Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Nie trzeba wtedy dokarmiać ani dopajać dziecka. Karmienie piersią warto kontynuować do ukończenia przez dziecko 2 roku życia lub nawet dłużej.

Mleko mamy jest najlepsze

Mleko mamy to jedyny pokarm, jakiego dziecko potrzebuje przez pierwszych 6 miesięcy, aby zdrowo rosnąć. Mleko mamy chroni maluszka przed wieloma chorobami. Zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunki, zapalenia ucha środkowego, zapalenia układu oddechowego, układu moczowego i pokarmowego. Karmienie piersią w wieku niemowlęcym zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób w życiu dorosłym, takich jak: cukrzyca typu 1 i 2, otyłość czy astma. Niemowlęta karmione piersią rzadziej trafiają do lekarza i rzadziej są hospitalizowane. Karmienie piersią jest korzystne również dla mamy, zapewniając jej np. szybszą utratę kilogramów po porodzie, krótszy okres krwawienia po porodzie, jak również zmniejszając ryzyko zachorowalności na raka jajnika i raka piersi oraz wystąpienia osteoporozy, nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Mleko mamy jest zawsze pod ręką, nie wymaga podgrzewania, jest dostępne za darmo i podawane za każdym razem z miłością. Karmienie piersią to świetny sposób na budowanie więzi z maluszkiem. Czasami, by rozpocząć karmienie wystarczy jedynie przytrzymać dziecko w wygodnej do karmienia pozycji, a ono samo będzie wiedziało, co robić dalej. Jednak nie zawsze przychodzi to bez trudu, a wtedy sprzymierzeńcem karmiącej mamy będą akcesoria wspomagające laktację, a przede wszystkim laktator.

Kiedy przyda się laktator?

W pierwszych dniach po porodzie laktator pomoże w unormowaniu laktacji. Przy zbyt małej ilości pokarmu odciąganie mleka za pomocą laktatora będzie stymulowało laktację. Laktator pomaga uśmierzyć ból przy nawale pokarmu oraz ustabilizować wypływ mleka. Przy gwałtownym uwalnianiu pokarmu dziecko może się stresować, zachłystywać i krztusić. Aby tego uniknąć, na początku możesz odciągnąć za pomocą laktatora niewielką ilość mleka. Laktator będzie też nieoceniony przy podrażnieniach oraz obrzękach brodawki. Gdy na kilka godzin będziesz chciała wyjść z domu, laktator także będzie Twoim sprzymierzeńcem. Dzięki niemu możesz wygodnie odciągnąć pokarm i mieć pewność, że ktoś z najbliższych poda w buteleczce pokarm najlepiej odpowiadający potrzebom maluszka. Dostępne są różne modele laktatorów: laktatory manualne z butelką lub pojemnikiem na pokarm, laktatory elektryczne i laktator podwójny. Laktator ręczny to dobre rozwiązanie, jeśli odciągasz pokarm od czasu do czasu i potrzebujesz urządzenia niewielkich rozmiarów. Laktator elektryczny jest idealny dla mam, które często odciągają pokarm i chcą to robić bez wysiłku, tylko za dotknięciem przycisku. Z kolei podwójny laktator elektryczny umożliwia odciąganie większej ilości pokarmu w krótszym czasie.

Inne akcesoria

W dbaniu o komfort mamy podczas karmienia piersią pomogą także niektóre akcesoria. Dostępne są jednorazowe wkładki laktacyjne na dzień lub na noc oraz wielorazowe wkładki laktacyjne, które zbierają sączące się z piersi mleko. Taką samą rolę pełnią muszle laktacyjne do noszenia w biustonoszu, a dodatkowo zapewniają doskonałą ochronę dla obolałych i podrażnionych brodawek. Muszle ułatwiają ich gojenie się i chronią przed otarciami dzięki specjalnym dziurkom zapewniającym dostęp powietrza. Z kolei osłonki na piersi wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, a ich motylkowy kształt zapewnia dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia.