1
05 października 2021

Witamina D na łuszczycę – czy warto ją stosować?

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Objawia się występowaniem charakterystycznych zmian w postaci czerwonobrunatnych, dobrze odgraniczonych grudek pokrytych srebrzystymi łuskami. Zmiany te lokalizują się zazwyczaj w specyficznych miejscach: na owłosionej skórze głowy oraz w okolicy łokci i kolan. W leczeniu stosuje się preparaty o działaniu miejscowym na skórę, a także leczenie ogólnoustrojowe. 

Kobieta drapie się po ręce

Suplementacja witaminą D

Na rozwój i przebieg łuszczycy ma również wpływ witamina D. Odgrywa ona kluczową rolę w funkcjonowaniu i regeneracji skóry, reguluje także funkcjonowanie układu immunologicznego. Jej niedobór może prowadzić do zaostrzeń choroby. Suplementacja witaminą D na odpowiednim poziomie może przyczynić się do łagodzenia przebiegu schorzenia. 

Witamina D a łuszczyca 

Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Wytwarzana jest w skórze pod wpływem światła słonecznego. Może być także dostarczana wraz z pożywieniem oraz przyjmowana jako suplementy diety.  

Witamina D pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie i poprawia wchłanianie wapnia w jelitach, który jest niezbędnym budulcem kości. Ponadto witamina D spełnia w organizmie szereg innych, nie do końca jeszcze poznanych funkcji. Korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego poprzez regulację aktywności jego komórek (wydzielanie określonych substancji, czynników wzrostowych). Zapobiega rozwojowi i łagodzi choroby autoimmunologiczne, w których organizm atakuje własne komórki i tkanki. Ze względu na te właściwości może łagodzić przebieg chorób o podłożu immunologicznym, m.in. reumatoidalnego zapalenia stawów, choroby Hashimoto, a także łuszczycy.  

Witamina D wpływa także na kondycję skóry. Reguluje rozwój keratynocytów (komórek naskórka), których zaburzony rozwój jest obserwowany w przebiegu łuszczycy. Witamina D przywraca szczelność i równowagę bariery skórnej. Hamuje nadmierną proliferację komórek skóry, leżącą u podstawy powstawania zmian chorobowych (grudek oraz łusek).  

To wielokierunkowe działanie witaminy D na organizm może wskazywać na jej łagodzący wpływ podczas nasilenia objawów łuszczycy. 

Wpływ niedoboru witaminy D na rozwój łuszczycy 

Wpływ niedoboru witaminy D na przebieg łuszczycy jest przedmiotem badań naukowców. Do tej pory problem ten analizowano w kilku badaniach klinicznych. W jednym z nich naukowcy zaprosili 170 osób chorych na łuszczycę i 340 osób zdrowych, a następnie regularnie mierzyli u nich poziom witaminy D przez 2 lata. W okresie obserwacji w pierwszej grupie występował zdecydowanie niższy poziom badanej witaminy w porównaniu do grupy osób zdrowych.   

W innym badaniu przeprowadzonym z udziałem 30 chorych na łuszczycę mierzono poziom witaminy D zimą (wówczas jej synteza w skórze znacznie spada, co predysponuje do niedoborów) i sprawdzano korelacje z nasileniem choroby.  

Wśród badanych zaobserwowano obniżony poziom witaminy D oraz większe nasilenie dolegliwości.  

Wyniki tych badań wskazują, że obniżony poziom witaminy D negatywnie wpływa na rozwój łuszczycy.  

Czy witamina D pomaga leczyć łuszczycę? 

W badaniach sprawdzano również wpływ suplementacji witaminą D na przebieg łuszczycy. W jednym z nich 101 chorych na łuszczycę podzielono na dwie grupy. Przez rok 67 osób otrzymywało witaminę D, a pozostałe (34 osoby) placebo.  

Badani przyjmujący witaminę D uzyskali lepszy wynik w porównaniu z osobami zażywającymi placebo.   

Pomiar rezultatów odbywał się w skali służącej do oceny nasilenia objawów łuszczycy – Psoriasis Area and Severity Index (PASI). Wskazywałoby to na zmniejszenie dolegliwości, a więc na korzystny efekt suplementacji.  

Warto również wspomnieć o zastosowaniu witaminy D w postaci maści. Analogi witaminy D znalazły zastosowanie w miejscowym leczeniu łuszczycy. Są skuteczne, a ponadto wywołują mniej działań niepożądanych niż kortykosteroidy (takich jak rozstępy, trądzik czy przebarwienia skóry). 

Ile witaminy D brać przy łuszczycy? 

Polska należy do krajów ryzyka niedoboru witaminy D, dlatego wskazana jest jej suplementacja. W populacji dorosłych i młodzieży (11-65 rok życia) wytyczne zalecają jej przyjmowanie od października do kwietnia w dawce 800-2000 jednostek międzynarodowych (IU – international units) na dobę. U osób otyłych dawka ta zwiększa się do 1600-4000 IU/dobę.  

Chorzy na łuszczycę należą do grupy ryzyka niedoboru witaminy D, co dodatkowo uzasadnia konieczność jej suplementacji.  

Na ten moment nie opracowano szczególnych zaleceń co do suplementacji dla tej grupy chorych. Sugeruje się więc przyjmowanie witaminy D w dawkach rekomendowanych dla populacji ogólnej.   

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą skóry, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie i zmniejszać jakość życia. W leczeniu stosuje się wiele specyfików, ale warto również pamiętać o wpływie stylu życia na przebieg choroby. Warto zadbać o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną oraz unikać używek i stresu.

Witamina D poprzez swoje wielokierunkowe działanie na organizm może wspomagać proces leczenia łuszczycy. W okresie jesienno-zimowym oraz w stanach jej niedoboru suplementacja u chorych na łuszczycę jest szczególnie wskazana. 

Przeczytaj również:
Jak dawkować witaminę D3 u dorosłych, dzieci i niemowląt?
Witamina D w zimie i na jesień – czemu jest tak istotna?

Źródła: 

  • https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74363,luszczyca 
  • Roszkiewicz M, Dopytalska K, Szymańska E, Jakimiuk A, Walecka I. Environmental risk factors and epigenetic alternations in psoriasis. Ann Agric Environ Med. 2020;27(3):335-342. 
  • https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/139889,witamina-d-jaka-dawka-jest-bezpieczna 
  • Barrea L, Savanelli MC, Di Somma C, et al. Vitamin D and its role in psoriasis: An overview of the dermatologist and nutritionist. Rev Endocr Metab Disord. 2017;18(2):195-205. 
  • Filoni A, Vestita M, Congedo M, Giudice G, Tafuri S, Bonamonte D. Association between psoriasis and vitamin D: Duration of disease correlates with decreased vitamin D serum levels: An observational case-control study. Medicine (Baltimore). 2018 Jun;97(25):e11185. 
  • Ryan C, Moran B, McKenna MJ, Murray BF, Brady J, Collins P, Rogers S, Kirby B. The effect of narrowband UV-B treatment for psoriasis on vitamin D status during wintertime in Ireland. Arch Dermatol. 2010 Aug;146(8):836-42. 
  • Ingram MA, Jones MB, Stonehouse W, Jarrett P, Scragg R, Mugridge O, von Hurst PR. Oral vitamin D3 supplementation for chronic plaque psoriasis: a randomized, double-blind, placebo-controlled trial. J Dermatolog Treat. 2018 Nov;29(7):648-657. 
  • Umar M, Sastry KS, Al Ali F, Al-Khulaifi M, Wang E, Chouchane AI. Vitamin D and the Pathophysiology of Inflammatory Skin Diseases. Skin Pharmacol Physiol 2018;31:74–86.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Ile witaminy D3 dla niemowlaka od 6. miesiąca?

Według najnowszych wytycznych z 2018 r. dawka witaminy D3 dla dziecka, jaką należy podać od 6 miesiąca życia do 1…

Zobacz więcej

Jak przyjmować witaminę D?

Witaminę D najlepiej przyjmować razem z posiłkiem ze względu na jej rozpuszczalność w tłuszczach. Zalecana dzienna dawka zależy od wielu…

Zobacz więcej

Czy tran suplementować z witaminą D?

Przede wszystkim należy określić zapotrzebowanie naszego organizmu na witaminę D3. Zazwyczaj u dorosłych są to wartości pomiędzy 800 a 2000…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Kobieta drapie się po ręce

Suplementacja witaminą D

Czytaj także
19 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
17 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
15 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
08 listopada 2021 mgr Ewelina Pietrzak
02 listopada 2021 lek. Rafał Suchodolski
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)