Co to jest połóg?

W organizmie kobiety przez cały okres ciąży dochodzi do wielu zmian. Połóg jest zjawiskiem, który ma na celu przywrócenie równowagi w organizmie kobiety po ciąży i porodzie. Mimo, iż wydaje się to niemożliwe ze względu na krótki czas trwania połogu jest on optymalny do uzyskania równowagi i formy. Cały proces można podzielić na kilka etapów. Po pierwsze, zaczynają goić się rany, które powstały w wyniku porodu, między innymi krocze, które wymaga szczególnej pielęgnacji zaraz po narodzinach maluszka. W przypadku cesarskiego cięcia rana goi się dłużej, a dyskomfort odczuwalny jest nawet przez 2 miesiące. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji miejsc intymnych. Warto zaopatrzyć się w preparaty antybakteryjne, których można używać do podmywania. Nie zapominajmy o częstej zmianie bielizny i podpasek oraz o regularnym wietrzeniu krocza. Pierwsza miesiączka może się pojawić już  po 6-8 tygodniach od rozwiązania jednak termin ten jest uzależniony od predyspozycji indywidualnych organizmu oraz sposobu karmienia maluszka po porodzie.  U mam karmiących piersią ze względu na prolaktynę wytwarzaną w okresie karmienia, menstruacja może wystąpić nawet dopiero po ustąpieniu laktacji.

Krwawienie w połogu

Zaraz po porodzie należy spodziewać się krwawienia z dróg rodnych. Jest to efekt oczyszczania się macicy. Przez pierwsze dni po porodzie jest bardziej obfite, a po tygodniu staje się skąpe i przybiera brązowo-czerwony kolor. W tym okresie wracają do normy wymiary macicy. Związane z tym bolesne skurcze trwają kilka dni i nasilają się szczególnie podczas chodzenia czy karmienia piersią. Połóg ma za zadanie przywrócenie równowagi anatomicznej. Sytuacja, kiedy narządy nie wracają do pierwotnych rozmiarów jest rzadkością. Należą do nich: jelita, wątroba, żołądek, pęcherz moczowy, czyli narządy ulegające przemieszczeniu podczas ciąży. W czasie połogu organy szybko wracają do swojego pierwotnego położenia.

Karmienie piersią, a połóg

W okresie połogu rozpoczyna się także intensywny proces tworzenia pokarmu dla noworodka w postaci mleka. Tzw. nawał mleczny najczęściej pojawia się w 3-4 dobie po porodzie. Zazwyczaj mija po kilku dniach. Karmienie piersią, poprzez intensywną stymulację brodawki sutkowej, wiąże się z wydzielaniem oksytocyny, która wpływa na szybsze kurczenie się macicy. Karmienie piersią po porodzie może zwiększyć intensywność krwawienia, ale przez to skraca jego czas.

Skurcze połogowe – jakie wyróżniamy?

Pierwszymi skurczami są skurcze stałe, które wytwarzają nieprzerwane napięcie w macicy. Połóg to czas, podczas którego przywracane są skurcze macicy. Przez pierwsze doby po porodzie macica jest twarda i napięta, jednak w ciągu 4-6 dni napięcie ulega zmniejszeniu. Silny, pojedynczy skurcz występuje, aby uniknąć poporodowej atonii, która objawia się brakiem skurczu i może prowadzić do wykrwawienia. Skurcze odruchowe, inaczej laktacyjne, występują po gwałtownym spadku estrogenów i progesteronu we krwi. Podczas karmienia noworodek drażni brodawkę sutkową. Prowadzi to do wydzielania oksytocyny i prolaktyny, co skutkuje skurczami laktacyjnymi. Należy pamiętać, iż skurcze są zjawiskiem naturalnym, gdyż zapobiegają ewentualnym nieoczekiwanym krwawieniom z dróg rodnych oraz zmniejszają ukrwienie macicy.

Połóg – jak wspierać kobietę?

Przede wszystkim ważne jest zrozumienie. Połóg jest złożonym procesem, podczas którego młoda mama może być nie tylko zdenerwowana, zagubiona ale także niewyspana i przemęczona. Powszechnym jest zjawisko baby blues – wynikające z olbrzymiego bagażu emocji, jakie towarzyszą pojawieniu się dziecka. Baby blues to rodzaj smutku, nostalgii, który jest naturalny dla młodych mam, warto jednak obserwować, czy nie przeradza się w poporodową depresję. Partner, przede wszystkim powinien pomóc i odciążyć ją z codziennych obowiązków. Kobiety w czasie połogu wymagają szczególnej uwagi i wsparcia. Podczas gorszych dni nie będą zbyt rozmowne, jednak ważne jest zapewnienie im zainteresowania oraz chwili wytchnienia. Połóg to także okres, w którym świeżo upieczona mama powinna dużo odpoczywać. Dlatego tata może zabrać dziecko na spacer, aby młoda mama zrelaksowała się chociaż przez chwilę. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, aby dostrzegać w partnerce nie tylko mamę dziecka, ale przede wszystkim kobietę. Nie ma lepszego sposobu, aby wspólnie przejść przez pierwszy okres w nowej i tak ważnej roli. Wsparcie jakie młodej mamie może okazać jej przyjaciółka lub siostra, to przygotowanie obiadu lub zajęcie się dzieckiem przez 1-2 godziny dziennie. Taka drobna przysługa na pewno zostanie doceniona przez mamę.


Czytaj również: Dieta karmiącej mamy