2
22 października 2020
Ewelina Mróz-Kaźmierczak Autor
Autor
mgr
Ewelina Mróz-Kaźmierczak

Jak pozbyć się problemów ze skórą po ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Stan ten przede wszystkim kojarzy się z rosnącym brzuchem, który zdradza obecność małego lokatora. Dla organizmu kobiety to jednak swoista rewolucja. Zmienia się zarówno jej psychika, jak i sylwetka. Przybywa kilogramów, skóra traci jędrność, pojawiają się rozstępy i cellulit. Jak sobie z nimi poradzić? 

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Stan ten przede wszystkim kojarzy się z rosnącym brzuchem, który zdradza obecność małego lokatora. Dla organizmu kobiety to jednak swoista rewolucja. Zmienia się zarówno jej psychika, jak i sylwetka. Przybywa kilogramów, skóra traci jędrność, pojawiają się rozstępy i cellulit. Jak sobie z nimi poradzić? 

Część kobiet w ciąży traktuje zmiany fizjologiczne jako normalne i charakterystyczne dla tego okresu. Większość jednak nie akceptuje tych zmian, czego wynikiem jest złe samopoczucie, ogromny dyskomfort i obniżone poczucie własnej wartości. Dodatkowo stres potęgują oglądane w mediach ciała celebrytek, które stosując „cudowne” diety czy zabiegi, dochodzą do pełni formy w ciągu kilkunastu, a nawet kilku tygodni.  

Jak zmienia się ciało kobiety po ciąży? 

Największym problemem wśród kobiet po ciąży jest nadmiar skóry związany z gwałtowną zmianą masy ciała. Skóra staje się mniej elastyczna, co powoduje brak jędrności i jej wiotczenie.  Dzieje się tak, gdyż u kobiet w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych pojawiają się uszkodzenia struktury skóry. Dochodzi do rozciągnięcia włókien kolagenowych i elastynowych, które współtworzą skórę właściwą i odpowiadają za jej wytrzymałość i sprężystość.  Z kolei tkanka podskórna staje się bardziej podatna na rozciąganie, a jej rozluźnienie stwarza idealne warunki do rozwoju cellulitu. Hormony po porodzie działają jeszcze przez pewien czas, przy czym wydłuża się on, gdy kobieta karmi piersią. Dopiero po około 3 miesiącach po odstawieniu dziecka działanie ciążowych hormonów wygasa.  

Skóra kobiety po ciąży

Dla kobiet po ciąży

Jak poradzić sobie z niedoskonałościami? 

Kosmetologia i medycyna estetyczna oferują wiele metod/zabiegów, które pozwolą na powrót do wymarzonej sylwetki.  

Należy jednak pamiętać, że efekty uzależnione są również od aktywności fizycznej i zbilansowanej diety przed ciążą, w jej trakcie oraz w połogu. Łatwiejszy powrót do formy mają kobiety, które zawsze były aktywne fizycznie. 

Przeczytaj również:
Rozejście mięśnia prostego brzucha – jak je zniwelować?

Domowe sposoby na pociążowe niedoskonałości 

Pielęgnacja skóry w domu odgrywa bardzo ważną rolę, choć nie zastąpi profesjonalnych zabiegów. O czym warto pamiętać?  

 • Kobieta po ciąży powinna stosować regularne peelingi (co 7 dni). 
 • Ważne jest nawilżanie ciała balsamem lub masłem ujędrniającym z dodatkiem np. olejów naturalnych.  
 • Wskazane jest codzienne masowanie ciała masażerem lub bańką chińską, która dodatkowo działa antycellulitowo.  
 • Pomocne będzie także szczotkowanie ciała na sucho. 
 • Kąpielom pod prysznicem powinno towarzyszyć naprzemienne polewanie ciała ciepłą i zimną wodą. Należy przy tym pamiętać, że zawsze na końcu stosuje się zimny strumień wody.  
 • Dodatkowo można wprowadzić doustną suplementację, jednak w tej kwestii należy skonsultować się z lekarzem.  
 • Kobieta po urodzeniu dziecka powinna pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu

Powyższe sposoby są powszechnie znane i nie wymagają od kobiety wiele czasu ani dużych nakładów pieniężnych. Należy jednak pamiętać, że ważna jest systematyczność. 

W połączniu z powyższymi metodami warto zastosować zabiegi oferowane przez współczesne gabinety medycyny estetycznej i salony kosmetologiczne. Pozwolą one zintensyfikować procesy regeneracyjne i przyspieszyć osiągnięcie pożądanej sylwetki. 

Zabiegi, które pomogą kobiecie wrócić do sylwetki sprzed ciąży 

Elektrostymulacja 

Jedną z najstarszych technologii obecnych w kosmetyce jest elektrostymulacja (biostymulacja), która oddziałuje na mięśnie, poprawia ich napięcie, przywraca jędrność włókien mięśniowych i poprawia pracę układu limfatycznego, co pomaga likwidować obrzęki. 

Masaż manualny 

Profesjonalnie wykonany masaż będzie miał dobroczynny wpływ na pracę układu limfatycznego, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona i ukrwiona. 

Endermologia 

Bardzo popularnym zabiegiem po ciąży stała się endermologia, czyli technika oparta na zasadach drenażu limfatycznego. Skóra zostaje poddana działaniu elektronicznie sterowanych rolek umieszczonych w hermetycznie zamkniętej komorze, gdzie wytwarzane jest podciśnienie. Wałkują one skórę równocześnie w kilku kierunkach. W zależności od stanu skóry należy dobrać właściwą intensywność zabiegu. Podczas endermologii pacjentka zostaje ubrana w specjalnie zaprojektowany kostium, nazywany endemowear, w celu uzyskania lepszego poślizgu głowicy i ochrony skóry przed uszkodzeniem. Zabieg wzmacnia skórę i działa przeciwobrzękowo. 

Masaż podciśnieniowy 

Masaż podciśnieniowy (tzw. dermomasaż) działa podobnie do zabiegu endermologii. Jest wykonywany za pomocą końcówek, które swoim kształtem przypominają grzybek. Są one połączone z urządzeniem wytwarzającym zmienne podciśnienie. W celu polepszenia kontaktu aplikatora z masowaną powierzchnią należy stosować środki ułatwiające poślizg, np. olejki.  

RF (fale radiowe) 

RF (fale radiowe) to zabiegi oparte o termiczne oddziaływanie na powłoki skórne. Mikrouszkodzenia termiczne powodują odbudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra ujędrnia się i napina. 

Karboksyterapia 

Ciekawym zabiegiem, który daje bardzo dobre efekty w poprawie jakości i jędrności skóry, jest karboksyterapia. Polega na śródskórnych lub podskórnych iniekcjach medycznym dwutlenkiem węgla. Celem zabiegu jest poprawa krążenia, odżywienia, elastyczności i jędrności skóry. Zabieg ten wpływa także na redukcję tkanki tłuszczowej i blizn. 

Kriolipoliza 

Zabieg ten polega na zassaniu fałdu skóry do wnętrza aplikatora. Ma to miejsce dzięki podciśnieniu.  Obszar zabiegowy zostaje opróżniony z krwi i poddany niskiej temperaturze (około -8°C). Dzięki zassaniu krew nie ogrzewa tego, co aplikator chłodzi. Skrystalizowane trójglicerydy są dla organizmu oznaką uszkodzenia komórki tłuszczowej. Organizm usuwa je w naturalnym procesie fizjologicznym, który trwa około 2-3 miesięcy. Dlatego największy efekt widoczny jest po około 8-12 tygodniach po zabiegu, tak aby apoptozie, czyli zniszczeniu, uległy komórki tłuszczowe. Dodatkowo zabieg poprawia mikrokrążenie i dotlenienie skóry, co powoduje jej wyszczuplenie i ujędrnienie. 

Liposukcja kawitacyjna 

Jest to zabieg wykorzystujący ultradźwięki o niskiej częstotliwości. Polega na rozerwaniu komórek tłuszczowych. Gdy zostają one rozbite, uwolnione lipidy (tłuszcze) zostają przetransportowane do wątroby, która je metabolizuje (na takiej samej zasadzie, jak tłuszcze dostarczone z pokarmem). Zabieg wykonywany jest w dwóch etapach. Pierwszy to rozgrzanie tkanki za pomocą głowicy wykorzystującej promieniowanie podczerwone (IR). Drugi to poddanie wybranych obszarów ciała działaniu ultradźwięków. Dzięki zabiegowi dochodzi do poprawy działania układu krążenia i limfy. Ponadto pobudza on przemianę materii w komórkach, wygładza i ujędrnia skórę. 

Technologia Icoone 

Zabieg pozwala na precyzyjną pracę na tkance łącznej. Jest to technologia, która polega na pracy zmechanizowanych głowic masujących wyposażonych w rolki z licznymi mikrootworami. Dodatkowo głowica wyposażona jest w laser diodowy i światło LED. Fala lasera przenika w głąb tkanki, gdzie jest absorbowana przez komórki tłuszczowe, co powoduje podwyższenie ich temperatury oraz rozkładu tłuszczu. Z kolei światło LED oddziałuje na fibroblasty i stymuluje produkcję kolagenu. Dodatkowo masaż dwoma niezależnymi rolkami odprowadza nadmiar płynów do głównych splotów limfatycznych. Zabieg Icoone przeprowadzony jest w specjalnym kostiumie elastycznym. Składa się z dwóch etapów: 

 • drenaż, którego zadaniem jest ogólna poprawa stanu skóry, 
 • fokus – docelowy zabieg służący rozwiązaniu indywidulanego problemu pacjentki. 

Zabiegi poprawiające stan skóry – ograniczenia  

Niedogodnością opisanych zabiegów jest fakt, że wykonanie pojedynczego zabiegu nie przyniesie znacznych rezultatów. Specjalista przed zabiegiem przeprowadza wywiad z pacjentem. Na jego podstawie wyklucza przeciwwskazania i wybiera plan kuracji, który uwzględnia ilość i częstotliwość zabiegów. 

Źródła: 

 • Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów. Wydanie II, Wydawnictwo Elsevier Urban& Partner, Wrocław 2010. 
 • Zantoszewski B., Kołodziejczyk P., Kasielska-Trojan A., Ocena skuteczności karboksyterapii w leczeniu cellulitu i rozstępów, PolishJournal Cosmetology, 22(1): 74-77. 
 • Nowicka D., Dermatologia, Wydawnictwo KosMeD, Wrocław 2014. 
 • Warowna M., Tokarczyk K., Hordyjewska A., Kręcisz B., „Styl życia oraz zmiany ogólnoustrojowe u kobiet w ciąży” Kosmetologia estetyczna 1/2019, vol.8 :77-81. 
 • https://www.icoone.pl/icoone.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Natika Karolak Autor

Natika Karolak

mgr farm.

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)