pocieszenia.
 • W depresji pacjent uskarża się również na inne dokuczliwe objawy, takie jak: zaburzenia snu, apatia, utrata wiary w siebie, spadek apetytu, napady lękowe.
 • Smutek często jest skutkiem jakiegoś traumatycznego przeżycia, depresja tymczasem nie musi wynikać z żadnych wcześniejszych doznań. 

Witamina D a depresja 

Badania naukowe wykazały, że witamina D3 może wpływać na syntezę hormonów będących neuroprzekaźnikami w synapsach układu nerwowego, tj. serotoniny i dopaminyDodatkowo witamina D3 bierze udział w budowie i regeneracji komórek układu nerwowego. Układ nerwowy zawiera również duże skupiska receptorów witaminy D3, co świadczy o tym, że jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania tego układu. 

Część objawów depresji podobna jest również do objawów niedoborów witaminy D3. Są to np.: 

 • zaburzenia snu, 
 • zaburzenia nastroju, 
 • apatia, 
 • zmęczenie, 
 • problemy z uwagą i koncentracją, 
 • bóle kostne i mięśniowe. 

Witamina D w poprawie nastroju u osób zdrowych 

Witamina D3 wpływa na poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego podczas jej niedoborów może dochodzić do zaburzenia nastroju u pacjenta. Suplementacja witaminą D3 korzystnie wpływa również na: 

 • serce i układ krwionośny;
 • mięśnie, stawy i kości;
 • koncentrację; 
 • układ odpornościowy;
 • wzrok;
 • regenerację skóry oraz jej przydatków (włosów, paznokci);
 • stan zębów i błony śluzowej jamy ustnej. 

W każdym z wyżej wymienionych przypadków uregulowanie braków witaminy D3 wpłynie również korzystnie na nastrój i samopoczucie. 

Dawkowanie witaminy D na depresję 

Witaminę D3 powinno się suplementować pod okiem lekarza lub farmaceuty, ponieważ jej przedawkowanie również może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Najlepiej sprawdzić ilość witaminy D3 we krwi poprzez odpowiednie badanie laboratoryjne – powinna oscylować w granicach 30-50 ng/mL

W przypadku wyraźnych niedoborów witaminy D3 oraz stwierdzonej choroby depresyjnej wartość dobowej dawki witaminy D3 może sięgać nawet 10 tys. jednostek. Standardowa dawka profilaktyczna dla osoby dorosłej w umiarkowanym klimacie to mniej więcej 2000 jednostek.

Niemniej jednak nie powinno się dobierać leczenia samodzielnie. Warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz wykonać niezbędne badania, aby w pełni poznać potrzeby swojego organizmu.  

Czy wspomaganie leczenia depresji witaminą D ma sens? 

Nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających w stu procentach tezę, że podawanie witaminy D3 pacjentom cierpiącym na depresję jest w stanie znacząco ograniczyć objawy choroby lub wywołać remisję.

Wyniki badań na nielicznej grupie pacjentów z objawami depresji wskazują, że podawanie witaminy D3 zarówno samodzielnie, jak i w synergii z lekami przeciwdepresyjnymi może mieć wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, a co za tym idzie zniwelowanie stanów depresyjnych oraz zmniejszenie objawów zmęczenia czy apatii

Witamina D3 jest preparatem bezpiecznym w stosowaniu z innymi lekami, stąd też można ją łączyć razem z preparatami przeciwdepresyjnymi. 

Przeczytaj również:
Depresja u dorosłych – jak ją leczyć?
Witamina D w zimie i na jesień – czemu jest tak istotna?

Źródła: 

 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_depresyjne 
 • Wpływ niedoboru witaminy D3 na poziom nasilenia objawów depresyjnych. Przegląd aktualnych badań, B. Stefanowski, A. Antosik-Wójcińska, Ł. Święcicki, Psychiatr. Pol. 2017; 51(3): 437–454 PL ISSN 0033-2674 (PRINT), ISSN 2391-5854. 
 • Wielokierunkowe działanie witaminy D., A. Dittfeld , K. Gwizdek , A. Koszowska , K. Fizia, Annales Academiae Medicae Silesiensis 2014 | 68 | 1 | 47-52. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 listopada 2021 Adriana Kawecka
19 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
17 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
15 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
08 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)