7
04 listopada 2019

Terapia blizny po cesarskim cięciu

W Polsce i na całym świecie obserwuje się trend rozwiązywania coraz większej liczby porodów przez cesarskie cięcie. W przypadku Polski odsetek ten dotyczy ok. 40% wszystkich ciąż, ale w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej dochodzi nawet do 80%. Jakie czynniki wpływają na tak wysoki odsetek cesarskich cięć? Jak pielęgnować bliznę po cesarce?

Cesarskie cięcie a poród siłami natury

Lista wskazań do porodu przez CC jest długa i w pierwszej kolejności obejmuje sytuacje zagrożenia zdrowia i życia matki lub płodu, jednak w ostatnich latach szczególnie wzrósł odsetek wskazań pozapołożniczych:

 • okulistycznych, 
 • ortopedycznych,
 • neurologicznych, 
 • kardiologicznych, 
 • pulmonologicznych, 
 • psychiatrycznych.

Często są one wystawiane przez lekarzy na prośbę pacjentek, u których poród siłami natury budzi lęk. U wielu kobiet panuje bowiem przekonanie, że poród przez cesarskie cięcie jest mniej bolesny, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Interwencja chirurgiczna zmniejsza ryzyko powikłań okołoporodowych u dziecka (spowodowanych użyciem kleszczy lub próżnociągu podczas porodu siłami natury), dobrze sprawdza się również w przypadku rozwiązań ciąż mnogich, przedwczesnych porodów czy późnego wieku matki. 

Innego zdania jest natomiast Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, które kładzie nacisk na jak największą liczbę porodów naturalnych, a za szczególnie kontrowersyjne wskazania do CC uważa wskazania psychiatryczne, które należy weryfikować skuteczną psychoterapią i edukacją w szkole rodzenia. Na podstawie obserwacji powikłań okołoporodowych WHO oszacowało, iż bezpieczny odsetek ciąż zakończonych przez CC powinien mieścić się w przedziale 10-30%.  

Blizna po cesarskim cięciu 

Wiele się mówi o korzyściach płynących z porodu przez cięcie cesarskie, zapominając o jego negatywnych konsekwencjach. Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, tak i po cięciu pozostaje ślad w postaci blizny. Choć blizny są ukryte na poziomie bikini, to niestety w procesie gojenia często tworzą się bolesne zrosty tkanek głębiej położonych oraz związane z tym nieestetyczne nawisy skórne powyżej nacięcia. Zrosty pooperacyjne są na tyle powszechną dolegliwością, że według badań dotyczą od 46% do nawet 100% pacjentek po CC

Do najpoważniejszych konsekwencji zrostów po CC należą: 

 • przewlekłe bóle miednicy mniejszej,
 • bolesne miesiączki,
 • niedrożność jelita cienkiego, 
 • niepłodność, 
 • inne niespecyficzne dolegliwości przewodu pokarmowego, układu rozrodczego i moczowego.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z przyrośniętą blizną, warto zadbać o jej prawidłowe gojenie.

Pielęgnacja blizny po cesarskim cieciu

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Przy terapii blizny po cesarskim cięciu wskazana jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni jej ruchomość oraz napięcie tkanek położonych dookoła. Najlepsze rezultaty osiąga się w pracy z blizną świeżą – poniżej 2 lat. To w tym okresie następuje najbardziej intensywna przebudowa kolagenu tworzącego tkankę bliznowatą, a dzięki stałym interwencjom fizjoterapeutycznym można wpłynąć na orientację jego włókien. 

Uwalnianie blizny następuje zwykle etapowo i rozpoczyna się od łagodnych technik manualnych wokół blizny oraz rozluźniania tkanek położonych powierzchownie, przechodząc do coraz bardziej intensywnych metod pracy bezpośrednio na bliźnie oraz w tkankach położonych głębiej. Większość terapeutów w swojej pracy wykorzystuje:

 • techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, 
 • techniki wisceralne (rozluźnianie powięzi narządów wewnętrznych), 
 • drenaż limfatyczny
 • kinesiotaping
 • techniki terapii manualnej miednicy,
 • techniki terapii blizny.

Aby zmiękczyć i rozluźnić bliznę, w niektórych gabinetach stosuje się zabiegi oparte na właściwościach fali radiowej (Indiba, TR-therapy). W przypadku pewnej grupy pacjentek zasadna będzie również korekta wzorca oddechowego oraz dodatkowe ćwiczenia rozciągające nadmiernie napięte mięśnie w okolicy cięcia. 

Po prawidłowo przeprowadzonej fizjoterapii powinna być wyczuwalna znacząca poprawa w postaci rozluźnienia powłok brzusznych i zmniejszonych niedogodności ze strony blizny. Możliwa jest natomiast bolesność i tkliwość brzucha przez pierwsze 2-3 dni po terapii, związana z uruchomieniem nieswoistej reakcji zapalnej, niezbędnej do procesu gojenia się tkanek.

Autoterapia w domu

Warto pamiętać, że kształtowanie blizny to proces i aby terapia przyniosła zadowalające efekty, niezbędna jest jej kontynuacja przez pacjentkę w warunkach domowych. W tym celu warto zaopatrzyć się w maści lub plastry zmiękczające, które poprawią koloryt blizny i przybliżą jej wygląd do naturalnego wyglądu skóry. Poza tym należy nauczyć się i odważyć samodzielnie rozciągać bliznę w domu.

Przykładowe techniki do samodzielnej pracy:

 • rozciąganie blizny oburącz od środka na boki oraz od boków do środka,
 • naprzemienne esowate rozciąganie blizny,
 • przesuwanie brzegów blizny góra-dół po skórze,
 • unoszenie blizny do góry fragment po fragmencie wzdłuż cięcia oraz poprzecznie do niego.

Przed rozpoczęciem terapii w domu należy skonsultować się z fizjoterapeutą, które techniki na danym etapie gojenia się blizny są wskazane i bezpieczne. Gdy blizna będzie w pełni zagojona, podczas przesuwania po skórze będzie się ślizgać bez oporu jako niezależna warstwa, a podniesiona do góry nie będzie tworzyć wgłębień ani pociągać za sobą położonych głębiej tkanek. Niezależnie od tego, czy blizna po cesarskim cięciu dostarcza dolegliwości bólowych czy nie, warto odwiedzić fizjoterapeutę w celu jej oceny.

Przeczytaj również:
Rekonwalescencja po cesarskim cięciu

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy i niemowlaka

Podstawowy skład wyprawki to: dokumenty (dowód osobisty i karta ciąży) oraz wyniki badań, podkłady poporodowe, duże podpaski, nawilżone chusteczki, wkładki…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. iwona pisze:

  Osobiście polecam silikonowe plastry na blizny. Szkoda że przy poprzedniej ciąży nie wiedziałam o nich. Dobra cena a efekty niewiarygodne.

Czytaj także
20 kwietnia 2021 mgr Sandra Wincz-Formella
09 kwietnia 2021 mgr inż. Ewa Gwóźdź
01 kwietnia 2021 Alicja Olewiecka
29 stycznia 2021 Magdalena Bernisz
26 stycznia 2021 mgr farm. Karolina Kochańska
22 października 2020 mgr Ewelina Mróz-Kaźmierczak
30 czerwca 2020 dr n. med. Piotr Niedziałkowski
04 maja 2020 dr Ewa Fiedorowicz
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)