Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
16

Jak prać dziecięce ubranka?

Słuchaj artykułu

Czy wiesz, że skóra dziecka rozwija się do 3. roku życia, a w pierwszym roku życia jest aż o 30 proc. cieńsza od skóry dorosłego? Ważne jest zatem nie tylko to, jakimi kosmetykami ją traktujemy, ale także w jakich detergentach pierzemy ubranka. Materiał ma bowiem nieustanny kontakt ze skórą maluszka, zatem proszki i płyny, których używamy powinny być przeznaczone specjalnie dla dzieci.

Jak prać dziecięce ubranka?

Stając się rodzicami, zaczynamy przywiązywać większą wagę do składu żywności, którą podajemy dzieciom. Z uwagą czytamy też etykiety kosmetyków. Coraz więcej rodziców wybiera dla dzieci produkty typu bio, ekologiczne bądź o krótkich i dobrych składach. Wszystko po to, aby chronić rozwijający się organizm. Dbając o skórę najmłodszych, powinniśmy zwrócić uwagę również na środki, których używamy do prania dziecięcych ubrań i pościeli. Ponieważ ubranko ma nieustanny kontakt ze skórą dziecka, produkt, w którym zostało wyprane nie może być przypadkowy.

Skóra dzieci jest cieńsza i delikatniejsza

Skóra dzieci nie jest tak odporna, jak skóra dorosłych. Rozwija się do 3. roku życia. Dopiero w 4. roku życia dojrzewa i stanowi barierę podobną do tej, jaką tworzy skóra dorosłych.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Do 3. roku życia skóra nie ma w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Zanim je wykształci, składniki chemiczne oraz bakterie i grzyby mogą do niej łatwiej przenikać. Oznacza to, że skóra dzieci do tego wieku jest nie tylko bardziej podatna na choroby i infekcje, ale także może wykazywać się nadwrażliwością i być bardziej skłonna do alergii. Dodatkowo, płaszcz hydrolipidowy u dzieci jest o wiele cieńszy niż u dorosłego, dlatego skóra jest mniej odporna na działanie takich czynników zewnętrznych, jak wiatr, zimno czy słońce. Nie bez powodu nie zaleca się wystawiania niemowląt na bezpośrednie działanie promieni słonecznych – ich skóra jest na to zbyt delikatna. W pierwszych tygodniach życia dziecka w okresie noworodkowym, gruczoły łojowe oraz gruczoły potowe dopiero „uczą” się jak funkcjonować. Dlatego noworodki mogą mieć problemy ze skórą – ciemieniuchę, trądzik niemowlęcy czy rumień. Dodatkowo, ponieważ na początku nie pocą się, ich termoregulacja jest zaburzona, a skóra pozbawiona ochronnego działania potu.

Im mniej chemii, tym lepiej

Skóra człowieka kształtowała się na skutek ewolucji, ale nie zdążyła się przystosować do ilości chemii, z jaką musi obcować w dzisiejszych czasach. Dlatego w kontakcie z tak dużą liczbą składników chemicznych, skóra dzieci reaguje często nadwrażliwością lub alergią. Skóra jest naszym największym organem –  pokrywa całe nasze ciało. Delikatna skóra dzieci nie stanowi mocnej bariery ochronnej, dlatego wiele czynników ma ułatwiony dostęp do organizmu dziecka. Dobór nie tylko kosmetyków dla dzieci, ale i proszków i płynów do prania jest zatem niezwykle istotny. Im mniej w nich szkodliwej chemii – tym lepiej.

Delikatne kosmetyki, ale i środki do prania

Skóra dziecka ma nieustanny kontakt z tym, w czym wyprane zostało jego ubranie i pościel, w dodatku wdycha cząsteczki detergentów. Jeśli proszki i płyny, których używamy nie będą bezpieczne, może dojść do podrażnień i uaktywnienia się alergii skórnej. Podrażnieniu mogą ulec nawet delikatne drogi oddechowe dziecka. Warto zwrócić uwagę nie tylko na skład proszku czy płynu do prania. Ważny jest także płyn do płukania – jeśli go stosujemy, to właśnie jego zapach wdycha dziecko. Nie powinien być on zatem zbyt intensywny, także dlatego, aby nie zakłócać najważniejszego dla małego dziecka zapachu – zapachu mamy.

Na co zwrócić uwagę wybierając środki do prania dziecięcych ubranek?

Im mniejsze dziecko, tym delikatniejsze powinny być środki do prania, których używamy. Hipoalergiczny powinien być nie tylko proszek i płyn do prania, ale także płyn do płukania. Na rynku dostępne są także wielofunkcyjne kapsułki dostępne do potrzeb najmłodszych oraz odplamiacze. Kupując proszek do prania, sprawdźmy czy posiada atesty np. wydawane przez Instytut Matki i Dziecka, który zajmuje się m.in. opiniowaniem bezpieczeństwa stosowania produktów przeznaczonych dla dzieci. Ważne, aby produkt posiadał atesty instytucji wykonujących badania pod kątem dermatologicznym i alergologicznym. Czego unikać w składzie? Szczególnie szkodliwe dla dzieci mogą być fosforany. Są to środki zmiękczające wodę, które mają negatywny wpływ również na środowisko. Dla dzieci należy wybierać środki do prania pozbawione tej substancji.

Specyfika dziecięcych plam

Warto zaznaczyć, że niemowlęta nie brudzą się zbyt intensywnie. Ich najczęstszymi plamami są pozostałości kupki na spodenkach i dolnych częściach body. Takie plamy warto zapierać od razu – nie tylko ze względu na możliwość pozostawienia przebarwień, ale także po to, by usunąć jak największą część plamy zanim ubranko trafi z innymi częściami garderoby do pralki. Drugim częstym rodzajem plam jest mleko, gdyż niemowlęta często ulewają. Te plamy nie są jednak trudne do usunięcia. Po roku, kiedy dziecko zaczyna się przemieszczać na brzuchu, raczkować na kolanach, a także jeść coraz więcej innych rzeczy poza mlekiem, plamy stają się coraz większym wyzwaniem. Jednocześnie, skóra dziecka jest wciąż wymagająca i delikatna, dlatego do prania należy używać nadal hipoalergicznych środków, jednak już lepiej dopierających. Warto też znaleźć bezpieczny dla skóry maluszków odplamiacz.

Jak prać dziecięce ubranka? Oto praktyczne wskazówki:

  • U dzieci do 1. roku życia zwróć szczególną uwagę na delikatność środków piorących.
  • Stosuj proszki i płyny hipoalergiczne dla dzieci przynajmniej do ukończenia przez dziecko 3. roku życia.
  • Nie mieszaj ubranek dziecięcych z ubraniami reszty rodziny.
  • Pierz ubranka w wyższej temperaturze – 60 stopni Celsjusza, a pościel i bieliznę najbliższą ciału dziecka oraz pieluszki tetrowe, które podkładasz pod buzię – nawet w 90 stopniach.
  • Stosuj dodatkowe płukanie lub specjalny program do prania ubranek dziecięcych.
  • Plamy zapieraj od razu. Nie wrzucaj mocno zabrudzonych (kupką lub wymiocinami) ubranek z innymi do pralki – takie ubranko najlepiej spłukać najpierw bieżącą wodą.
  • Zapieranie plam przed wrzuceniem do pralki pozwala również uniknąć utrwalenia ich. Im dłużej plama pozostanie na tkaninie, tym trudniej będzie ją sprać.
  • Do odplamiania używaj wyłącznie odplamiaczy przeznaczonych do ubranek dziecięcych.
  • Płyny do płukania i zmiękczania tkanin powinny również być przeznaczone dla dzieci.
  • W przypadku noworodków warto prasować ubranka lub suszyć w suszarce bębnowej.
  • Zawsze pierz nowe ubrania dla dzieci, gdyż mogą mieć na sobie mnóstwo bakterii (wiele osób dotykało je w trakcie produkcji, a potem w sklepie) oraz chemikaliów służących do zabezpieczenia tkaniny w trakcie transportu i przechowywania.
  • Aby białe ubranka, których niemowlęta mają sporo, pozostały białe – segreguj dziecięce pranie i stosuj środki przeznaczone dla dzieci, oddzielnie do tkanin białych i do kolorów.

Stosując się do powyższych wskazówek, ubranka Twojego maluszka na dłużej zachowają kolor i swoją jakość. Przede wszystkim jednak zadbasz o delikatną skórę dziecka, którą w pierwszych tygodniach, miesiącach i latach życia należy wyjątkowo pielęgnować.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 5 października 2018, 17:03
    Justyna

    Bardzo dziękuję, bardzo pomocny artykuł

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę