8
02 czerwca 2020
Marta Junowicz Autor
Autor
mgr farm.
Marta Junowicz

Czy w ciąży można uprawiać stosunek?

Wiele par zastanawia się, czy można współżyć w ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Zakaz współżycia w ciąży pojawia się m.in. w przypadku krwawienia z dróg rodnych, ciąży zagrożonej poronieniem lub po poronieniu.

Wiele par zastanawia się, czy można współżyć w ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Zakaz współżycia w ciąży pojawia się m.in. w przypadku krwawienia z dróg rodnych, ciąży zagrożonej poronieniem lub po poronieniu.

Ciąża to 40 wyjątkowych tygodni, w trakcie których zachodzi mnóstwo zmian w ciele i umyśle kobiety. Przyszła mama skupia się przede wszystkim na rozwoju i potrzebach dziecka, ale ważna jest także troska o własne samopoczucie, jak również dobre relacje z partnerem. I tu pojawia się między innymi temat zbliżeń oraz pytanie: Czy można uprawiać stosunek w czasie ciąży? 

Czy można uprawiać stosunek w ciąży? 

Lekarze ginekolodzy i położnicy są zgodni – o ile ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań do zaprzestania uprawiania seksu w czasie jej trwania. Wbrew częstym obawom nie ma ryzyka uszkodzenia płodu w trakcie stosunku, gdyż jest on chroniony przez płyn owodniowy, owodnię i mięśnie macicy. Jedyne, co maluch czuje, to delikatne kołysanie, a kobiecy orgazm nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na nienarodzone dziecko.   

Para spodziewająca się dziecka

Współżycie w ciąży – dlaczego budzi obawy przyszłych rodziców? 

Lęk przed współżyciem w ciąży często wynika z niewiedzy. Ważna jest także kwestia samego libido. Tu ważnym czynnikiem są zmiany hormonalne i emocjonalne, a także przebieg i zaawansowanie ciąży.

Czy można się kochać na początku ciąży? Odpowiedź brzmi: tak! Jednak przyszłym mamom często towarzyszy spadek libido w ciąży. W pierwszym trymestrze popęd u kobiet może być wyraźnie mniejszy i pojawia się brak ochoty na współżycie w ciąży. Może być to spowodowane porannymi nudnościami, wymiotami, zmianami skórnymi czy bolesnością piersi. Nawet w przypadku planowanej ciąży panie obawiają się o jej przebieg i o to, czy poradzą sobie w roli mamy. Jest to etap szoku, skrajnych emocji, lęku o utrzymanie ciąży. Kobiety skupiają się wówczas na sobie i swoim ciele, zapominając przy tym o partnerze, jego potrzebach i łączącej ich więzi. Tylko nieliczne panie odczuwają w tym czasie zwiększoną potrzebę zbliżeń. 

Drugi trymestr to czas akceptacji odmiennego stanu, swojego ciała i zmian w nim zachodzących. Ustępują uciążliwe objawy, a partnerzy doceniają powiększające się piersi i bardziej zaokrąglone kształty kobiety. Na tym etapie wiele par doświadcza satysfakcjonujących stosunków seksualnych. Modyfikacji musi ulec wachlarz pozycji – należy unikać tych, które powodują ucisk powiększającego się brzucha. 

Do którego miesiąca ciąży można się kochać? To trudne pytanie. Trzeci trymestr to zazwyczaj ponowny kryzys w sferze intymności. Pojawia się niepokój związany z porodem i poradzeniem sobie w roli rodzica. Ponadto pokaźny brzuszek bywa aseksualny zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Kochankowie odczuwają też dyskomfort przez towarzyszące im wrażenie, że ktoś jest „świadkiem” ich miłosnych uniesień. Dla pań stosunek może być bolesny i powodować nieprzyjemne skurcze macicy. Powyższe objawy wyzwalają strach przed przedwczesnym porodem związanym z aktywnością seksualną. 

Taki schemat pojawia się u większości par spodziewających się potomka. Jednak dla niektórych przyszłych rodziców te 40 tygodni to wyjątkowy okres. To czas miłości uprawianej dla przyjemności i zacieśnienia więzi. Ponadto u kobiet spodziewających się dziecka zwiększa się przekrwienie stref erogennych, co może wpływać na osiąganie przez nie dużo intensywniejszych doznań erotycznych. 

Para, która spodziewa się dziecka

Przeciwwskazania do współżycia w ciąży  

W niektórych przypadkach powinno się zachować wstrzemięźliwość od współżycia w ciąży. Do tych czynników należą: 

 • krwawienie z dróg rodnych, 
 • ciąża zagrożona poronieniem, 
 • przebyte wcześniej poronienie, 
 • przodujące łożysko, 
 • nawracające infekcje dróg moczowo-płciowych, 
 • skrócenie szyjki macicy zagrożone porodem przedwczesnym, 
 • odpłynięcie płynu owodniowego, 
 • ciąża mnoga (w wielu przypadkach). 

Ponadto, jeśli po stosunku przez kilka dni utrzymują się objawy takie jak brunatno-czerwona wydzielina z pochwy czy ból w podbrzuszu, należy zgłosić się do lekarza.  

Seks w ciąży to temat wielu badań prowadzonych przez lekarzy ginekologów i położników. Udowodniono, że u kobiet współżyjących w ciąży występowało mniej powikłań, a poród przebiegał sprawniej. Jest to spowodowane tym, że regularnie trenowały one mięśnie macicy. Nie zapominajmy również, że seks pozytywnie wpływa na samopoczucie kobiet ciężarnych. 

Źródła: 

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie opieki przedporodowej w ciąży o prawidłowym przebiegu. 
 • M. Fraś, A. Gniadek, J. Poznańska-Skrzypiec, M. Kadłubowska, Styl życia kobiet w ciąży. Hygeia Public Health 2012. 
 • P. Brzęczek, R. Pilarczyk, T. Rogoziński, M. Strózik, prof. zw. dr n. med. Z. Zdrojewicz, dr hab. n. med. J. Florjański, Seksualność kobiet w ciąży. 
 • A. Kremska, E. Barnaś, B. Zych, Problemy seksualne kobiet w ciąży cz. II, Instytut Położnictwa i Ratownictwa Medycznego, Uniwersytet Rzeszowski.
 • www.mamaginekolog.pl.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Beta-karoten a witamina A

Beta-karoten jest prekursorem witaminy A i tak samo jak witamina A wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przekształca się w witaminę A w…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Czy można przesunąć termin miesiączki?

Pani Weroniko, antykoncepcja hormonalna wiąże się z wieloma obostrzeniami zdrowotnymi dotyczącymi jej stosowania, a niewłaściwe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Jak wspomóc odchudzanie?

Preparaty odchudzające mają różne składy, wyciągi z różnych roślin oraz składniki mineralne. Jednym ze składników wspomagających spalanie tkanki tłuszczowej jest…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
13 października 2020 Agnieszka Żurawska
01 października 2020 mgr farm. Monika Cichocka
22 lipca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
22 lipca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
04 maja 2020 dr Ewa Fiedorowicz
08 kwietnia 2020 mgr farm. Marta Junowicz
18 grudnia 2019 inż. Małgorzata Zdunek
05 listopada 2019 Poradnik Gemini
09 października 2019 Rafał Suchodolski
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)