Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
64

Sprawdzone sposoby na ból głowy w ciąży

Słuchaj artykułu

Jedną z częstych ciążowych dolegliwości jest ból głowy. Co prawda, potrafi dokuczyć, ale na szczęście w większości przypadków nie jest zagrożeniem dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Czy w ciąży należy go po prostu przeczekać? A może istnieją bezpieczne i skuteczne sposoby na poradzenie sobie z nim?

Sprawdzone sposoby na ból głowy w ciąży

Przyczyny bólu głowy w ciąży

Na ból głowy w ciąży składa się kilka czynników, takich jak: hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu (nadmiar snu również jest niekorzystny, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), picie zbyt małej ilości płynów oraz nieprawidłowe i nieregularne odżywianie.

Jeżeli ból występuje w początkowym okresie ciąży, może być on również związany ze zmianami hormonalnymi. W organizmie ciężarnej następuje wzmożona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędnych do prawidłowego rozwoju maleństwa. To powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, czego skutkiem są niewidoczne obrzęki występujące także w mózgu. W rezultacie receptory nerwowe reagują na ucisk bólem, ale sytuacja ta jest przejściowa i nie stwarza niebezpieczeństwa dla mamy ani dziecka.


Stosowane na ból głowy w ciąży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak uniknąć bólu głowy w ciąży?

Przede wszystkim ciężarna musi na siebie bardziej uważać. Ważny jest relaks i odpowiednia dawka snu (8-10 h) – wliczamy w to również poobiednią drzemkę. Nie bez znaczenia jest także miejsce wypoczynku przyszłej mamy. Materac nie powinien być za miękki ani za twardy, ponieważ zdarza się, że ból głowy pochodzi od kręgosłupa. Dobrym pomysłem są również codzienne spacery. Sprzyjają one dotlenianiu się organizmu oraz zmniejszeniu poziomu stresu.

Regularne spożywanie posiłków nie dopuszcza do powstania uczucia głodu, który także może objawiać się bólem głowy. Jedząc produkty bogate w magnez (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, koper, migdały, soja, banany, muesli, szczaw, jeżyny, fasola biała, botwina), zapobiega się napięciowemu bólowi głowy. Może on trwać przez długi czas z krótkimi przerwami, objawiając się uporczywym, ostrym bólem. Nawet niewielkie odwodnienie wywołuje podobne objawy jak braki magnezu. Najlepszym płynem nawadniającym jest niskozmineralizowana woda niegazowana, która nie obciąża nadmiernie nerek. Warto zwrócić uwagę, czy poleca ją Instytut Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.

Co zrobić, gdy w ciąży pojawi się ból głowy?

  • Skorzystaj z ciepłej, relaksującej kąpieli, która nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.
  • Połóż się i odpocznij przy otwartym oknie. Zastrzyk świeżego powietrza pomoże Ci się wyciszyć i nabrać sił.
  • Przyłóż zimny okład do czoła lub wymocz stopy w misce z ciepłą wodą.
  • Masaż głowy, a dokładnie czoła i skroni przynosi wielką ulgę. Warto wymasować również kark, barki i plecy – taki masaż pozwoli się rozluźnić.
  • Jeżeli winę za ból głowy ponosi kręgosłup, wykonaj ćwiczenia łagodzące napięcie mięśni.

Migrena w ciąży

Jeżeli podczas ciąży kobieta choruje na migrenę, opiekujący się nią neurolog pomoże zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości. Często zdarza się, że u kobiet cierpiących na migreny, w ciąży nie pojawiają się żadne bóle migrenowe lub występują one znacznie rzadziej. Planując ciążę, należy poinformować o tym swojego specjalistę, ponieważ wiele leków stosowanych na migrenę jest wówczas niewskazanych.

Jakie leki na ból głowy można brać w ciąży?

W ciąży nie powinno się brać jakichkolwiek leków, ale doraźnie dozwolona jest jedna tabletka paracetamolu. Najlepiej powiedzieć o incydentach związanych z bólem głowy swojemu ginekologowi. On wskaże, jaki lek ciężarna może przyjmować i dobierze bezpieczną dawkę. Podczas napadu bólu samopoczucie ciężarnej znacznie się pogarsza, co negatywnie wpływa na dziecko. Nie warto więc męczyć się i gdy ból będzie nie do zniesienia, lepiej skorzystać z leku przeciwbólowego.

Koniecznie należy skontaktować się z lekarzem w sytuacji, kiedy ból głowy jest bardzo silny i towarzyszą mu dodatkowe objawy:

  • nudności i wymioty, ogólne osłabienie, omdlenie. Jest to jeszcze bardziej niepokojące w momencie, gdy doszło do urazu głowy,
  • gorączka wyższa niż 38⁰C (co może świadczyć o infekcji, np. dróg moczowych),
  • silne zmęczenie i towarzyszące zawroty głowy,
  • obrzęki twarzy lub dłoni i rąk,
  • problemy z widzeniem (zamazany obraz, ciemne plamki przed oczami),
  • sztywnienie mięśni, np. karku,
  • brak czucia i bezwład rąk i nóg, drgawki całego ciała.

Gdy mocny ból dopada nas w nocy albo budzi nad ranem, również należy poinformować o tym lekarza. Przyczyną takiej sytuacji może być wysokie ciśnienie, które często oznacza stan przedrzucawkowy. Innymi sygnałami alarmowymi jest białko w moczu i silne obrzęki. Przyszła mama wymaga wówczas natychmiastowej pomocy medycznej.

W ciąży warto stosować się do zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Stosując się do wymienionych zaleceń, można skutecznie uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, nie narażając zdrowia mamy oraz jej nienarodzonego maleństwa.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 29 września 2021, 13:58
    Mariola

    Pisala to osoba ktora ma blizniaki ?? Potrzebuje realistycznej pomocy a tu wszystko bajkowe…

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę