Jak wybrać odpowiedni termometr?

Rodzice często zastanawiają się, na jaki termometr się zdecydować, zwłaszcza że na rynku są dostępne różne modele, a producenci oferują coraz to nowsze rozwiązania – zaczynając od termometrów szklanych, paskowych, po termometry elektroniczne, na podczerwień, a kończąc na termometrach w postaci smoczka czy monitorach temperatury. Niestety nie każdy z nich gwarantuje wiarygodny i dokładny wynik pomiaru.

Wielu z nas pewnie pamięta jeszcze dawne termometry rtęciowe, które w 2009 r. zostały wycofane z produkcji ze względu na szkodliwy wpływ na nasze zdrowie i środowisko zawartej w nich rtęci.

Termometr szklany

Termometry szklane, w których szkodliwą rtęć zastąpiono inną cieczą m. in. alkoholem nadal cieszą się dużą popularnością, jednak ze względu na dość długi czas pomiaru (kilka minut) oraz ryzyko stłuczenia, termometry te nie są odpowiednie do mierzenia temperatury u niemowląt oraz małych dzieci.

Termometr paskowy

Na rynku możemy znaleźć też łatwe w użyciu i niedrogie, ale niestety mało precyzyjne termometry paskowe. Pomiaru dokonuje się poprzez przyklejenie termometru do czoła, a następnie porównanie zabarwienia paska z kolorem na wzorniku. Pozwala to jedynie orientacyjnie sprawdzić, czy temperatura ciała jest podwyższona, dlatego też u dzieci nie mają one praktycznego zastosowania.

Termometr elektroniczny

Nowoczesne termometry mierzą temperaturę dziecka bardzo dokładnie, a co najważniejsze – bardzo szybko. Alternatywą dla termometrów szklanych, równie tanią, ale bardziej bezpieczną są termometry elektroniczne, które umożliwiają pomiar temperatury w kilkadziesiąt sekund z dokładnością do ±0,1°C. Większość z nich zasilana jest bateriami, a dostępne modele różnią się kształtem, rodzajami końcówek oraz materiałem, z którego są wykonane. Koniec pomiaru często sygnalizują dźwiękiem, a wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu. Tradycyjne dotykowe termometry elektroniczne pozwalają zmierzyć temperaturę dziecka pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Rodzice, kupując termometr elektroniczny, powinni wybrać taki, który wyposażony jest w miękką, elastyczną końcówkę zwiększającą bezpieczeństwo stosowania u małych dzieci. Zaletą tego rodzaju termometrów jest ich stosunkowo niska cena, jednak decydując się na zakup termometru elektronicznego, należy zwrócić uwagę na jakość jego wykonania, która bardzo często idzie w parze z jego ceną.

Wśród dotykowych termometrów elektronicznych możemy znaleźć również takie, które służą do pomiaru temperatury w uchu i na czole. Termometry służące do pomiaru temperatury wewnętrznej w uchu wyposażone w wyprofilowaną końcówkę z czujnikiem, mierzą temperaturę błony bębenkowej oraz otaczających ucho tkanek. Zastosowanie tego rodzaju termometru elektronicznego u dzieci, szczególnie tych najmłodszych, jest dużo prostsze niż w przypadku tych mierzących temperaturę pod pachą, jednak nie zawsze możemy zastosować taki termometr u naszego malucha. Uzyskanie precyzyjnego pomiaru warunkuje odpowiednie ułożenie końcówki w uchu co może być trudne, gdy dziecko jest zbyt ruchliwe lub też taki pomiar temperatury jest dla niego bolesny np. w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zapaleniem ucha.

Termometr bezdotykowy

Utrzymanie dziecka w jednym miejscu bez ruchu i zmierzenie mu temperatury jest często dla rodziców nie lada wyzwaniem, dlatego też liczy się każda upływająca sekunda. Problem ten rozwiązują termometry bezdotykowe na podczerwień, po które sięga wielu rodziców mimo, że ich cena waha się w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Istnieją już takie, które pozwalają na pomiar temperatury z dokładnością nawet do ±0,01°C.  Termometry te są bardzo dobrym rozwiązaniem dla rodziców niemowląt i małych dzieci. Wystarczy bowiem zbliżyć termometr do ciała na odległość kilku centymetrów i nacisnąć odpowiedni przycisk, aby już po kilku sekundach otrzymać wiarygodny wynik. Bez problemu rodzice mogą dokonać szybkiego pomiaru temperatury, nawet gdy dziecko śpi. Kolejną zaletą termometrów na podczerwień jest ich wielofunkcyjność. Oprócz temperatury ciała termometrem tym możemy zmierzyć również temperaturę powietrza, wody do kąpieli czy pokarmów.

Warto, aby termometr taki stał się elementem każdej domowej apteczki, gdyż bez względu na sytuację w sposób prosty, szybki i bardzo dokładny, ale co najważniejsze bezstresowy dla dziecka, pozwala rodzicom sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę.

Termometr – smoczek

Dla rodziców maluchów, których najlepszym przyjacielem jest smoczek dobrym rozwiązaniem może być również zakup termometru-smoczka. Tego rodzaju termometr mierzy temperaturę w ustach z dokładnością ±0,1°C, a wynik pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu w ciągu 2-3 minut. Problem pojawia się wówczas, gdy musimy zmierzyć dziecku temperaturę, a nasze dziecko w danym momencie nie ma ochoty na smoczek lub jest przyzwyczajone do konkretnego rodzaju i kształtu smoczka.

Bezprzewodowy system stałego monitorowania temperatury

Innowacją na rynku są natomiast bezprzewodowe systemy ciągłego monitorowania temperatury. Sprzęt taki składa się z czujnika, który przyczepia się do pieluszki, tak aby przylegał do brzuszka dziecka oraz monitora wyświetlającego aktualną temperaturę. Jeśli temperatura u dziecka przekroczy ustawiony wcześniej próg rodzic zostanie o tym natychmiast zaalarmowany, co pozwoli mu na szybką reakcję. Urządzenie takie, choć dziś jeszcze mało popularne może okazać się zbawienne szczególnie dla tych rodziców, dla których nieprzespane noce i nieustanne czuwanie przy chorym dziecku są na porządku dziennym.