Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
9

Wyprawka dla karmiącej mamy. Co warto wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Mleko mamy to najzdrowszy posiłek dla dziecka, który idealnie spełnia jego potrzeby i zapewnia unikalną ochronę immunologiczną. Karmienie piersią ma korzystny wpływ na zdrowie maluszka, jak i mamy i jest świetnym sposobem na budowanie więzi z dzieckiem. Chociaż naturalne, początki karmienia nie zawsze są takie łatwe, jak wydaje się wielu przyszłym mamom.

Wyprawka dla karmiącej mamy. Co warto wiedzieć?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Nie trzeba wtedy dokarmiać ani dopajać dziecka. Karmienie piersią warto kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 roku życia lub nawet dłużej.

Przeczytaj również:
Karmienie piersią – jakie korzyści daje mamie oraz dziecku?

Mleko mamy jest najlepsze

Mleko mamy to jedyny pokarm, jakiego dziecko potrzebuje przez pierwszych 6 miesięcy, aby zdrowo rosnąć. Mleko mamy chroni maluszka przed wieloma chorobami. Zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, zapalenia ucha środkowego, zapalenia układu oddechowego, układu moczowego i pokarmowego. Karmienie piersią w wieku niemowlęcym zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w życiu dorosłym, takich jak: cukrzyca typu 1 i 2, otyłość czy astma. 

Przeczytaj również:
Wyprawka do szpitala dla mamy i maluszka – co należy zabrać?
Wyprawka dla noworodka do domu – zorganizuj ją perfekcyjnie!


Produkty ułatwiające karmienie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Niemowlęta karmione piersią rzadziej trafiają do lekarza i rzadziej są hospitalizowane. Karmienie piersią jest korzystne również dla mamy, zapewniając jej np. szybszą utratę kilogramów po porodzie, krótszy okres krwawienia po porodzie, jak również zmniejszając ryzyko zachorowalności na raka jajnika i raka piersi oraz wystąpienia osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Mleko mamy jest zawsze pod ręką, nie wymaga podgrzewania, jest dostępne za darmo i podawane za każdym razem z miłością. Karmienie piersią to świetny sposób na budowanie więzi z maluszkiem. Czasami, by rozpocząć karmienie, wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co robić dalej. Jednak nie zawsze przychodzi to bez trudu, a wtedy sprzymierzeńcem karmiącej mamy będą akcesoria wspomagające laktację, a przede wszystkim laktator.

Przeczytaj również:
Jak karmić piersią pomimo trudności?
Jak ułatwić wypływ mleka podczas karmienia piersią?

Kiedy przyda się laktator?

W pierwszych dniach po porodzie laktator pomoże w unormowaniu laktacji. Przy zbyt małej ilości pokarmu odciąganie mleka za pomocą laktatora będzie stymulowało laktację. Laktator pomaga uśmierzyć ból przy nawale pokarmu oraz ustabilizować wypływ mleka. Przy gwałtownym uwalnianiu pokarmu dziecko może się stresować, zachłystywać i krztusić. Aby tego uniknąć, na początku możesz odciągnąć za pomocą laktatora niewielką ilość mleka. Laktator będzie też nieoceniony przy podrażnieniach oraz obrzękach brodawki. Gdy na kilka godzin będziesz chciała wyjść z domu, laktator także będzie Twoim sprzymierzeńcem. Dzięki niemu możesz wygodnie odciągnąć pokarm i mieć pewność, że ktoś z najbliższych poda w buteleczce pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom maluszka.

Dostępne są różne modele laktatorów:

  • manualne z butelką lub pojemnikiem na pokarm,
  • elektryczne,
  • podwójne.

Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Z kolei podwójny laktator elektryczny umożliwia odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

Przeczytaj również:
Mleko kobiece – po co je odciągać i jak to robić? 
Laktator ręczny czy elektryczny – jaki wybrać?
W czym przechowywać odciągnięty pokarm?

Inne akcesoria

W dbaniu o komfort mamy podczas karmienia piersią pomogą także niektóre akcesoria. Dostępne są jednorazowe wkładki laktacyjne na dzień lub na noc oraz wielorazowe wkładki laktacyjne, które zbierają sączące się z piersi mleko. Taką samą rolę pełnią muszle laktacyjne do noszenia w biustonoszu, a dodatkowo zapewniają doskonałą ochronę dla obolałych i podrażnionych brodawek. Muszle ułatwiają ich gojenie się i chronią przed otarciami dzięki specjalnym dziurkom zapewniającym dostęp powietrza. Z kolei osłonki na piersi wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, a ich motylkowy kształt zapewnia dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia.

Przeczytaj również:
10 akcesoriów do kąpieli noworodka – niezbędnik młodych rodziców

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę