21
23 lutego 2018

Jaki termometr wybrać dla niemowlaka i małego dziecka?

Podwyższona temperatura u dziecka to sygnał dla rodziców, że zaczyna dziać się coś niepokojącego. Zastosowanie odpowiedniego termometru takiego, który pozwoli na dokładny pomiar temperatury u malucha, jest pierwszym krokiem do tego, aby móc właściwie zareagować.

Jak wybrać odpowiedni termometr?

Rodzice często zastanawiają się, na jaki termometr się zdecydować, zwłaszcza że na rynku są dostępne różne modele, a producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania – zaczynając od termometrów szklanych, paskowych, po termometry elektroniczne, na podczerwień, a kończąc na termometrach w postaci smoczka czy monitorach temperatury. Niestety nie każdy z nich gwarantuje wiarygodny i dokładny wynik pomiaru. Wielu z nas pewnie pamięta jeszcze dawne termometry rtęciowe, które w 2009 r. zostały wycofane z produkcji ze względu na szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i środowisko zawartej w nich rtęci.

Termometr szklany

Termometry szklane, w których szkodliwą rtęć zastąpiono inną cieczą, m. in. alkoholem, nadal cieszą się dużą popularnością, jednak ze względu na dość długi czas pomiaru (kilka minut) oraz ryzyko stłuczenia termometry te nie są odpowiednie do mierzenia temperatury u niemowląt oraz małych dzieci.

Termometr paskowy

Na rynku możemy znaleźć też łatwe w użyciu i niedrogie, ale niestety mało precyzyjne termometry paskowe. Pomiaru dokonuje się poprzez przyklejenie termometru do czoła, a następnie porównanie zabarwienia paska z kolorem na wzorniku. Pozwala to jedynie orientacyjnie sprawdzić, czy temperatura ciała jest podwyższona, dlatego też u dzieci nie mają one praktycznego zastosowania.

Termometr elektroniczny

Nowoczesne termometry mierzą temperaturę dziecka bardzo dokładnie, a co najważniejsze – bardzo szybko. Alternatywą dla termometrów szklanych, równie tanią, ale bardziej bezpieczną są termometry elektroniczne, które umożliwiają pomiar temperatury w kilkadziesiąt sekund z dokładnością do ±0,1°C. Większość z nich zasilana jest bateriami, a dostępne modele różnią się kształtem, rodzajami końcówek oraz materiałem, z którego są wykonane. Koniec pomiaru często sygnalizują dźwiękiem, a wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu.

Tradycyjne dotykowe termometry elektroniczne pozwalają zmierzyć temperaturę dziecka pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Rodzice, kupując termometr elektroniczny, powinni wybrać taki, który wyposażony jest w miękką, elastyczną końcówkę, zwiększającą bezpieczeństwo stosowania u małych dzieci. Zaletą tego rodzaju termometrów jest ich stosunkowo niska cena, jednak decydując się na zakup termometru elektronicznego, należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, która bardzo często idzie w parze z jego ceną.

Wśród dotykowych termometrów elektronicznych możemy znaleźć również takie, które służą do pomiaru temperatury w uchu i na czole. Termometry służące do pomiaru temperatury wewnętrznej w uchu wyposażone w wyprofilowaną końcówkę z czujnikiem, mierzą temperaturę błony bębenkowej oraz otaczających ucho tkanek. Zastosowanie tego rodzaju termometru elektronicznego u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest dużo prostsze niż w przypadku tych mierzących temperaturę pod pachą, jednak nie zawsze możemy zastosować taki termometr u naszego malucha. Uzyskanie precyzyjnego pomiaru warunkuje odpowiednie ułożenie końcówki w uchu, co może być trudne, gdy dziecko jest zbyt ruchliwe lub też taki pomiar temperatury jest dla niego bolesny, np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem ucha.

Termometr bezdotykowy

Utrzymanie dziecka w jednym miejscu bez ruchu i zmierzenie mu temperatury jest często dla rodziców nie lada wyzwaniem, dlatego też liczy się każda upływająca sekunda. Problem ten rozwiązują termometry bezdotykowe na podczerwień, po które sięga wielu rodziców mimo, że ich cena waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Istnieją już takie, które pozwalają na pomiar temperatury z dokładnością nawet do ±0,1°C.  Termometry te są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziców niemowląt i małych dzieci. Wystarczy bowiem zbliżyć termometr do ciała na odległość kilku centymetrów i nacisnąć odpowiedni przycisk, aby już po kilku sekundach otrzymać wiarygodny wynik. Bez problemu rodzice mogą dokonać szybkiego pomiaru temperatury, nawet gdy dziecko śpi. Kolejną zaletą termometrów na podczerwień jest ich wielofunkcyjność. Oprócz temperatury ciała termometrem tym możemy zmierzyć również temperaturę powietrza, wody do kąpieli czy pokarmów. Warto, aby taki termometr stał się elementem każdej domowej apteczki, gdyż bez względu na sytuację w sposób prosty, szybki i bardzo dokładny, ale co najważniejsze bezstresowy dla dziecka, pozwala rodzicom sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę.

Termometr-smoczek

Dla rodziców maluchów, których najlepszym przyjacielem jest smoczek dobrym rozwiązaniem może być również zakup termometru-smoczka. Tego rodzaju termometr mierzy temperaturę w ustach z dokładnością ±0,1°C, a wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu w ciągu 2-3 minut. Problem pojawia się wówczas, gdy musimy zmierzyć dziecku temperaturę, a maluch w danym momencie nie ma ochoty na smoczek lub jest przyzwyczajony do konkretnego rodzaju i kształtu smoczka.

Bezprzewodowy system stałego monitorowania temperatury

Innowacją na rynku są natomiast bezprzewodowe systemy ciągłego monitorowania temperatury. Sprzęt taki składa się z czujnika, który przyczepia się do pieluszki, tak aby przylegał do brzuszka dziecka, oraz monitora wyświetlającego aktualną temperaturę. Jeśli temperatura u dziecka przekroczy ustawiony wcześniej próg, rodzic zostanie o tym natychmiast zaalarmowany, co pozwoli mu na szybką reakcję. Urządzenie takie, choć dziś jeszcze mało popularne, może okazać się zbawienne szczególnie dla tych rodziców, dla których nieprzespane noce i nieustanne czuwanie przy chorym dziecku są na porządku dziennym.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Choroba lokomocyjna u małego dziecka

Niestety nie ma leku ani suplementu, który można podać niemowlęciu cierpiącemu na tę przypadłość. Zachowawczo należy nie przekarmiać dziecka przed…

Zobacz więcej

Czy szczepienie przeciw rotawirusom jest obowiązkowe?

Od 2021 roku szczepionka przeciwko rotawirusom została wprowadzona do Programu Szczepień Ochronnych jako pozycja obowiązkowa. Bezpłatne szczepienie obejmie dzieci urodzone po 31 grudnia…

Zobacz więcej

Wpływ zmiany smoczka na ilość wypijanego mleka

Pani Wioleto, być może faktycznie to smoczek powoduje, że dziecko pije mniejsze ilości, a częściej. Jeden jak i drugi model…

Zobacz więcej

Jak często kąpać niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna oraz szczególnie narażona na wysuszanie i podrażnienie nawet najdelikatniejszymi środkami myjącymi. Zalecenia, co do częstotliwości…

Zobacz więcej

Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy i niemowlaka

Podstawowy skład wyprawki to: dokumenty (dowód osobisty i karta ciąży) oraz wyniki badań, podkłady poporodowe, duże podpaski, nawilżone chusteczki, wkładki…

Zobacz więcej

Jak się pozbyć ciemieniuchy u niemowlaka?

Ciemieniucha nie boli dziecka ani nie czuje ono z tego powodu świądu. Nie można tego jednak lekceważyć. Miejsca objęte zmianami…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Jak pielęgnować strupek po kikucie na pępku noworodka?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by pępek nie był zbyt mocno zakryty, a powietrze miało do niego ciągły dostęp.…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz
 1. Olga pisze:

  Dotychczas miałam okazje sprawdzić termometry szklane, elektroniczne oraz bezdotykowe. Te ostatnie wyjątkowo mi się spodobały, ponieważ jest to najbardziej higieniczne mierzenie temperatury. Kupiłam taki termometr i byłam zadowolona z zakupu. Zaskakująco szybko mierzył temperaturę, co uważam za duży plus.

  1. Mateusz pisze:

   Nimowlakom temperaturę powinno się mierzyć w …. pupie.
   Nie za bardzo widzę sposób na bezdodtykowy pomiar w tej częsci ciała 😉

  2. Karolina Skoczypiec Poradnik Gemini pisze:

   Termometry bezdotykowe są przydatne, gdy rodzic chce zmierzyć dziecku temperaturę bez konieczności budzenia go. To również prostsze rozwiązanie, gdy dziecko wierci się i mierzenie temperatury termometrem elektronicznym jest utrudnione. Termometry tego typu można przykładać do czoła lub skroni.

  3. Ewelina pisze:

   bezdotykowe najlepsze i przyznam, że zawsze mogę ufać temu jaki jest pomiar

 2. Jula pisze:

  Ja jestem za bezdotykowymi, aktualnie mam taki na podczerwień i jestem z niego bardzo zadowolona, podaje pomiar błyskawicznie i dokładnie.

 3. Aga pisze:

  Ja też należę do zwolenników termometrów bezdotykowych na podczerwień. bardzo duża wygoda, szybki pomiar i zero stresu dla maleństwa 🙂

 4. Basia pisze:

  My się wspieramy tylko bezdotykowym, są one już na tyle rozbudowane i zaawansowane że nie widzę sensu męczenia naszego maluszka innym.

 5. RoksiWro pisze:

  Bezdotykowy to mój faworyt 🙂 Maluch zawsze się kręci i wierci, a termometr bezdotykowy mega szybko mierzy temperaturke i już wiem czy jest wszystko ok 😀

Czytaj także
31 maja 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
24 maja 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
17 maja 2021 mgr farm. Natalia Sadowska
14 maja 2021 mgr Ewa Cieślik
04 maja 2021 lek. Joanna Sawicka-Metkowska, Doktor Poziomka
30 kwietnia 2021 mgr Katarzyna Jaśkiewicz
28 kwietnia 2021 lek. Joanna Sawicka-Metkowska, Doktor Poziomka
22 kwietnia 2021 mgr farm. Magdalena Szota
15 kwietnia 2021 lek. Joanna Sawicka-Metkowska, Doktor Poziomka
14 kwietnia 2021 mgr farm. Marta Junowicz
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)