Pierwsza faza cyklu to menstruacja objawiająca się krwawieniem, spowodowanym złuszczaniem się błony śluzowej macicy (trwa ok. 4 dni). Później następuje faza folikularna, podczas której zachodzi dojrzewanie komórki jajowej i wzrost stężenia hormonu estrogenu. Przez dziewięć dni rozwija się pęcherzyk Graafa, który 14 dnia cyklu wchodzi w fazę owulacyjną, ulega pęknięciu i uwalnia komórkę jajową. Ciepłota ciała wzrasta wtedy zazwyczaj o 0,5 stopnia. Po jednodniowej owulacji, objawiającej się często gorszym samopoczuciem i bólem w dole brzucha, następuje czternastodniowa faza lutealna, kiedy to rozrasta się błona śluzowa macicy. Pęcherzyk Graafa zamienia się w ciałko żółte, które produkuje progesteron, mający za zadanie przygotować błonę śluzową macicy na zapłodnioną komórkę jajową. Jeśli to nie nastąpi, błona ta ulega złuszczeniu i zaczyna się na nowo menstruacja.
Cykl miesiączkowy, a zwłaszcza okres przed menstruacją, wiąże się zazwyczaj ze wzrostem napięcia nerwowego, nadpobudliwością, kłopotami ze snem oraz bólem podbrzusza czy pleców. Piersi stają się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk (także w czasie owulacji), może również dochodzić do zatrzymywania płynów w organizmie, co objawia się uczuciem ciężkości bądź niewielkim wzrostem wagi ciała. Z powyższymi symptomami należy się po prostu pogodzić i nauczyć radzenia sobie ze swoim ciałem i psychiką w tych trudnych dniach cyklu miesiączkowego.
Dni płodne – jak je ustalić?
Aby ustalić, kiedy w Twoim cyklu pojawią się dni płodne, powinnaś śledzić terminy swojej miesiączki przez co najmniej trzy miesiące. Termin rozpoczęcia menstruacji do rozpoczęcia kolejnego krwawienia wyznacza właśnie twój cykl miesiączkowy. Zapisuj zawsze dokładne daty swoich miesiączek, aby później wiedzieć, w jakie dni mogłabyś planować poczęcie dziecka lub po prostu przygotować się na różne reakcje ze strony organizmu. Największa szansa na zajście w ciążę występuje 2-3 dni przed, w trakcie i jeden dzień po owulacji, właśnie wtedy, kiedy są dni płodne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórka jajowa żyje dobę, a plemniki do 3 dni. Mimo licznych czynników wskazujących na owulację, nie jest rzeczą prostą podać dokładnie, kiedy są dni płodne. Dlatego warto codziennie mierzyć temperaturę ciała (zawsze o tej samej porze w tym samym miejscu) i obserwować śluz.
Objawy owulacji
Kiedy zbliża się owulacja, organizm dokładnie o tym wie. Objawy owulacji są silniejsze, lżejsze lub w ogóle możesz ich nie odczuwać. Jednak w większości przypadków kobieta wie, że nadszedł czas jajeczkowania, ponieważ odczuwa wówczas nieraz bardzo silne bóle w podbrzuszu. Często owulacji towarzyszy obrzmiałość piersi, wzrost libido, plamienie oraz podwyższona temperatura. Niektóre kobiety prowadzące pomiary temperatury pochwy w ten właśnie sposób ustalają dokładną datę dni płodnych. Ciepłota ciała wzrasta po uwolnieniu jajeczka do jajowodu i utrzymuje się do około dwóch dni. Kolejnym objawem owulacji jest pojawiający się w przedsionku pochwy śluz szyjkowy, który jest lepki, rozciągliwy i przezroczysty, przypominający konsystencją białko jaja kurzego.
Jak obliczyć dni płodne?
Dni płodne oblicza się od końca – od najkrótszego cyklu należy odjąć 18. Jest to pierwszy dzień płodny. Aby policzyć ostatni dzień płodny, należy od najdłuższego cyklu odjąć 11. Nie jest to jednak pewna data i zawsze istnieje margines błędu. Zazwyczaj cykl miesiączkowy nie jest idealnie równy i data jajeczkowania może się przesuwać. Najlepszą metodą jest obserwacja śluzu w pochwie oraz mierzenie temperatury. Są kobiety, które czują moment uwalniania jajeczka, a nawet zapłodnienia, ale są to pojedyncze przypadki. Termin owulacji może zostać zmieniony przez infekcje, stres, wysiłek fizyczny, przyjmowane leki lub rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Dlatego też, zanim zadasz komuś pytanie – jak obliczyć dni płodne – naucz się najpierw swojego ciała, badaj je i prowadź statystyki. Możesz też udać się do ginekologa, który pomoże Ci obliczyć dni płodne.

LH test owulacyjny
Jeżeli Twoje miesiączki są nieregularne lub chciałabyś mieć pewność dotyczącą Twoich dni płodnych, możesz skorzystać z LH testu owulacyjnego. Jest on podobny do testu ciążowego. Przeprowadzenie badania jest bardzo proste i polega na wykryciu wzrostu hormonu luteinizującego (lutropina, LH). Aby uzyskać wynik, wystarczy zanurzyć pasek testowy w moczu (wcześniej pobranym do czystego pojemnika), odczekać chwilę, zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania. Należy pamiętać, że żadna metoda nie daje stuprocentowej gwarancji dokładnego wskazania dni płodnych, gdyż są one zależne od zdrowia i regularności cyklu kobiety.
do kontroli swoich dni płodnych polecam komputer cyklu, wylicza dni płodne jest doskonały jako antykoncepcja lub do planowania dziecka.