4
Małgorzata Zdunek Autor
Autor
inż.
Małgorzata Zdunek
Technik farmaceutyczny na stałe związany z Apteką Gemini. Ukończyła również Akademię Morską w Gdyni na kierunku Usługi Żywieniowe i Dietetyka. Obecnie kończy studia podyplomowe na kierunku Dietetyka. Prywatnie mama dwuletniego chłopca. W aptece bardzo lubi pracę w recepturze oraz ceni sobie kontakt z pacjentem. Studiując rozwija swoje zainteresowania związane z dietetyką i zdrowym stylem życia.

Jak zmienia się pierś po okresie karmienia?

Dla wielu kobiet biust jest jednym z najważniejszych atutów ich urody. Każda z nas chciałaby, aby był pełny i jędrny. Dzięki kształtnym piersiom czujemy się atrakcyjne, a jednocześnie wzrasta nasza samoocena. Ciąża, a następnie okres naturalnego karmienia jest dla kobiety momentem, w którym biust nabiera pełnych kształtów, a jego rozmiar powiększa się nawet dwukrotnie. Cieszy to nie tylko ciężarną, lecz także jej partnera. Po zakończeniu laktacji biust wraca do dawnych rozmiarów. Niestety jego jędrność i elastyczność najczęściej ulegają pogorszeniu. Istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić.

Dla wielu kobiet biust jest jednym z najważniejszych atutów ich urody. Każda z nas chciałaby, aby był pełny i jędrny. Dzięki kształtnym piersiom czujemy się atrakcyjne, a jednocześnie wzrasta nasza samoocena. Ciąża, a następnie okres naturalnego karmienia jest dla kobiety momentem, w którym biust nabiera pełnych kształtów, a jego rozmiar powiększa się nawet dwukrotnie. Cieszy to nie tylko ciężarną, lecz także jej partnera. Po zakończeniu laktacji biust wraca do dawnych rozmiarów. Niestety jego jędrność i elastyczność najczęściej ulegają pogorszeniu. Istnieją sposoby, aby sobie z tym poradzić.

Zmiany w piersiach po karmieniu piersią

Na wygląd biustu w okresie ciąży i po urodzeniu dziecka ma wpływ wiele czynników. Największe znaczenie mają zmiany hormonalne. W trakcie ciąży kobieta doświadcza burzy hormonów. To właśnie one są odpowiedzialne za rozrastanie się płatów gruczołów sutkowych. W ten sposób piersi przygotowują się do produkcji pokarmu. Hormony te powodują powiększenie biustu. W rezultacie staje się on obfity i twardy. Brodawki sutkowe powiększają się i ciemnieją.

W chwili narodzin dziecka w organizmie kobiety uaktywniają się hormony odpowiedzialne za laktację, dzięki czemu w jej piersiach pojawia się pokarm. Gdy kanaliki mlekowe wypełnią się, piersi stają się większe, cięższe i nabrzmiałe. Szybkie powiększanie się biustu, któremu towarzyszy rozciąganie skóry, może prowadzić do powstania nieestetycznych rozstępów. Po około 2 tygodniach od urodzenia dziecka piersi wracają do rozmiaru, jakie miały w trakcie ciąży i pozostają takie do zakończenia karmienia.  

Kiedy okres karmienia dobiega końca i laktacja ustaje, biust traci swoją jędrność i rozmiar, przez co staje się obwisły. Po kilku miesiącach po porodzie kobieta powinna rozpocząć powrót do dawnej wagi, dzięki czemu biust zmniejszy swój rozmiar i powróci do wielkości sprzed ciąży. Prawdopodobne jest również pojawienie się rozstępów, co ma związek z szybkim powiększaniem się piersi w czasie ciąży.

Zdarza się, że piersi po zakończenia okresu laktacji stają się mniejsze niż przed ciążą. Dzieje się tak, ponieważ struktura wewnętrzna gruczołu piersiowego ulega zmianie, co spowodowane jest działaniem hormonów i obkurczaniem się skóry po zaprzestaniu naturalnego karmienia. Dla wielu kobiet wielkość ich biustu staje się wówczas kompleksem. Sytuacje, kiedy biust diametralnie zmienia swój wygląd, są rzadkością, ale zdarzają się. W takich przypadkach kobiety niekiedy decydują się na chirurgiczną ingerencję w postaci zabiegu powiększenia piersi.

Jakie czynniki wpływają na wygląd biustu?

  • wiek (wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność),
  • nagłe przybranie na wadze,
  • szybka utrata masy ciała,
  • grawitacja (dlatego bardzo ważny jest dobrze dobrany stanik).

Ujędrnianie biustu po karmieniu piersią

Dobrze dobrany biustonosz

Jedną z najważniejszych kwestii, która wpływa na wygląd biustu, jest odpowiednio dobrany biustonosz. Dobry biustonosz to taki, dzięki któremu unikniemy rozciągania więzadeł podtrzymujących piersi, w efekcie czego biust nie opada. Dopasowany stanik wykonany jest z przyjemnego w dotyku materiału, co sprawia, że nie podrażnia on piersi oraz nie spłaszcza brodawek. Rozmiar miseczek musi odpowiadać naturalnemu ułożeniu piersi, a ramiączka powinny być dość szerokie, aby utrzymały ciężar piersi, szczególnie w przypadku dużego biustu. 

W celu zakupu odpowiedniego biustonosza najlepiej wybrać się do sklepu bieliźniarskiego, gdzie wykwalifikowana brafitterka pomoże nam w doborze odpowiedniej bielizny. Ważne, aby biustonosz nie uciskał zbytnio piersi i ich nie spłaszczał. Jeżeli chcemy, aby nasze piersi były piękne i szybko wróciły do stanu sprzed ciąży, zakładajmy stanik również na noc, najlepiej sportowy. Takie biustonosze pozbawione są fiszbin, co pomoże w podtrzymaniu biustu bez jego uciskania.

Kobieta, która zakłada biustonosz

Codzienna pielęgnacja piersi

Duży wpływ na wygląd piersi ma codzienna pielęgnacja. Pamiętaj o regularnym wmasowywaniu kremu lub balsamu, najlepiej ujędrniającego, który obkurczy skórę, ujędrni ją i uelastyczni. W przypadku rozstępów postaw na krem zapobiegający ich powstawaniu lub zmniejszający istniejące już niedoskonałości. Piersi należy masować, zaczynając od dołu, od pach do środka klatki piersiowej.

Ćwiczenia na piękne piersi

Dodatkowo warto zapisać się na basen. Pływanie, szczególnie żabką, pozytywnie wpływa na wygląd piersi. Na ujędrnienie biustu korzystnie wpływają również ćwiczenia napinające mięśnie i skórę klatki piersiowej.

Kąpiele na jędrne piersi

Istotne w kwestii pielęgnacji piersi są kąpiele. Biorąc prysznic, należy hartować biust, czyli naprzemiennie polewać go ciepłą i zimną wodą od dołu piersi ku górze. Poprawia to ukrwienie biustu. Nie zaleca się kierowania strumienia wody bezpośrednio na brodawki, ponieważ w okresie karmienia mogą być wrażliwe.

Najważniejsze, aby zaakceptować biust takim, jakim jest. 

Przypomnij sobie piękne chwile spędzone z maluszkiem podczas karmienia i więź, która wytworzyła się między Tobą a dzieckiem. Nie warto przejmować się mniej jędrnymi piersiami czy ich mniejszym rozmiarem. Odkryj to, co w Tobie najpiękniejsze i podkreśl swoje atuty. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

Magdalena Fuszara

mgr farm.

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Czytaj także
03 sierpnia 2020 Agnieszka Żurawska
31 lipca 2020 Agnieszka Żurawska
30 lipca 2020 mgr Elżbieta Majchrzak
28 lipca 2020 Agnieszka Żurawska
22 lipca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
22 lipca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
15 lipca 2020 mgr farm. Marta Junowicz
10 lipca 2020 mgr Anna Trębińska
30 czerwca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)