Czynniki ryzyka rozwoju ciąży pozamacicznej
Częstość występowania ocenia się na około 2% liczby porodów. Na podstawie licznych badań wyszczególniono kilka czynników ryzyka występowania ciąży ektopowej, do których należą:
- przebyte zakażenia miednicy mniejszej,
- przebyta operacja jajowodów,
- leczenie niepłodności technikami wspomaganego rozrodu,
- stosowanie niektórych metod antykoncepcji, w tym wkładki wewnątrzmacicznej,
- endometrioza,
- palenie papierosów.
Ciąże pozamaciczne zdarzają się także u kobiet, u których nie wystąpiły żadne z wyżej wymienionych czynników ryzyka. W tych przypadkach istnieją podejrzenia, że ciąża ektopowa jest następstwem zaburzenia funkcji jajowodów oraz nieprawidłowego transportu gamet.
Ciąża pozamaciczna – objawy
Niestety ciąża ektopowa wiąże się z ogromnym zagrożeniem życia matki, jednak nie towarzyszą jej specyficzne wczesne objawy, przez co jest jeszcze bardziej niebezpieczna. Do objawów, które mogą wystąpić w przypadku ciąży ektopowej, zaliczają są zarówno niewielkie, skąpe krwawienia, jak i wstrząs hipowolemiczny, który pojawia się na skutek utraty dużej objętości krwi krążącej np. jako konsekwencja pęknięcia jajowodu, w którym potajemnie rozwijała się ciąża pozamaciczna.
Masywny krwotok wewnętrzny może doprowadzić do zgonu.
Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną?
Jedne z typowych objawów towarzyszących prawidłowej ciąży, takie jak: opóźnione krwawienie miesiączkowe, nieregularne plamienia z dróg rodnych oraz bóle brzucha, nie zawsze występują w przypadku wczesnych ciąż pozamacicznych, dlatego mówimy, że brak jest specyficznych objawów mogących świadczyć o podejrzeniu ciąży pozamacicznej.
W jaki sposób potwierdzić ciążę ektopową?
Najlepszym rozwiązaniem na zdiagnozowanie ciąży ektopowej jest oznaczanie poziomu beta-HCG, czyli hormonu ciążowego. Jeżeli jego wartość będzie rosła, a podczas badania ultrasonograficznego w jamie macicy nie uwidoczni się pęcherzyka ciążowego, należy rozważyć ciążę ektopową i poszerzyć diagnostykę.
Jakie jest postępowanie w przypadku potwierdzenia ciąży pozamacicznej?
Obecnie wyróżniamy trzy metody leczenia:
- postępowanie wyczekujące – ciąża przestanie się samoistnie rozwijać,
- leczenie farmakologiczne ciąży pozamacicznej – metotreksatem podanym domięśniowo,
- leczenie operacyjne – laparoskopia, czyli wziernikowanie jamy brzusznej lub laparotomia, czyli otwarcie jamy brzusznej.
Przeczytaj również:
Suplementy w ciąży – jakie witaminy powinna uzupełniać przyszła mama?
10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o ciąży
Kalendarz badań w ciąży
Źródła:
- Bręborowicz. G., Położnoctwo i ginekologia, Tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
- Bręborowicz G. Położnictwo. Podręcznik dla położnych i pielęgniarek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
- Słabuszewska-Jóźwiak A., Ciebiera M., Jakiel G., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący? Postępy Nauk Medycznych, t. XXVII, nr 8, 2014.