Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
14

Depilacja w ciąży – które metody są bezpieczne?

Słuchaj artykułu

Okres ciąży to szczególny czas dla każdej kobiety, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i fizycznym. W tym czasie skóra staje się wrażliwsza i delikatniejsza niż zwykle, a przecież kobieta przez 9 miesięcy trwania ciąży chce być piękna i zadbana. O ile na początku ciąży nie pojawia się problem z usunięciem zbędnych włosków, to kiedy ciąża jest bardziej zaawansowana, a brzuszek większy – depilacja staje się nie lada wyzwaniem. Dodatkowo włoski często stają się mocniejsze i liczniejsze. Jakie metody depilacji są bezpieczne dla mamy i dziecka, a czego należy stanowczo unikać?

Depilacja w ciąży – które metody są bezpieczne?

Jakie metody depilacji są bezpieczne i dozwolone w ciąży?

Golenie przy użyciu jednorazowej maszynki

To najprostsza, a zarazem najbezpieczniejsza metoda pozbycia się niechcianego owłosienia. Jest to łagodny zabieg, który nie powoduje podrażnień, jeśli wykona się go prawidłowo. Niestety trzeba go często powtarzać, ponieważ tylko skracamy włos, a nie usuwamy go wraz z cebulką. Ten sposób golenia włosków w miarę zaawansowania ciąży może sprawiać problem. Rosnący brzuch może uniemożliwiać schylanie się, co utrudnia np. golenie nóg.


Stosowane do depilacji
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Depilacja pastą cukrową

Pod względem skuteczności ta metoda dorównuje depilacji woskiem, ponieważ usuwa już milimetrowe włoski, niestety odrastają one nieco szybciej niż w przypadku wosku. Depilacja pastą cukrową jest także delikatniejsza (ryzyko alergii jest minimalne), dodatkowo nie wymaga podgrzewania, a to wyklucza możliwość poparzenia. W składzie pasty cukrowej nie ma chemicznych barwników ani konserwantów. Przeciwwskazaniem do zastosowania tej metody są stany zapalne, zakaźne oraz alergiczne skóry i uszkodzenia naskórka. Minusem jest wysoki koszt tego zabiegu oraz czasochłonność – nałożenie pasty na większe partie ciała zajmuje sporo czasu. Ponadto, aby odpowiednio wykonywać zabieg, trzeba dojść do wprawy. W przypadku depilacji pastą cukrową warto jeszcze przed zajściem w ciążę sprawdzić, jak reaguje na nią nasze ciało, ponieważ zabieg może być bolesny. Jeżeli tak się dzieje, wybierzmy mniej inwazyjne metody usuwania owłosienia.

Depilacja pastą cukrową

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest dozwolona w trakcie ciąży, ale przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Pamiętajmy, że w pierwszym trymestrze nie zaleca się stosowania gorącego wosku, gdyż w tym czasie ryzyko poronienia jest największe. Rozgrzany wosk, ból związany z wyrywaniem włosków, a także podrażnienia oraz reakcje alergiczne skóry mogą negatywnie wpłynąć na stan psychiczny i fizyczny ciężarnej. W drugim i trzecim trymestrze, przy braku przeciwwskazań, można poddać się temu zabiegowi, zwracając uwagę na sygnały naszego organizmu. Gdy coś się dzieje, należy niezwłocznie zgłosić to osobie wykonującej depilację.

Jakich metod depilacji nie powinno się stosować w ciąży?

Elektroliza

Jest to sposób na trwałe usunięcia owłosienia za pomocą prądu. Do tej pory nikt nie przeprowadzał badań dotyczących wpływu tej metody na płód oraz ciężarną. W związku z tym lekarze są przeciwni zastosowaniu tego zabiegu do pozbycia się zbędnego owłosienia. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że płyn owodniowy otaczający dziecko mógłby przewodzić prąd użyty podczas zabiegu i uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do poronienia.

Depilacja laserowa w ciąży

Laser dociera w głąb skóry i niszczy cebulki włosa. Tak jak w przypadku elektrolizy – nie przeprowadzono badań dotyczących oddziaływania lasera na rozwijający się płód. Strumień lasera powoduje dość intensywne odczucia bólowe, zatem może być nieprzyjemny dla kobiety w ciąży, której nie powinno się przysparzać dodatkowego bólu i stresu.

Krem do depilacji w ciąży

Składnikami kremów do depilacji są substancje chemiczne, najczęściej kwasy oraz siarczki. Ich działanie oparte jest na rozpuszczeniu łodygi włosa. Co prawda nie ma badań potwierdzających szkodliwe oddziaływanie na płód, ale również brakuje dowodów świadczących o bezpieczeństwie stosowania kremów do depilacji w ciąży. Lekarze nie zalecają jednak używania tych produktów w trakcie ciąży, ponieważ składniki w nich zawarte mogą podrażnić wrażliwą skórę ciężarnej.

Depilacja za pomocą ultradźwięków

To bardzo skuteczna metoda usuwania owłosienia, której można poddać się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. We wcześniej wydepilowaną woskiem skórę wprowadza się enzymy niszczące włosy za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje ultradźwięki. Nie jest to zupełnie bezbolesny zabieg, ale kontrowersje co do jego użycia w ciąży budzą ultradźwięki, które mogą spowodować niebezpieczne zmiany w rozwoju płodu. Poza tym mogą one wywołać skurcze, a w konsekwencji przedwczesny poród.

Depilacja w ciąży depilatorem

Używanie depilatora w ciąży nie jest wskazane – korzystanie z urządzenia powoduje ostry ból, który może wywołać niepotrzebny stres u ciężarnej. W żadnym wypadku nie powinna go stosować kobieta, która nigdy wcześniej nie miała z nim styczności.

Depilacja w ciąży miejsc intymnych

Najtrudniejszym zabiegiem w ciąży jest depilacja miejsc intymnych. Podczas usuwania owłosienia w domu nie zaleca się stosowania depilatora oraz gorącego wosku, co mogłoby znacznie podrażnić tak wrażliwe miejsca. Bezpiecznym rozwiązaniem jest użycie maszynki do golenia

W przypadku pokaźnego już brzuszka ratunkiem będzie lusterko, dzięki któremu nie ominiesz żadnego włoska.

Ciąża to czas, w którym higiena jest szczególnie ważna. Kobieta w tym wyjątkowym stanie chce czuć się pięknie i atrakcyjnie, dlatego depilacja odgrywa tak ważną rolę. Przed wyborem metody warto przeanalizować, która z nich będzie bezpieczna dla maluszka i pozwoli uniknąć bólu i dyskomfortu. Ważnym aspektem jest też odpowiednia pielęgnacja i nawilżenie wydepilowanej skóry, dzięki czemu będzie ona miękka i elastyczna.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę