3
08 września 2021

Witamina D dla dzieci – jaką wybrać? Najlepsze rodzaje witaminy D dla dzieci

Witamina D odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a jej odpowiedni poziom jest bardzo ważny również najmłodszych. Czy w związku z tym rodzice powinni zadbać o dodatkową suplementację witaminy D u dzieciPodpowiadamy, jaka witamina D jest najlepsza i czym kierować się przy jej wyborze. 

Dlaczego witamina D jest bardzo istotna dla zdrowia dzieci? 

Witamina D wpływa na prawidłowy rozwój dziecka wielokierunkowo. Dzięki jej obecności, wapń i fosfor są lepiej przyswajane przez organizm, co ma duże znaczenie w prawidłowym budowaniu i rozwoju kości oraz zębów. Liczne badania potwierdziły, że witamina D wywiera także korzystny wpływ na odporność. Pobudza układ immunologiczny do zwiększonej pracy, a także chroni przed wystąpieniem chorób autoimmunologicznych. Odpowiedni jej poziom w połączeniu z wapniem wspomaga także rozwój i pracę serca, znacząco zmniejsza ryzyko cukrzycy typu I, a właściwości antyproliferacyjne i proapoptotyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. 

Czy dzieci powinny dodatkowo suplementować witaminę D? 

Witamina D w znaczącej większości przypadków powinna być podawana maluchowi już od pierwszych dni życia, ponieważ dziecko nie otrzymuje ilości odpowiedniej do jego zapotrzebowania. Według badań, mamy karmiące, u których podaż witaminy D wynosi 4000 UI, produkują mleko, które w jednym litrze zawiera 400 UI tej witaminy. Są to jednak wartości szacunkowe, a poza tym noworodki rzadko są w stanie wypić takie ilości mleka. Trochę inaczej wygląda sytuacja, w której dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym. Może ono zawierać witaminę D, dlatego suplementację warto skonsultować z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci jednak podawanie dodatkowego preparatu.

Witamina D często bywa nazywana witaminą słońca, ponieważ nasz organizm potrafi ją syntetyzować podczas ekspozycji na słońce. Według zaleceń pediatrów, noworodki i niemowlęta należy jednak chronić przed nadmierną ekspozycją na słońce, co uniemożliwia im produkcję wystarczającej ilości witaminy D. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami dla Europy Środkowej, witaminę D3 należy podawać wszystkim dzieciom od urodzenia do ukończenia 3. roku życia, niezależnie od sposobu karmienia. Zalecane dawki to: 

  • 400 UI dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, 
  • 400-600 UI dla dzieci między 6. a 12. miesiącem życia, 
  • 600-800 UI dla dzieci powyżej 1. roku życia. 

Również przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne i może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.  

Górna bezpieczna dawka dobowa witaminy D dla niemowląt to 1000 UI, a dla dzieci między 1. a 10. rokiem życia – 2000 UI 

Nadmiar witaminy D tylko w nieznacznej ilości jest wydalany z organizmu i gromadzi się m.in. w wątrobie, mózgu, skórze i w kościach. Powoduje także nadmierne uwalnianie wapnia z kości i odkładanie się go m.in. w nerkach czy sercu, powodując zwapnienia. 

Najlepsze rodzaje witaminy D dla dzieci 

Pod nazwą „witamina D” kryje się kilka związków, które mają podobne działanie. Najważniejsze z nich to witamina D2 (ergokalcyferol) i D3 (cholekalcyferol). Witamina D2 wytwarzana jest przez rośliny i dostarczana jest do naszego organizmu wraz z posiłkiem, natomiast D3 ma pochodzenie zwierzęce, ale jest też naturalnie syntetyzowana w skórze podczas działania promieni słonecznych. Choć ich działanie jest podobne, badania wskazują, iż korzystniej jest suplementować witaminę D3. 

Jak wybrać najlepszą witaminę D dla dziecka? 

Wybierając witaminę D dla dzieci, warto wiedzieć, jaka jest najlepsza i stosować się do zaleceń dotyczących dawkowania. Należy uwzględnić przy tym, że pewne ilości są przyjmowane wraz z pokarmem, a dziecko ma możliwość syntezy tej witaminy, przebywając na słońcu. Jeżeli mamy obawy co do prawidłowego dawkowania, warto zbadać poziom witaminy D we krwi i skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie dawki. Ważna jest również postać preparatu. Na rynku dostępnych jest wiele form podania – wybierz taką, która będzie najwygodniejsza w suplementacji. Preparat powinien zawierać tylko składniki niezbędne dla dziecka, bez konserwantów i barwników.  

Czym kierować się przy wyborze witaminy D dla niemowląt? 

Witamina D dla noworodka musi być podawana w odpowiedniej dawce, co umożliwi jej forma podania. Jaka jest najlepsza w przypadku noworodków i niemowląt? Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się krople, które można zmieszać z mlekiem i podać np. na łyżeczce lub kapsułki typu twist-off wystarczy je odkręcić i podać dziecku na język. Zawierają one jednorazową dawkę, co pozwala uniknąć przypadkowego przedawkowania.

Dzieciom starszym można podawać tabletki lub kapsułki. W związku z tym, że witamina D to substancja rozpuszczalna w tłuszczach, zalecane jest jej suplementowanie wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcz lub też stosowanie takich preparatów, które zawierają dodatek oleju. Kapsułki oraz krople w swoim składzie zawierają olej rybi lub roślinny, natomiast tabletki nie zawierają bazy tłuszczowej i dlatego należy przyjmować je z posiłkiem zawierającym tłuszcze. 

Przeczytaj również:
Witaminy dla wegetarian i wegan – co warto suplementować?

Źródła: 

  • Płudowski P.,  Kryśkiewicz E., Karczmarewicz E., Zasady suplementacji i standardy oceny zaopatrzenia organizmu w witaminę D w świetle jej działania plejotropowego, Borgis – Postępy Nauk Medycznych 3/2012, s. 265-272. 
  • Spiro A., Buttriss JL., Vitamin D: an overview of vitamin D status and intake in Europe, Nutrition Bulletin 2014; 39:322-350.  
  • Olędzka R., Witamina D w świetle badań ostatnich lat, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna – XLVI, 2013, str. 121-131. 
  • Cannel J.J., Hollis B.W., Stosowanie witaminy D w praktyce klinicznej, Alternative Medicine Review, 2008 (March).

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

W jakich produktach jest magnez?

Produkty bogate w magnez to przede wszystkim: kakao (i czekolada), pestki dyni, otręby pszenne, kasza gryczana, groch, brązowy ryż. Jeśli…

Zobacz więcej

Jak przechowywać olej lniany?

Olej lniany należy przechowywać w lodówce, ponieważ  przedłuży to jego trwałość. Po otwarciu olej lniany należy zużyć do daty ważności.…

Zobacz więcej

Niskie ciśnienie krwi i zawroty głowy – jak sobie radzić z hipotonią?

Przede wszystkim proszę skonsultować swoje wyniki z innymi lekarzami oraz wykonać dodatkowe badania, np. na poziom hormonów tarczycy, przysadki oraz…

Zobacz więcej

Jak wybrać preparat z magnezem oraz coś na koncentrację i pamięć?

Przy wyborze preparatu magnezowego radziłabym sugerować się tym, czy dany produkt jest lekiem, czy suplementem diety. Leki mają udowodnioną skuteczność…

Zobacz więcej

Jak długo można przyjmować suplementy po terminie?

Termin przydatności leku/suplementu jest formalną granicą jego przydatności. Producent gwarantuje trwałość substancji czynnych i czystość mikrobiologiczną preparatu do dnia daty…

Zobacz więcej

Jak leczyć chroniczne zmęczenie?

Przede wszystkim powinna Pani udać się do lekarza rodzinnego w celu zdiagnozowania albo wyeliminowania chorób, których objawem mogłoby być chroniczne…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
22 października 2021 mgr farm. Katarzyna Szkaradek
22 października 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
20 października 2021 mgr Anna Dulska
19 października 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
19 października 2021 mgr farm. Karolina Raźniewska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)