6
17 stycznia 2018
Poradnik Gemini Autor
Autor
Poradnik Gemini

Jak obliczyć, kiedy są dni płodne?

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak dokładnie wygląda Twój cykl, powinnaś nauczyć się obliczania dni płodnych, aby lepiej poznać swoje ciało. Dzięki obserwacji oraz odpowiednim wyliczeniom zrozumiesz zmiany zachodzące cyklicznie w Twoim organizmie oraz będziesz mogła rozpocząć starania o dziecko.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jak dokładnie wygląda Twój cykl, powinnaś nauczyć się obliczania dni płodnych, aby lepiej poznać swoje ciało. Dzięki obserwacji oraz odpowiednim wyliczeniom zrozumiesz zmiany zachodzące cyklicznie w Twoim organizmie oraz będziesz mogła rozpocząć starania o dziecko.

Każda kobieta powinna wiedzieć, kiedy ma dni płodne. Jest to szczególnie ważne dla pań, które starają się o potomstwo. Jednak wiedza o swoim cyklu oraz towarzyszących mu fizycznych i psychicznych reakcjach organizmu w poszczególnych dniach, jest potrzebna każdemu. Jeśli jeszcze nie śledzisz dokładnie swojego cyklu, zacznij dokładniej monitorować swoje ciało.

Cykl miesiączkowy

Przyjęło się, że cykl miesiączkowy powinien trwać prawidłowo 28 dni, jednak za normalny uznaje się przedział 21-32 dni. Wszelkie odchylenia, zarówno w jedną, jak i drugą stronę, są niepokojące i wiążą się z wizytą u ginekologa, który sprawdzi, co się dzieje w naszym organizmie.

Czym w teorii jest cykl miesiączkowy? To powtarzający się regularnie czterofazowy cykl w organizmie kobiety, zachodzący pod wpływem zmiany stężeń hormonów osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Podczas tego okresu dojrzewa komórka jajowa, która pod wpływem wzrostu stężenia estrogenu uwalnia się z pęcherzyka Graafa i zmierza do jajowodu, gotowa do zapłodnienia przez plemniki. 

Kobieta z testem ciażowym

Dla starających się o dziecko

Pierwsza faza cyklu to menstruacja objawiająca się krwawieniem, spowodowanym złuszczaniem się błony śluzowej macicy (trwa ok. 4 dni). Później następuje faza folikularna, podczas której zachodzi dojrzewanie komórki jajowej i wzrost stężenia hormonu estrogenu. Przez dziewięć dni rozwija się pęcherzyk Graafa, który 14 dnia cyklu wchodzi w fazę owulacyjną, ulega pęknięciu i uwalnia komórkę jajową. Ciepłota ciała wzrasta wtedy zazwyczaj o 0,5 stopnia. Po jednodniowej owulacji, objawiającej się często gorszym samopoczuciem i bólem w dole brzucha, następuje czternastodniowa faza lutealna, kiedy to rozrasta się błona śluzowa macicy. Pęcherzyk Graafa zamienia się w ciałko żółte, które produkuje progesteron, mający za zadanie przygotować błonę śluzową macicy na zapłodnioną komórkę jajową. Jeśli to nie nastąpi, błona ta ulega złuszczeniu i zaczyna się na nowo menstruacja.

Cykl miesiączkowy, a zwłaszcza okres przed menstruacją, wiąże się zazwyczaj ze wzrostem napięcia nerwowego, nadpobudliwością, kłopotami ze snem oraz bólem podbrzusza czy pleców. Piersi stają się nabrzmiałe i wrażliwe na dotyk (także w czasie owulacji), może również dochodzić do zatrzymywania płynów w organizmie, co objawia się uczuciem ciężkości bądź niewielkim wzrostem wagi ciała. Z powyższymi symptomami należy się po prostu pogodzić i nauczyć radzenia sobie ze swoim ciałem i psychiką w tych trudnych dniach cyklu miesiączkowego.

Dni płodne – jak je ustalić?

Aby ustalić, kiedy w Twoim cyklu pojawią się dni płodne, powinnaś śledzić terminy swojej miesiączki przez co najmniej trzy miesiące. Termin rozpoczęcia menstruacji do rozpoczęcia kolejnego krwawienia wyznacza właśnie twój cykl miesiączkowy. Zapisuj zawsze dokładne daty swoich miesiączek, aby później wiedzieć, w jakie dni mogłabyś planować poczęcie dziecka lub po prostu przygotować się na różne reakcje ze strony organizmu. Największa szansa na zajście w ciążę występuje 2-3 dni przed, w trakcie i jeden dzień po owulacji, właśnie wtedy, kiedy są dni płodne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórka jajowa żyje dobę, a plemniki do 3 dni. Mimo licznych czynników wskazujących na owulację, nie jest rzeczą prostą podać dokładnie, kiedy są dni płodne. Dlatego warto codziennie mierzyć temperaturę ciała (zawsze o tej samej porze w tym samym miejscu) i obserwować śluz.

Objawy owulacji

Kiedy zbliża się owulacja, organizm dokładnie o tym wie. Objawy owulacji są silniejsze, lżejsze lub w ogóle możesz ich nie odczuwać. Jednak w większości przypadków kobieta wie, że nadszedł czas jajeczkowania, ponieważ odczuwa wówczas nieraz bardzo silne bóle w podbrzuszu. Często owulacji towarzyszy obrzmiałość piersi, wzrost libido, plamienie oraz podwyższona temperatura. Niektóre kobiety prowadzące pomiary temperatury pochwy w ten właśnie sposób ustalają dokładną datę dni płodnych. Ciepłota ciała wzrasta po uwolnieniu jajeczka do jajowodu i utrzymuje się do około dwóch dni. Kolejnym objawem owulacji jest pojawiający się w przedsionku pochwy śluz szyjkowy, który jest lepki, rozciągliwy i przezroczysty, przypominający konsystencją białko jaja kurzego.

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne oblicza się od końca – od najkrótszego cyklu należy odjąć 18. Jest to pierwszy dzień płodny. Aby policzyć ostatni dzień płodny, należy od najdłuższego cyklu odjąć 11. Nie jest to jednak pewna data i zawsze istnieje margines błędu. Zazwyczaj cykl miesiączkowy nie jest idealnie równy i data jajeczkowania może się przesuwać. Najlepszą metodą jest obserwacja śluzu w pochwie oraz mierzenie temperatury. Są kobiety, które czują moment uwalniania jajeczka, a nawet zapłodnienia, ale są to pojedyncze przypadki. Termin owulacji może zostać zmieniony przez infekcje, stres, wysiłek fizyczny, przyjmowane leki lub rozregulowaną gospodarkę hormonalną. Dlatego też, zanim zadasz komuś pytanie – jak obliczyć dni płodne – naucz się najpierw swojego ciała, badaj je i prowadź statystyki. Możesz też udać się do ginekologa, który pomoże Ci obliczyć dni płodne.

LH test owulacyjny

Jeżeli Twoje miesiączki są nieregularne lub chciałabyś mieć pewność dotyczącą Twoich dni płodnych, możesz skorzystać z LH testu owulacyjnego. Jest on podobny do testu ciążowego. Przeprowadzenie badania jest bardzo proste i polega na wykryciu wzrostu hormonu luteinizującego (lutropina, LH). Aby uzyskać wynik, wystarczy zanurzyć pasek testowy w moczu (wcześniej pobranym do czystego pojemnika), odczekać chwilę, zgodnie z instrukcją załączoną do opakowania. Należy pamiętać, że żadna metoda nie daje stuprocentowej gwarancji dokładnego wskazania dni płodnych, gdyż są one zależne od zdrowia i regularności cyklu kobiety.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Ibuprofen a zaostrzenie choroby COVID-19

Prawdopodobne jest, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) mogą zaostrzać przebieg infekcji koronawirusem. Należą do nich między innymi: ibuprofen, aspiryna, ketoprofen,…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
  1. PATRYCJA pisze:

    do kontroli swoich dni płodnych polecam komputer cyklu, wylicza dni płodne jest doskonały jako antykoncepcja lub do planowania dziecka.

Najczęściej czytane artykuły
z kategorii Ciąża i poród

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Jak sobie radzić ze zgagą w ciąży?

Cholestaza ciężarnych - objawy, diagnostyka, leczenie

Badania prenatalne - jakie, kiedy i dlaczego należy je wykonać?

Pielęgnacja pępka noworodka

Alkohol a karmienie piersią

Negatywne skutki palenia papierosów w ciąży

Oksytocyna - jakie jest jej znaczenie?

Zobacz więcej
Czytaj także
24 lutego 2020 mgr Anna Trębińska
09 października 2019 mgr farm. Marta Grabowska
28 sierpnia 2019 inż. Małgorzata Zdunek
05 marca 2019 mgr farm. Bartosz Raszkiewicz
20 lutego 2019 Rafał Suchodolski
15 lutego 2019 inż. Małgorzata Zdunek
04 kwietnia 2018 mgr farm. Daria Łuczak
06 marca 2018 mgr Karolina Demczuk
25 stycznia 2018 Poradnik Gemini
Zobacz więcej