1. Detektor tętna płodu

Znacie kobietę, która nie chciałaby posłuchać, jak bije serduszko jej dziecka przed narodzinami? Chyba nie. Technologia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i możemy kupić specjalny detektor tętna płodu, który pozwala na monitorowanie tętna i słuchania pracy serca maluszka już od 12 tygodnia ciąży. Z niektórymi urządzeniami zintegrowana jest specjalna aplikacja na smartphone, która umożliwia tworzenie wykresów i nagrywanie dźwięku. Obserwacja rytmu bicia serca nienarodzonego dziecka pozwala na ewentualne wczesne wykrycie wady i szybką reakcję lekarską. Oczywiście wszyscy mamy nadzieję, że do takich sytuacji dochodzić nie będzie, niemniej jednak urządzenie pozwoli zachować przyszłej mamie spokój i zmniejszyć stres związany z obawą o nieprawidłowy rozwój płodu.

2. Poduszka do karmienia

Gdy maluszek już pojawi się na świecie, przyszłą mamę czeka kolejne wyzwanie, czyli karmienie. Paradoksalnie nie jest to łatwe i mocno obciąża, zwłaszcza kręgosłup. Nieważne czy kobieta karmi piersią czy butelką – w obu przypadkach trzyma dziecko na ręku. Pojawia się tutaj również problem odpowiedniego ułożenia dziecka do karmienia. Aby ułatwić tę czynność, możemy sprezentować przyszłej mamie specjalną poduszkę do karmienia. Jej specjalny kształt odciąża kręgosłup, zapewnia prawidłowe ułożenie bobaska i zdecydowanie zwiększa komfort obu stron podczas karmienia. Dodatkowo niektóre z poduszek są zaopatrzone w specjalne, bezpieczne urządzenia szumiące, które pomagają maluchowi wyciszyć się i spokojnie zasnąć po zjedzeniu.

3. Kosmetyki dla ciężarnych

Skóra ciężarnych kobiet wymaga specjalnej pielęgnacji, dlatego producenci kosmetyków prześcigają się w propozycjach. Mamy więc bardzo duży wybór zarówno wśród firm, jak i typów preparatów. Warto przyjrzeć się tym ujędrniającym, zapobiegającym rozstępom lub kosmetykom do pielęgnacji biustu. Jeśli planowany jest poród przez cesarskie cięcie, po którym zostaje blizna, warto zastanowić się nad żelem silikonowym lub plastrem do wygajania blizn. Takie produkty mogą znacznie poprawić wygląd blizny lub sprawić, że stanie się ona prawie niewidoczna.

4. Przyrządy do ćwiczenia mięśni dna miednicy

Tu coś dla pań nastawiających się na poród naturalny. Specjalne baloniki do ćwiczeń przygotowują mięśnie na wysiłek, jaki czeka je w trakcie porodu oraz wspomaga ich regenerację po porodzie. Ważne – przeciwwskazane są takie ćwiczenia przed porodem przy ciążach zagrożonych, jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu lub jeśli planowane jest cesarskie cięcie.

5. Pas ciążowy i pas poporodowy

Ciąża to duże obciążenie dla organizmu matki. Ponieważ rozwijający się płód pobiera składniki odżywcze i z czasem waży coraz więcej, obciążając kręgosłup przyszłej mamy. Świetnym rozwiązaniem są pasy ciążowe, czyli elastyczne wzmocnienie pod brzuchem, które podtrzymuje go i tym samym odciąża kręgosłup, a w efekcie zmniejsza ból pleców. Pas poporodowy natomiast przyda się kiedy maluch pojawi się na świecie. Pomaga wzmocnić rozciągnięte powłoki brzuszne po naturalnym porodzie, po cesarskim cięciu zaś zapobiega powstaniu przepukliny pooperacyjnej. Dodatkowo „trzyma brzuch w ryzach”, co poprawia samopoczucie i komfort psychiczny młodej mamy.

6. Akcesoria dla maluszka

Sama informacja o spodziewanym potomku to duża zmiana w życiu przyszłych rodziców. Zwłaszcza przy pierwszej ciąży pojawia się cała masa akcesoriów, które należy nabyć – wózek, kołyska, łóżeczko, przystosowanie domu do małego dziecka. Dlatego też dobrym pomysłem na prezent dla młodej mamy będą akcesoria niezbędne do pielęgnacji malucha – pampersy, chusteczki nawilżające, podkłady higieniczne, podkłady ceratowe na materac, kocyki, pieluszki materiałowe, rożki zwane becikami czy śliniaczki. Warto uważać na zakup kremów, oliwek czy płynów emolientowych, jeśli nie wiemy, jaką firmę lub jaki typ kosmetyków preferuje przyszła mama. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna i jej odpowiednia pielęgnacja to prawdziwe wyzwanie – szkoda więc byłoby sprezentować coś, co nie zostanie wykorzystane.

7. Elektroniczna niania

Dziecko zasnęło – to czas na chwilę relaksu dla mamy, które zwłaszcza w pierwszych miesiącach bywają rzadkie i krótkie. Aby dbać o komfort mamy i dać jej możliwość spokojnego wypoczynku, warto podarować jej elektroniczną nianię. Jest to urządzenie z mikrofonem, a czasem również z kamerką z małym, przenośnym odbiornikiem. Monitoruje ona szereg parametrów, np. temperaturę w pokoju, w którym śpi dziecko. Dodatkowo wbudowane ma łagodne kołysanki i często umożliwia dwukierunkową komunikację – mama sama może mówić do rozdrażnionego dziecka zanim pojawi się obok niego. Wszelka zmiana w warunkach panujących w pomieszczeniu jest natychmiast sygnalizowana. Efekt? Dziecko spokojnie śpi w pokoju, a mama może odpocząć przy ulubionym serialu i pysznej herbacie, mając jednocześnie cały czas dziecko na oku. Przy wyborze niani warto wziąć pod uwagę zasięg urządzenia oraz czas pracy na baterii.

8. Pakowna torba

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie z maluchem bez pakownej torby, która zmieści wszystkie niezbędne akcesoria, butelkę z wodą czy przekąskę.

9. Kosmetyczka do szpitala

To często pomijany temat w czasie przygotowań do narodzin dziecka. Możemy wyręczyć w tym ciężarną i przygotować zestaw kosmetyków za nią. Przede wszystkim warto pomyśleć o mini-produktach: suchym szamponie, szamponie, mydle, płynie do higieny intymnej, chusteczkach nawilżanych, kremie do rąk, żelu antybakteryjnym, pomadce ochronnej, dezodorancie w chusteczce, wodzie termalnej do odświeżenia i przemycia twarzy.

10. Dla pogody ducha

Pojawienie się dziecka na świecie, poza radością rodziców, związane jest z ogromnym stresem. Następuje całkowita reorganizacja życia, która może okazać się przytłaczająca. Warto sprezentować młodej mamie coś, co sprawi jej przyjemność i nie musi być to związane wcale z macierzyństwem. Nowa książka ulubionego autora, płyta z fajną muzyką, ulubiona ziołowa herbata czy pudełko czekoladek – małe rzeczy, które na pewno wywołają uśmiech i będą dopełnieniem chwili relaksu.