3
15 marca 2019
Małgorzata Zdunek Autor
Autor
inż.
Małgorzata Zdunek
Technik farmaceutyczny na stałe związany z Apteką Gemini. Ukończyła również Akademię Morską w Gdyni na kierunku Usługi Żywieniowe i Dietetyka. Obecnie kończy studia podyplomowe na kierunku Dietetyka. Prywatnie mama dwuletniego chłopca. W aptece bardzo lubi pracę w recepturze oraz ceni sobie kontakt z pacjentem. Studiując rozwija swoje zainteresowania związane z dietetyką i zdrowym stylem życia.

Zdrowe zęby a ciąża – dlaczego warto zadbać o nie przed staraniem się o dziecko?

Podstawą zdrowego, pięknego uśmiechu jest odpowiednia higiena jamy ustnej. O zęby należy dbać zawsze, niezależnie od wieku. Szczególnym okresem jest jednak okres ciąży, gdyż nieleczona próchnica może mieć wówczas poważne konsekwencje. Dlatego przy planowaniu ciąży warto przygotować się do niej również pod kątem stomatologicznym.

Podstawą zdrowego, pięknego uśmiechu jest odpowiednia higiena jamy ustnej. O zęby należy dbać zawsze, niezależnie od wieku. Szczególnym okresem jest jednak okres ciąży, gdyż nieleczona próchnica może mieć wówczas poważne konsekwencje. Dlatego przy planowaniu ciąży warto przygotować się do niej również pod kątem stomatologicznym.

Właściwa higiena zębów i jamy ustnej w ciąży

Na początku ciąży dziąsła są miękkie, delikatne i bardziej ukrwione. Tym samym łatwiej ulegają uszkodzeniom, co może doprowadzić do stanu zapalnego. Obrzmiałe dziąsło odsłania ząb, który jest narażony na działanie próchnicy.

Zęby powinno się myć przynajmniej dwa razy dziennie, po śniadaniu i kolacji, a najlepiej po każdym jedzeniu (delikatnie, wolno, ale długo – co najmniej 2 minuty). Ruchy szczoteczki powinny być wymiatające, od korzeni w stronę koron. Nie wolno zapominać o wyczyszczeniu języka i policzków, ponieważ w tych miejscach również zbiera się dużo bakterii. Wskazane jest stosowanie past z fluorem i wapniem, a następnie oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy nici dentystycznej. W przypadku delikatnych i krwawiących dziąseł stosujemy bardzo miękką szczoteczkę. Dodatkowo, warto przepłukać jamę ustną bakteriobójczym płynem z fluorem.

Pamiętaj, aby w ciąży z ostrożnością podchodzić do płynów z dodatkiem alkoholu i szałwii!

Zdrowe zęby u kobiet w planujących ciążę

Higiena jamy ustnej

Wizyta u dentysty w ciąży

Kobiety w ciąży często zastanawiają się, czy mogą podczas leczenia zastosować znieczulenie. Dentyści twierdzą, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Specjalny rodzaj znieczulenia eliminuje ryzyko pojawienia się skurczów macicy. A gdy zajdzie potrzeba zastosowania antybiotyku, stosuje się te z grupy penicylin i cefalosporyn, które nie zagrożą płodowi. Groźniejszy dla dziecka jest strach i efekty bólu zęba niż wizyta u stomatologa. Co najmniej 2-3 razy w ciągu roku, a najlepiej co trzy miesiące, ciężarna powinna skontrolować stan swojego uzębienia. Już przed poczęciem starań o potomstwo warto zlikwidować wszystkie ubytki, zdjąć kamień nazębny (odradza się metodę ultradźwiękową) i zadbać o dziąsła.

Czego unikać w ciąży podczas wizyty u stomatologa?

Zdjęć rentgenowskich – nowoczesna aparatura RTG wysyła niewielkie dawki promieni, ale nadal jest zagrożeniem dla płodu.

Uwaga! Jeśli ciąża nie została jeszcze potwierdzona przez ginekologa, ale kobieta ją podejrzewa, należy natychmiast poinformować o tym radiologa, przed wykonaniem RTG!

Wybielania – stosowany przy wybielaniu nadtlenek karbamidu nie ma udowodnionego wpływu na ciążę, dlatego lepiej nie wykonywać tego zabiegu oraz zrezygnować z pasków, żeli, a także past wybielających.

Co szkodzi naszym zębom w ciąży?

Podczas porannych wymiotów, z żołądka do jamy ustnej dociera kwas solny, który uszkadza szkliwo i powoduje nieodwracalne zmiany w naszym uzębieniu. Te zaś skutkują częstszą próchnicą i nadwrażliwością zębów. W związku z tym, najlepiej przepłukać usta ciepłą wodą i odczekać kilkanaście minut, a następnie sięgnąć po pastę i szczoteczkę do zębów. Jeśli umyjemy zęby od razu po wymiotach, wetrzemy kwas żołądkowy w szkliwo, uszkadzając je.

Hormony podczas ciąży powodują, oprócz nudności i zmian nastroju, rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz nasilenie ich kruchości. W efekcie tego, dziąsła stają się mocno ukrwione i wrażliwsze na urazy. Jeżeli każde mycie, nawet bardzo miękką szczoteczką, powoduje obfite krwawienie, należy udać się do dentysty, ponieważ może to być ciążowe zapalenie dziąseł. Jest to bolesna dolegliwość, która najczęściej znika sama w kilka tygodni po porodzie. Warto też skorzystać z rad stomatologów i płukać jamę ustną naparem z rumianku, który łagodzi nieprzyjemne dolegliwości i nie dopuści do rozwinięcia się stanu zapalnego.

Bardzo ważne jest to, co jemy w ciąży

Fundamentalnym minerałem dla zdrowych zębów jest wapń, który znajdziemy w tłustym nabiale, mleku oraz zielonych warzywach. W jadłospisie kobiety ciężarnej nie może zabraknąć pokarmów zawierających duże ilości:

  • fluoru,
  • fosforu,
  • żelaza
  • witamin D, A, K i C.

Warto więc spożywać tłuste ryby, sezonowe warzywa i owoce oraz pełnoziarniste pieczywo. Nie zapominajmy o nich również w okresie laktacji. Dzięki temu nie dopuścimy do powstania niedoborów witamin i składników odżywczych, które są tak ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia matki.

Mama powinna unikać produktów zawierających kwas cytrynowy, który uszkadza szkliwo. Ślad po sobie pozostawią również słodkie zachcianki w ciąży. Dostarczają one pożywkę bakteriom niszczącym szkliwo. Lepiej więc sięgnąć po owoc niż cukierka czy czekoladę.

Skutki nieleczenia zębów w ciąży

Paciorkowce odpowiedzialne za próchnicę i stany zapalne osłabiają nie tylko serce czy nerki, ale również pochwę. Mogą doprowadzić do zapalenia przydatków, a w nasilonych stanach do tworzenia się blizn i zrostów, czego konsekwencją może być niedrożność jajowodów, a nawet bezpłodność. UWAGA! Może się nimi zarazić również dziecko urodzone w sposób naturalny.

Australijscy naukowcy udowodnili również, że choroby przyzębia mogą opóźnić zajście w ciążę o około 2 miesiące. To także zagrożenie dla jeszcze nienarodzonego dziecka, mogące skutkować niską masą urodzeniową, zakażeniami bakteryjnymi, a nawet przedwczesnym porodem. Już co piąta ciężarna z powodu chorób przyzębia czy próchnicy rodzi niemowlę przed terminem.

Czasami można spotkać się ze stwierdzeniem, że każda ciąża to jeden ząb stracony. Wszystko zależy jednak od właściwej higieny jamy ustnej przed ciążą, jak i w jej trakcie. Warto więc zawczasu zadbać o zdrowie zębów i dziąseł, by swobodnie cieszyć się urokami błogosławionego stanu.

Mirka Karendys Autor

Mirka Karendys

mgr farm.

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece. Więcej na temat e-recepty przeczyta…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jaka jest norma CRP we krwi?

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Hanna Lengiewicz Autor

Hanna Lengiewicz

mgr farm.

Jakie produkty są naturalnymi probiotykami?

Najpopularniejsze naturalne probiotyki to kiszonki, a przede wszystkim:  kapusta kiszona i sok z kiszonej kapusty (bogate również w witaminę C),…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Wenflony – o czym mówi ich kolor?

Wenflony, inaczej kaniule dożylne, służą do podawania leków i kroplówek bez potrzeby wielokrotnego wkłuwania igły w żyłę. Mają one różne…

Zobacz więcej

Marta Grabowska Autor

Marta Grabowska

mgr farm.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Nie, łuszczyca nie jest zaraźliwa i kontakt z osobą chorą jest bezpieczny. Zgodnie z komunikatem wydanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Preparat standaryzowany - co to znaczy?

Surowce roślinne charakteryzują się zmiennym składem chemicznym zależnym od warunków ekologicznych uprawy. Stanowi to ogromny problem dla gałęzi przemysłu, które…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
  1. Zosia pisze:

    Najlepiej jest się badać cały czas i dbać nie tylko o dziecko ale też o siebie.

Czytaj także
18 lutego 2020 mgr Anna Trębińska
31 stycznia 2020 Agnieszka Żurawska
10 grudnia 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
02 grudnia 2019 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
15 listopada 2019 Marta Dudzic
15 listopada 2019 mgr farm. Magdalena Fuszara
15 listopada 2019 mgr farm. Marta Junowicz
Zobacz więcej