4
15 października 2021

Witamina D a odchudzanie – czy pomaga w zrzucaniu zbędnej wagi?

Niedobory witaminy D to powszechny problem w każdej grupie wiekowej. Od pewnego czasu rozmawia się o niedoborach witaminy D również w kontekście masy ciała i tkanki tłuszczowej – czy w świetle aktualnych badań przyczynia się ona do wspomagania redukcji masy ciała? 

Czy witamina D odchudza? 

Istnieją badania, które wykazują związek między nadmiarem masy ciała a obniżonym stężeniem witaminy D we krwi jednocześnie sugerując, że przy niskich poziomach istnieje zwiększone ryzyko otyłości. Natomiast w świetle aktualnej wiedzy w dalszym ciągu nie zostało potwierdzone czy niskie stężenie witaminy D wynika z nadmiaru masy ciała czy jest jego przyczyną. 

Przeprowadzono badanie, w którym przez 26 tygodni podawano witaminę D lub placebo pacjentom w wieku 6-14 lat (ze stwierdzonymi niedoborami witaminy D). Nie zaobserwowano istotnych zmian pomiędzy dwiema badanymi grupami osób zarówno w BMI, jak i poziomie zmniejszenia tkanki tłuszczowej. 

W innym badaniu przeprowadzonym w 2019 r., w którym wzięło udział 947 osób z nadwagą i otyłością wykazano, że suplementacja witaminą D obniża współczynnik BMI średnio o 0,32 kg/m2, jednakże nie wpływa to istotnie na zmniejszenie masy ciała. 

Większy poziom energii dzięki witaminie D  

Witamina D powstaje z 7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne, stąd nazywana jest również „witaminą słońca”. Drugim źródłem witaminy D są produkty żywnościowe, jednakże są one uboższe w tę witaminę. W okresie wiosenno-letnim przy spełnionych odpowiednich warunkach (takich jak ekspozycja na słońce min. 15 minut w godzinach między 10:00-15:00, odsłonięte ramiona i podudzia, skóra nieposmarowana kremem z filtrem) możemy uzyskać nawet 100% zapotrzebowania na witaminę D. Odpowiednie stężenie witaminy D wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, dzięki czemu czujemy się pełni sił i energii.  

Wpływ witaminy D na hormony 

Leptyna  

To hormon sytości produkowany w tkance tłuszczowej. Jej funkcją jest również regulacja równowagi energetycznej, a także wpływ na masę kostną. Jak pokazuje jedno z badań istnieje zależność pomiędzy omawianą witaminą a wydzielaniem leptyny. U mysz pozbawionych receptora witaminy D (VDR) procesy te ulegały obniżeniu. Sugeruje to, że receptor VDR wpływa na wydzielanie leptyny (czyli wskazuje na pośrednią rolę aktywnej formy witaminy D). 

Serotonina 

Wykazano, że witamina D ma wpływ na pozakomórkowe stężenie serotoniny w mózgu. Niektóre z badań wykazują, że witamina D może mieć wpływ na zmniejszenie objawów depresji. 

Testosteron 

Obniżone stężenie witaminy D powoduje spadki testosteronu. W jednym z badań wykazano, że u osób z niedoborem witaminy D, po roku jej suplementacji zwiększył się poziom testosteronu w organizmie. 

Nadmiar witaminy D może zaszkodzić 

Więcej nie zawsze znaczy lepiej. Pamiętajmy o tym, że nadmiar witaminy D również nie jest korzystny. Co prawda hiperwitaminoza D nie jest częsta – nie dojdzie do niej przez nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne czy dietę. Natomiast taki stan może być następstwem podaży bardzo dużych dawek terapeutycznych bez konsultacji z lekarzem. Objawami nadmiernego stężenia są m.in. nudności, wymioty, biegunki, zaparcia, ból mięśni i stawów, utrata łaknienia, nerwowość, spadek energii czy hiperkalcemia (odkładanie wapnia w tkankach). Nie należy stosować większych niż rekomendowane dawki bez konsultacji z lekarzem. Zapotrzebowanie na witaminę D jest zróżnicowane i jest zależne od wieku, płci a także masy ciała.  

Witamina D, pomimo niepotwierdzonego jednoznacznie wpływu na redukcję masy ciała, ma bezpośredni wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a co za tym idzie bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Jej odpowiedni poziom powoduje wzrost energii, która może wpłynąć na zwiększenie aktywności fizycznej i efektywności ćwiczeń. Przy dodatkowym zastosowaniu odpowiedniej diety, wszystko to powinno przełożyć się na zadowalający efekt zmniejszenia masy ciała. 

Przeczytaj również:
Witamina D na włosy – jaki ma na nie wpływ?
Jak flora bakteryjna jelit wpływa na otyłość?

Źródła: 

  • Jarosz M. [red.], Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Insty- tut Żywności i Żywienia, Warszawa, 2012. 
  • Gruber B.M. Fenomen witaminy D. Postepy Hig Med Dosw, 2015; 69: 127-139 
  • Kurowska K.,Antosik K.,Decyk A. Znaczenie witaminy D w zapobieganiu i leczeniu depresji. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 27(2)2021,121-125. 
  • Skibiński J., Pruszkowska-Przybylska P. Zależności między poziomem witaminy D a ilością tkanki tłuszczowej człowieka. KOSMOS 70(1)2021,95-102. 
  • Pilz S., Frisch S., Körtke H., Kuhn J., Dreier J., Obermayer-Pietsch B., Wehr E, Zittermann A. Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men. Horm Metab Res. 2011 Mar;43(3):223-5.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Jakie jedzenie na grilla?

Przede wszystkim, produkty grillowane nie powinny zawierać konserwantów, np. azotyn sodu i potasu, których aktywność kancerogenna wzrasta wraz z obróbką…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Ile jajek można zjeść w Wielkanoc?

Dwa jaja w ciągu dnia będą optymalną sumą. Jeżeli mamy zamiar zjeść więcej, pamiętajmy, aby w pozostałe dni około Wielkanocy,…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
08 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
03 grudnia 2021 mgr Mateusz Durbas
22 października 2020 mgr Beata Ossowska
08 września 2021 Agata Kleszcz
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)