Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
X - Darmowa Dostawa 17.04-18.04
163

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Słuchaj artykułu

Każda kobieta starająca się o dziecko chciałaby od razu wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia, czy też nie. Niestety natura działa tak, że pierwsze symptomy ciąży możemy zaobserwować dopiero około 4-6 tygodnia ciąży. Niektóre mamy mówią jednak, że odczuwały zmiany w samopoczuciu już kilka dni po zapłodnieniu. Oznaki te można pomylić z przeziębieniem, zatruciem pokarmowym lub zwykłym przemęczeniem. Zdarza się również tak, że ciąża zaczyna się kompletnie bezobjawowo. Wszystko zależy od organizmu kobiety. Nie ma jednoznacznych i uniwersalnych wskazówek na to, czy doszło do zapłodnienia, dopóki nie potwierdzi tego lekarz ginekolog.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Zapłodnienie i co dalej?

Kobieta w pełni płodna jest tak naprawdę kilka/kilkanaście godzin w miesiącu, gdyż uwolniona w procesie owulacji komórka jajowa szybko obumiera, jeżeli nie napotka plemnika na swojej drodze w jajowodzie. Plemniki zaś, są w stanie przeżyć nawet 72 godziny w ciele kobiety, najlepiej w śluzie okołoowulacyjnym. Owulacja następuje zazwyczaj czternastego dnia cyklu (przy założeniu, że cykl trwa 28 dni), jednak bardzo łatwo może dojść do jej przesunięcia z powodu różnych czynników, np. przeziębienia, stresu czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Gdy dojdzie już do połączenia dwóch gamet w jajowodzie, powstaje zygota, która zaczyna się dzielić najpierw na dwie, potem na cztery, osiem, szesnaście komórek itd. Wędrówka zapłodnionego jajeczka do macicy trwa około 5-7 dni, a zagnieżdżenie następuje po 2 dniach. Może się wtedy pojawić krwawienie implantacyjne często mylone z miesiączką. Po zagnieżdżeniu embrionu gwałtownie wzrasta poziom gonadotropiny kosmówkowej, czyli tzw. hormonu ciąży. Dopiero wówczas ciąża zaczyna dawać o sobie znać. Testy ciążowe powinny pokazywać już poprawny wynik, a badanie krwi oraz wizyta u ginekologa zagwarantują stuprocentową pewność. Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że możesz być w ciąży, zacznij jak najszybciej przyjmować kwas foliowy i witaminy


Przegląd testów ciążowych
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wczesne objawy ciąży

Pierwszym i najważniejszym znakiem, że mogło dojść do zapłodnienia, jest brak miesiączki w terminie. Już w tym okresie kobieta może czuć się ospała, zmęczona i osłabiona. Jest to związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie, za które odpowiada progesteron. To dzięki niemu dochodzi do zagnieżdżenia zarodka i do jego utrzymania w macicy. Podwyższony poziom progesteronu spowalnia trawienie, powoduje mdłości, wymioty, zgagę, obniża też ciśnienie krwi, z czym wiąże się zmęczenie. Odpowiada on również za wahania nastroju, drażliwość czy zaburzenia równowagi emocjonalnej. Nadmierna senność nie pozwala przetrwać dnia bez chociażby jednej drzemki. Mogą pojawić się też dreszcze, stan podgorączkowy i ogólne rozbicie przypominające początki infekcji.

UWAGA! Czasem krwawienie nie ustępuje od razu po zapłodnieniu, więc jeśli mimo miesiączki podejrzewasz, że jesteś w ciąży – wykonaj test ciążowy.

Zatrucie pokarmowe, przeziębienie, infekcja dróg moczowych… a może ciąża?

Ciąża daje wiele nietypowych objawów, które można pomylić z innymi dolegliwościami. Są to między innymi:

  • zaburzenia pracy przewodu pokarmowego – mogą to być poranne mdłości, wymioty, zgaga, wzdęcia, biegunki na przemian z zaparciami, nadmierny apetyt lub jego brak, a także zwiększona wrażliwość na zapachy. Wszystkiemu winne są hormony (zwłaszcza progesteron), których poziom gwałtownie wzrasta po zapłodnieniu. Dolegliwości te najczęściej mijają po 14 tygodniu ciąży, ale niestety mogą też trwać przez cały jej czas;
  • zmęczenie, rozbicie, stan podgorączkowy – towarzyszą im również dreszcze, bóle mięśni, zawroty głowy, omdlenia. Spowodowane jest to m.in. rozszerzeniem naczyń krwionośnych oraz obniżeniem ciśnienia krwi;
  • dolegliwości ze strony układu moczowego – powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz moczowy, skutkiem czego jest częstsze oddawanie moczu w małej objętości. Towarzyszą temu bóle podbrzusza i pleców, skurcze, uczucie pieczenia i mrowienie;
  • bolesność piersi – stają się one obrzmiałe, bardziej czułe na dotyk, pełniejsze, cięższe. Naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne, a skóra wokół sutków przybiera ciemniejszą barwę.

Badania potwierdzające ciążę

Jeżeli zauważyłaś u siebie kilka z powyższych objawów, czujesz się inaczej niż zwykle, a miesiączka nie przychodzi w swoim terminie, wykonaj domowy test ciążowy. W aptekach dostępne są takie o czułości 10 mlU/ml, które są w stanie wykryć ciążę tuż po implantacji zarodka, czyli nawet po kilku dniach od zapłodnienia. Największą wiarygodność będzie miał jednak test zrobiony po dniu, w którym miało wystąpić krwawienie. Możesz udać się do laboratorium, gdzie wykonując test z krwi, uzyskasz prawie stuprocentową pewność już po tygodniu od domniemanego poczęcia. Ostatecznym potwierdzeniem będzie badanie ultrasonograficzne wykonane w gabinecie ginekologicznym, które wykaże zagnieżdżenie zarodka i rozwój pęcherzyka ciążowego – można go zobaczyć już około 6 tygodnia ciąży.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 10 maja 2021, 17:47
    Maggoska

    Bardzo fajne informacje 😉 Pierwsze objawy ciąży często są.. mało charakterystyczne! Objawy bólu brzucha czy senności, a nawet nudności mogą spotkać każdą z nas 😉 Dlatego czytając o objawach, nigdy nie ma pewności! Najlepiej zrobić test 🙂

  2. 1 czerwca 2021, 12:48
    Neli

    Nie zgadzam się z tym, że pierwsze objawy występują tak późno. Fakt, przy mojej drugiej ciąży 3 dni przed terminem okresu miałam nietypowy kremowy śluz w dużej ilości i wtedy już wiedziałam, że to ciąża, ale test potwierdził kilka dni później, od razu zaczęły się mdłości. Za to w pierwszej ciąży czułam się źle ok7-8 dni po owulacji, mialam wysokie cisnienie, byłam osłabiona, ale nie podejrzewałam ciąży. Co najlepsze 6 dnia po owulacji straciłam wzrok, najpierw widziałam aurę potem juz nic. To trwalo godzinę i przeraziło mnie. Dowiedzialam sie, ze to aura migrenowa. Wystepuje pod wplywem hormonow, doswiadczylam tego pierwszy raz. Dzień przed terminem msc poczulam zgage i zemdlilo mnie. Wtedy poszlam po test. Pierwszy wyszedl slabiutko, dopiero nastepnego dnia mocna krecha i beta. Tak więc oczywiście można mieć objawy wcześniej, zależy od organizmu i hormonów.

  3. 14 czerwca 2021, 14:32
    Karolaaa

    W pierwszej ciąży nie miałam żadnych dolegliwości do 7 tygodnia nie wiedziałam że jestem w ciąży tylko brak miesiączki zapalił mi lampkę w głowie. W obecnej ciąży czuję się fatalnie jak by mnie czołg codziennie rano rozjechał wejście na piętro to jak wejść na Mont Everest . Każda ciąża jest inna i ma inne dolegliwości.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę