7
05 listopada 2019
Poradnik Gemini Autor
Autor
Poradnik Gemini

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Ciąża wiąże się z wieloma charakterystycznymi dolegliwościami, wśród których najczęściej słyszy się o porannych mdłościach czy zawrotach głowy. To jednak niejedyne objawy ciąży. Wiele przyszłych mam cierpi również na nietrzymanie moczu, które wciąż stanowi temat tabu. Jak sobie z nim poradzić?

Ciąża wiąże się z wieloma charakterystycznymi dolegliwościami, wśród których najczęściej słyszy się o porannych mdłościach czy zawrotach głowy. To jednak niejedyne objawy ciąży. Wiele przyszłych mam cierpi również na nietrzymanie moczu, które wciąż stanowi temat tabu. Jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu to choroba, która najczęściej kojarzy się z dojrzałymi kobietami, osobami starszymi i schorowanymi. Jednak prawda jest zupełnie inna. Nietrzymanie moczu nie patrzy na metrykę. Szacuje się, że jest to problem, który dotyka co trzecią kobietę.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy a nietrzymanie moczu w ciąży

Wystarczy, że kichniesz, zakaszlesz, głośno się zaśmiejesz i czujesz, że na bieliźnie pojawiło się kilka kropelek moczu. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu w ciąży są osłabione mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)

Nietrzymanie moczu w ciąży

Są one rozciągnięte i rozluźnione na skutek działania hormonów i rosnącego brzucha. Gdy powiększona macica naciska na pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, mięśnie nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu i wtedy zazwyczaj dochodzi do krępujących sytuacji. Jak sobie pomóc? Ćwicząc mięśnie dna miednicy. Dzięki temu będą bardziej elastyczne i mocniejsze. Regularne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla może mieć duży wpływ na poprawę stanu Twojego zdrowia. Systematyczne ćwiczenia mogą również sprawić, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Zdarzają się jeszcze opinie, że to właśnie poród naturalny przyczynia się do nietrzymania moczu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że to brak treningu mięśni dna miednicy jest jednym z jego głównych powodów.

Częstym błędem przy nietrzymaniu moczu jest zmniejszenie ilości wypijanych płynów. Nic bardziej mylnego! W dalszym ciągu powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Zwracaj jednak uwagę na to, co pijesz. Woda, delikatne soki, owocowa herbata – sięgaj po nie jak najczęściej. Staraj się za to ograniczać czarną herbatę i kawę. Produkty z zawartością kofeiny wykazują działanie moczopędne, mogę też powodować podrażnienia pęcherza. Zrezygnuj z napojów gazowanych. Weź również pod lupę swój jadłospis – owoce cytrusowe i  ostre potrawy także mogą wpływać drażniąco na pęcherz.

Nietrzymanie moczu mija z reguły w czasie połogu, jednak czas regeneracji organizmu u każdej kobiety jest inny. Bądź aktywną mamą, dużo spaceruj, ruszaj się – dzięki temu szybciej wrócisz do formy. Jeśli jednak nietrzymanie moczu po porodzie nasili się, skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Kobieta spacerująca w ciąży

Prawidłowa higiena a nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to często powód do wstydu. Zupełnie niepotrzebnie! Jest wiele produktów, które pomogą Ci uporać się z tą dolegliwością i sprawią, że odzyskasz pewność siebie.

Wkładki urologiczne wyglądem przypominają standardowe podpaski, jednak to jedyny element, który je łączy. Wkładki urologiczne to produkt o wiele bardziej chłonny, który zapewnia świeżość i uczucie suchości. Wykonane są z delikatnych, nieuczulających materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Osłonki boczne zabezpieczają przed wyciekami moczu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja bielizna zawsze będzie czysta. W zależności od stopnia chłonności sprawdzą się zarówno, gdy borykasz się z lekkim, kropelkowym nietrzymaniem moczu, jak i ze średnim stopniem tej dolegliwości. 

Najważniejszą zaletą wkładek urologicznych jest kontrola zapachu możliwa dzięki zawartym mikrogranulkom, które zamieniają ciecz w żel, co ma wpływ na zminimalizowanie brzydkiego zapachu. Wkładki urologiczne są wygodne w noszeniu i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem. Każda z wkładek zapakowana jest w osobną saszetkę, którą możesz mieć zawsze przy sobie.

Świetnym uzupełnieniem wkładek urologicznych są chusteczki nasączane do higieny intymnej. Zawierają one prebiotyk, który wzmacnia barierę ochronną skóry i wspiera florę bakteryjną, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji intymnych. Zawarty w nich SINODOR®  – substancja pochodzenia naturalnego – pochłania nieprzyjemny zapach. Chusteczki są biodegradowalne i rozpuszczają się w wodzie, dlatego po użyciu możesz bez obaw wyrzucić je do toalety. 

Zadbaj też o wygodną, przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów – to również ma wpływ na Twój komfort w trakcie ciąży.

O nietrzymaniu moczu w czasie ciąży mówi się niewiele. To cały czas temat tabu, mimo że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy blisko połowy ciężarnych. Pamiętaj, że odpowiednie ćwiczenia oraz prawidłowa higiena ułatwią poradzenie sobie z tym problemem i pozwolą Ci cieszyć się urokami Twojego stanu.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
22 lipca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
22 lipca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
15 lipca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
10 lipca 2020 mgr Anna Trębińska
06 lipca 2020 dr Ewa Fiedorowicz
02 czerwca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
17 kwietnia 2020 lek. Małgorzata Czerniak
15 listopada 2019 mgr farm. Marta Junowicz
05 listopada 2019 mgr farm. Marta Grabowska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)