2
08 lutego 2019
Bartosz Raszkiewicz Autor
Autor
mgr farm.
Bartosz Raszkiewicz
Magister farmacji, absolwent Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pracownik jednej z Aptek Gemini. Prywatnie miłośnik wędkarstwa.

Co zabrać na zimowy wyjazd z niemowlakiem? Praktyczne porady

Okres zimowy kojarzy się z czasem beztroskich wyjazdów, ale pamiętajmy, że podróż z niemowlakiem to jednak czas wzmożonej uwagi. W opinii niektórych rodziców wyjazd z malutkim dzieckiem to większe wyzwanie niż codzienna opieka nad nim w domu. Poniżej przeczytasz kilka porad, które mogą sprawić, że zimowy urlop z dzieckiem będzie bardzo udany.

Okres zimowy kojarzy się z czasem beztroskich wyjazdów, ale pamiętajmy, że podróż z niemowlakiem to jednak czas wzmożonej uwagi. W opinii niektórych rodziców wyjazd z malutkim dzieckiem to większe wyzwanie niż codzienna opieka nad nim w domu. Poniżej przeczytasz kilka porad, które mogą sprawić, że zimowy urlop z dzieckiem będzie bardzo udany.

Jak się przygotować do zimowego wyjazdu z niemowlakiem?

Poznajmy kilka podstawowych zasad, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy planowaniu wyjazdu:

 1. Dziecko w pierwszą podróż możemy zabrać już po ukończeniu 3 miesiąca życia. Najlepiej jednak poczekać, aż będzie miało ok. 4-5 miesięcy.
 2. Na miejsce wypoczynku wybierzmy mniej oblegane miejsca, aby zapewnić dziecku spokój. Tłum może go przestraszyć i skutecznie zniechęcić do kolejnych podróży.
 3. Podróż powinna być jak najkrótsza. W foteliku malec może podróżować bez przerwy maksymalnie dwie godziny. Dłuższa jazda nie jest wskazana ze względu na możliwość nadwyrężenia delikatnego jeszcze kręgosłupa. Na dalsze wypady lepsza będzie gondola wózka z możliwością przymocowania jej w aucie.
 4. Na wyjeździe, bardziej niż wózek, przyda się poręczne nosidełko lub wygodna chusta. Pchanie wózka po śniegu lub pod górkę może okazać się udręką.
 5. Pogoda potrafi być naprawdę nieprzewidywalna, dlatego na wycieczkę należy spakować kilka kompletów ciepłych i lżejszych ubrań dla naszego maluszka. Lepiej wziąć nawet niewielki nadmiar, bo na urlopie zazwyczaj nie mamy dostępu do pralki.
 6. Na miejscu, pory karmienia i spania powinny pokrywać się czasowo z codzienną opieką nad dzieckiem w domu. Zaburzenia rytmu dobowego połączone ze zmianą miejsca mogą sprawić, że niemowlę będzie markotne, a nawet zacznie gorączkować.
 7. Wybierając się na spacery, lepiej zaplanować kilka krótkich wyjść w ciągu jednego dnia niż jedno długie. Z malcem warto zwiedzać atrakcje blisko miejsca pobytu. Na każdy wypad należy zabrać ze sobą jedzenie, ubranie dla dziecka na zmianę oraz czystą pieluchę i chusteczki nawilżane.
 8. W przypadku podróży za granicę, zwłaszcza poza Europę, warto dowiedzieć się, czy nie są wymagane szczepienia ochronne. Dotyczy to zarówno dziecka, jak i rodziców.
 9. Wyjazd z Polski oznacza konieczność wyrobienia maluchowi dowodu osobistego. Warto pomyśleć o tym dużo wcześniej, bo na dokument możemy czekać nawet 30 dni.
Niemowlę w czasie zimowego wyjazdu

Dla dzieci w podróży

Okiem farmaceuty – jak skompletować apteczkę na zimowy wyjazd z niemowlakiem?

Wśród artykułów pierwszej potrzeby, które zabieramy na wyjazd, powinna znaleźć się także domowa apteczka.

 • Jej najważniejszym punktem są leki przyjmowane na stałe przez dziecko lub rodziców. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której zabraknie nam leku w środku urlopu. Wypisanie recepty w sytuacji podbramkowej, zwłaszcza za granicą, może być kłopotliwe.
 • Jeśli dziecko jest skłonne do uczuleń, warto zabrać ze sobą krople z dimetindenem. W przypadku wysypek skórnych stosujemy tę samą substancję w postaci żelu. Preparaty te można stosować już po ukończeniu 1. miesiąca życia.
 • Aby zabezpieczyć skórę dziecka przed mrozem i promieniowaniem UV, używa się kremu ochronnego na wiatr i mróz z filtrem. Delikatna skóra niemowlęcia wymaga zastosowania filtra o wartości SPF50.
 • Wyjeżdżając z dzieckiem, nie możemy zapomnieć o akcesoriach do przewijania: pieluchach i chusteczkach nawilżanych. Pamiętajmy też o delikatnym preparacie do mycia, zwłaszcza u dzieci ze skłonnością do atopii.
 • Zima sprzyja przeziębieniom. W razie gorączki stosujemy syrop z paracetamolem lub ibuprofenem. Istnieją też preparaty w postaci kropli, które zajmują mniej miejsca w walizce. Przyda się również termometr elektroniczny.
 • Przeziębieniu często towarzyszy katar. Najmniejszym dzieciom w oczyszczaniu nosa pomoże woda morska w aerozolu. Po 3. miesiącu życia warto zastosować krople z oksymetazoliną w stężeniu 0,1 mg/ml. Obkurczają one śluzówkę nosa ograniczając powstawanie wydzieliny.
 • Kolejny objaw, który może się pojawić, to kaszel. Początkowo zazwyczaj jest suchy i możemy go załagodzić syropem powlekającym gardło lub syropem albo kroplami z butamiratem. Drugi preparat można stosować od 2. miesiąca życia. W przypadku syropów powlekających gardło powinniśmy poprosić aptekarza o wskazanie odpowiedniego produktu. W dalszej fazie kaszel może przejść w mokry. Podajemy wówczas krople z fenspirydem, które rozszerzają oskrzela, ułatwiając odkrztuszanie. Preparaty mukolityczne dla najmłodszych są zazwyczaj dostępne tylko na receptę. Powyżej 1. roku życia nie ma przeciwwskazań, by wprowadzić syrop z ambroksolem.
 • W przypadku bólu gardła dobrym rozwiązaniem jest aerozol z benzydaminą – preparat przeznaczony dla dzieci i dorosłych.
 • Podczas wyjazdów często zdarzają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Na biegunki dobrze sprawdza się roztwór diosmektytu, który skróci czas trwania dolegliwości. Równolegle można zastosować probiotyk, który unormuje florę jelitową. Przy biegunce należy podawać dziecku dużo płynów.
 • W przypadku lotów samolotem pamiętajmy, że do bagażu podręcznego możemy włożyć butelki o pojemności do 100 ml. Jest to szczególnie istotne, gdy zastanawiamy się nad zabraniem syropu. Wyjątek stanowi podręczny bagaż dla niemowlaka, jednak przed lotem warto dokładniej zapoznać się z regulaminem danej linii lotniczej.

Nie wszystkie preparaty musimy kupować przed wyjazdem, zwłaszcza jeśli zostajemy w Polsce. Podstawą są środki higieniczne i lek przeciwgorączkowy. Warto też wcześniej kupić krem ochronny z filtrem, którego cena w okolicach uczęszczanych przez turystów może okazać się dużo wyższa niż w markecie. Dodatkowo należy pamiętać o zabraniu środków opatrunkowych (plastry, bandaż, kompresy jałowe, woda utleniona), aby od razu zadziałać w przypadku skaleczenia. Resztę spokojnie dokupimy na miejscu w zależności od potrzeb. Może się przecież okazać, że urlop przebiegnie bezproblemowo i nic więcej nie będzie nam potrzebne.

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Kwarantanna a nadzór epidemiologiczny

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także…

Zobacz więcej

Magdalena Fuszara Autor

mgr farm.

Magdalena Fuszara

Lek na koronawirusa (COVID-19) w Polsce

13 marca 2020 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zatwierdził Arechin, produkt leczniczy zawierający substancję czynną…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Czym się różni pandemia od epidemii?

Epidemia to występowanie zachorowań na chorobę zakaźną w określonym czasie na określonym terenie w ponadprzeciętnej ilości. Pandemia to rozprzestrzenianie się…

Zobacz więcej

Michał Frynas Autor

Michał Frynas

Tomografia a rezonans – czym się różnią?

Rezonans magnetyczny (MRI) i tomografia komputerowa (TK) są radiologicznymi badaniami obrazowymi pozwalającymi na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur w ciele człowieka.…

Zobacz więcej

Marta Junowicz Autor

mgr farm.

Marta Junowicz

Dermatolog a skierowanie NFZ

Niestety skierowanie do dermatologa jest konieczne w celu odbycia wizyty. Skierowanie na NFZ do lekarza specjalisty może wystawić lekarz podstawowej…

Zobacz więcej

Mirka Karendys Autor

mgr farm.

Mirka Karendys

Czy po wprowadzeniu e-recepty można wykupić receptę w wersji papierowej?

Jeśli mimo obowiązku wystawiania e-recept otrzymała Pani receptę papierową, może ją Pani zrealizować w aptece.   Więcej na temat e-recepty…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma CRP we krwi

CRP (białko C-reaktywne) pojawia się we krwi pacjenta podczas stanu zapalnego. Normalnie stężenie CRP nie przekracza 5 mg/ml krwi, zarówno u…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czym jest badanie OB?

OB (odczyn Biernackiego, opad Biernackiego) to badanie prędkości, z jaką opadają czerwone krwinki we krwi pacjenta. Prędkość ta rośnie w…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)