22
14 lutego 2019

Na czym polega kangurowanie dziecka?

Tulenie niemowlaka to niezwykłe doznanie zarówno dla matki, jak i dziecka. Tuż po porodzie maluch stracił bezpieczne miejsce, ale dzięki kangurowaniu znów czuje obecność, ciepło i bicie serca mamy.

Czym jest kangurowanie dziecka?

Przez kangurowanie rozumiemy bliski kontakt ciała matki i dziecka, tzw. skóra do skóry. Nazwa tej przyjemnej czynności została zaczerpnięta ze świata zwierząt, w wyniku obserwacji kangurów, które noszą w torbach swoje małe.

Warto, by kangurowanie dziecka było wdrożone tuż po porodzie, a następnie kontynuowane przez mamę, jak i tatę. Ważne, aby dziecko jak najczęściej było przy ciele bliskiej osoby, czuło jego ciepło, zapach i bicie serca. Za najlepszy uważa się kontakt nagiego ciała malucha i rodzica, np. gdy dziecko leży na klatce piersiowej mamy lub taty. Dzięki temu maluszek zyskuje poczucie bezpieczeństwa i uspokaja się, a między nim a rodzicami tworzy się niesamowita więź.

Pierwsze godziny po narodzinach są najistotniejsze pod względem rozwoju noworodka. Poród to wielkie wydarzenie nie tylko dla mamy, ale także dla dziecka, które jest bardzo wrażliwe na odczuwanie nowego i obcego świata. Stąd tak ważny jest kontakt z matką i bliskość, która ułatwi mu przystosowanie się do nowej sytuacji. W przypadku wcześniaków kangurowanie pomoże złagodzić nieprzyjemne doznania związane z pobytem w inkubatorze.

Kangurowanie po cesarce również jest możliwe. Jeśli dziecko i mama dobrze się czują, to zazwyczaj nie ma przeciwwskazań do kontaktu “skóra do skóry”. W innym przypadku warto zaangażować w kangurowanie tatę.

Jakie korzyści przynosi kangurowanie dziecka?

 • Poprawa nastroju i zmniejszenie ryzyka wystąpienia tzw. baby blues
  Kiedy maluszek jest spokojny, najedzony i dobrze śpi, mama również odczuwa wewnętrzny spokój i nie martwi się, jak poradzi sobie w nowej roli.
 • Spokojny sen
  Dzieci, które długo pozostają w bliskim kontakcie ze swoją mamą lub tatą, lepiej i łatwiej zasypiają. Rytm bicia serca rodzica jest regularny i staje się dziecku znany.
 • Ogrzewanie malucha
  Po opuszczenia ciepłego miejsca w brzuszku mamy dziecku jest zimno. Ciepło ciała w bardzo bliskim kontakcie skutecznie podniesie temperaturę ciała dziecka.
 • Efektywna laktacja
  Niemowlę, przebywając przy piersi mamy, wysyła do jej organizmu sygnał dotyczący produkcji mleka. Uznaje się, że kobiety, które kangurowały swoje dzieci, nie borykały się z brakiem pokarmu.
 • Szybszy powrót do formy po ciąży
  Kangurowanie dziecka wpływa na szybsze obkurczanie się macicy i zmniejszenie krwawienia po porodzie.
 • Lepsze oddychanie 
  Kangurowanie po porodzie ułatwia oddychanie, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku wcześniaków. Niestety wiele z nich po urodzeniu ma problemy z samodzielnym oddychaniem.
 • Ograniczenie przypadków kolki
  Leżące na brzuszku dziecko w naturalny sposób pozbywa się nadmiaru gazów, co zmniejsza ból brzuszka i wzdęcia.  
 • Maksymalizacja matczynej miłości
  Kiedy nowo narodzone dziecko leży na klatce piersiowej u mamy, jest spokojne i słodko śpi, wyzwala to w niej nieograniczone pokłady miłości.

Jak prawidłowo kangurować dziecko?

Najważniejszą zasadą jest brak granic między ciałem maluszka i mamy, dlatego nie powinno ich oddzielać żadne ubranie. W związku z tym dla mamy wygodna do kangurowania będzie rozpinana koszula lub bluza, którą da się otulić maluszka. Podczas kangurowania maluch ma na sobie pieluszkę i może być przykryty kocem, aby zapobiec wychłodzeniu. Dla wcześniaka wskazane jest założenie skarpetek i czapeczki.

Kangurowanie dziecka najlepiej robić w pozycji siedzącej lub leżącej, co sprzyja wspólnej drzemce. Jeżeli jednak nie można pozwolić sobie na kilka godzin relaksu, po zawiązaniu chusty do noszenia dziecka możliwe jest jednoczesne trzymanie dziecka przy piersi i wypełnianie obowiązków domowych. Najlepsze efekty przynosi co najmniej godzina kangurowania dziennie, ale oczywiście im dłużej, tym lepiej. Warto kultywować ten zwyczaj przynajmniej do 3 miesiąca życia.

Nie zapominajmy, że tata także powinien kangurować swoje dziecko. W ten sposób zrodzi się niesamowita więź i ogrom bezgranicznej miłości. Tata nie tylko poczuje się potrzebny, ale również pomoże mamie w opiece. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kangurowaniem zajęli się też dziadkowie czy inni bliscy krewni.

Coraz więcej szpitali przykłada dużą wagę do kangurowania po porodzie i zachęca swoje pacjentki do tej praktyki. W związku z tym wszelkie szczepienia i badania odbywają się, gdy dziecko jest blisko mamy. Dzięki temu jest spokojniejsze i łatwiej znosi ból, co sprzyja lepszej i dokładniejszej diagnozie oraz szybszemu zaszczepieniu maluszka.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czy szczepienie przeciw rotawirusom jest obowiązkowe?

Od 2021 roku szczepionka przeciwko rotawirusom została wprowadzona do Programu Szczepień Ochronnych jako pozycja obowiązkowa. Bezpłatne szczepienie obejmie dzieci urodzone po 31 grudnia…

Zobacz więcej

Wpływ zmiany smoczka na ilość wypijanego mleka

Pani Wioleto, być może faktycznie to smoczek powoduje, że dziecko pije mniejsze ilości, a częściej. Jeden jak i drugi model…

Zobacz więcej

Jak często kąpać niemowlaka?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna oraz szczególnie narażona na wysuszanie i podrażnienie nawet najdelikatniejszymi środkami myjącymi. Zalecenia, co do częstotliwości…

Zobacz więcej

Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy i niemowlaka

Podstawowy skład wyprawki to: dokumenty (dowód osobisty i karta ciąży) oraz wyniki badań, podkłady poporodowe, duże podpaski, nawilżone chusteczki, wkładki…

Zobacz więcej

Jak się pozbyć ciemieniuchy u niemowlaka?

Ciemieniucha nie boli dziecka ani nie czuje ono z tego powodu świądu. Nie można tego jednak lekceważyć. Miejsca objęte zmianami…

Zobacz więcej

Jak pielęgnować strupek po kikucie na pępku noworodka?

Przede wszystkim należy zadbać o to, by pępek nie był zbyt mocno zakryty, a powietrze miało do niego ciągły dostęp.…

Zobacz więcej

Czym pielęgnować skórę niemowlęcia?

Wielu producentów oferuje całe gamy dermokosmetyków emoliencyjnych przeznaczonych dla dzieci. Wybór najlepszego będzie kwestią indywidualną. Warto zwrócić uwagę, aby dla…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)