Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
2

Higiena jamy ustnej w ciąży – jak o nią zadbać?

Słuchaj artykułu

Okres ciąży jest szczególnym czasem dla kobiety. W tym okresie ciężarna powinna zdać sobie sprawę, że dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju dziecka ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Kontrolne wizyty w gabinecie stomatologicznym, a także codzienne szczotkowanie zębów powinny stać się nieodłącznym aspektem towarzyszącym kobiecie w czasie ciąży. 

Higiena jamy ustnej w ciąży – jak o nią zadbać?

Dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej w ciąży? 

W czasie ciąży organizm kobiety przechodzi szereg zmian, które mogą zwiększyć ryzyko powstawania zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej. Różnice te uwidaczniają się w układzie hormonalnym i immunologicznym. Zmiany dotyczące sposobu odżywiania się kobiety oraz nieprzyjemne zaburzenia ze strony układu pokarmowego takie jak wymioty czy mdłości mogą być przyczyną kwasowej erozji szkliwa. Podjadanie o różnych porach dnia i nocy może predysponować do nadmiernego odkładania się płytki nazębnej powodującej w konsekwencji zmiany próchnicowe. Aby temu przeciwdziałać, należy udać się do stomatologa w celu oceny stanu uzębienia i dbać o codzienną higieną jamy ustnej, dzięki czemu obronimy siebie i dziecko przed możliwymi powikłaniami. 


Preparaty do higieny jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą brak higieny jamy ustnej w ciąży? 

Do najgroźniejszych powikłań chorób jamy ustnej w ciąży zaliczyć można przedwczesny poród oraz niską masę urodzeniową dziecka. Pamiętajmy również, że wystąpienie próchnicy u dziecka może być konsekwencją transmisji bakterii od matki, która nie stosowała się do zaleceń stomatologa. 

Kiedy należy udać się do dentysty? 

Kobieta w ciąży w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej powinna udać się do dentysty minimum 2 razy w czasie jej trwania, a także po upływie 6 miesięcy od porodu. Pierwszą wizytę najlepiej zaplanować na trzeci miesiąc ciąży, a drugą na ósmy. 

Jeśli konieczne jest poddanie się zabiegom leczniczym, najlepiej wykonać je w II trymestrze ciąży. W tym okresie możliwe jest: 

  • usunięcie złogów nazębnych, 
  • leczenie chorób pochodzenia próchnicowego, 
  • leczenie schorzeń miazgi, 
  • ekstrakcje zębów. 

Należy pamiętać, że aż do momentu rozwiązania niewskazane jest przeprowadzanie leczenia protetycznego, ortodontycznego oraz zabiegów wybielania. 

W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej w ciąży? 

Aby zadbać o stan naszych zębów i dziąseł, zaleca się: 

  • płukać jamę ustną roztworem chlorcheksydyny przez zalecony przez stomatologa okres czasu, zwykle 2 tygodnie, 
  • płukać jamę ustną płukankami alkalicznymi, 
  • do szczotkowania zębów używać pasty z zawartością fluoru 1450 ppm, 
  • wybierać miękkie szczoteczki, 
  • po posiłku żuć gumę z ksylitolem, 
  • czyścić powierzchnię języka, 
  • zminimalizować spożywanie cukrów, 
  • unikać błędów żywieniowych takich jak podjadanie w nocy, 
  • szczotkować zęby minimum 2 razy dziennie, pamiętając o wszystkich powierzchniach zębów, 
  • po porannych mdłościach płukać jamę ustną wodą, 
  • nie szczotkować zębów po wymiotach, 
  • używać płukanek bezalkoholowych, 
  • kategorycznie zaprzestać palenia tytoniu. 

Okres ciąży dla kobiety jest czasem szczególnym, w który przyszła mama powinna zwracać uwagę na wszystkie aspekty swego stanu zdrowia. Dotyczy to także stanu jamy ustnej. Prawidłowa opieka stomatologiczna oraz regularne zabiegi higieniczne pozwalają zminimalizować ryzyko powikłań, które mogą być niebezpieczne zarówno dla matki, jak i dziecka. Warto pamiętać, że wyrobienie odpowiednich nawyków u matki pozwoli później zadbać o dobry stan jamy ustnej dziecka. 

Przeczytaj również:
Zdrowe zęby a ciąża – dlaczego warto o nie zadbać przed staraniem się o dziecko?
10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o ciąży


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Błaszczak, Piotrowska, Brukwicki, Kopański, Rowiński, Strychar, Profilaktyka chorób jamy ustnej u kobiet w ciąży i matek karmiących, Journal of Clinical Healthcare, 1/2017. 
  2. Pels, Kobylińska, Kurba-Setkowicz, Szulik, Chałas, Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy. Nowa Stomatologia 2018 (159-165).
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę