3
02 października 2017
Poradnik Gemini Autor
Autor
Poradnik Gemini

Pierwsze dni w szkole, pierwsze dni w przedszkolu

Nikt nie lubi zmian, a dla dzieci nawet te małe mogą okazać się wielką rewolucją. Pierwszy dzień w przedszkolu czy szkole na pewno będzie bardzo emocjonujący, jednak niektóre dzieci, zamiast radości i podekscytowania, odczuwają duży stres. Dodatkowo zaczynają łapać choroby od rówieśników, co jest naturalne, jednak u maluchów może powodować niemałe zmartwienie. Jak pomóc dziecku stawić czoła nowym wyzwaniom?

Nikt nie lubi zmian, a dla dzieci nawet te małe mogą okazać się wielką rewolucją. Pierwszy dzień w przedszkolu czy szkole na pewno będzie bardzo emocjonujący, jednak niektóre dzieci, zamiast radości i podekscytowania, odczuwają duży stres. Dodatkowo zaczynają łapać choroby od rówieśników, co jest naturalne, jednak u maluchów może powodować niemałe zmartwienie. Jak pomóc dziecku stawić czoła nowym wyzwaniom?

Stres u dziecka – czym mogą stresować się dzieci?

Dzieci bardzo często boją się, że nie sprostają stawianym im wymaganiom. Żyją pod presją rodziców, nauczycieli, starają się odnaleźć w nowej grupie rówieśniczej. Odczuwają napięcie, które może „paraliżować”, utrudniając codzienne życie. Nowe sytuacje, takie jak pierwsze dni w szkole lub przedszkolu czy dłuższa rozłąka z rodzicami sprawiają, że dziecko może czuć się przytłoczone zmianami.

Jak rozpoznać stres u dziecka?

Stres u dzieci może objawiać się na wiele sposobów. Sygnałem ostrzegawczym powinno być:

 • nienaturalne zachowanie,
 • huśtawka nastrojów,
 • problemy z koncentracją,
 • rozdrażnienie,
 • problemy ze snem,
 • emocjonalne reakcje na błahe problemy,
 • próba odizolowania się od bliskich.

Dodatkowo silnemu stresowi mogą towarzyszyć bóle głowy, wymioty, biegunka, zaparcia lub koszmary senne. Czasem dzieci mogą okazywać bunt, a nawet znęcać się nad słabszymi.

Pierwsze dni dziecka w szkole

Z myślą o dzieciach

Jak sobie radzić ze stresem u dzieci?

Pamiętaj! Stres jest nieodłączną częścią życia zarówno dorosłych, jak i dzieci. Nie jesteśmy w stanie uchronić dziecka od sytuacji stresowych. Ponadto, izolacja od problemów może mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Najważniejsze to pomóc wyjść problemom naprzeciw i przepracować wspólnie negatywne uczucia. Każda pokonana trudność kształtuje charakter dziecka i daje mu ważną lekcję na przyszłość. Podczas rozmowy z dzieckiem warto podkreślić, że odczuwanie stresu nie jest objawem słabości, ale naturalną reakcją każdego człowieka, z którą należy się zmierzyć. Wspieraj swoje dziecko w każdej sytuacji. Okaż mu empatię i szacunek dla uczuć, nawet gdy stres wywołany jest przez błahe dla Ciebie powody. Nie wymuszaj na maluchu trudnych rozmów. Poczekaj, aż sam zechce mówić o swoich uczuciach. Możesz opowiedzieć o swoich problemach z dzieciństwa, co Tobie pomagało w podobnych sytuacjach w przeszłości. Dziecko bardziej się otworzy i zrozumie, że skoro mamie czy tacie się udało, to dlaczego jemu ma się nie udać?

W walce ze stresem pomocne jest wspólne spędzanie czasu, zabawa, poznawanie nowych miejsc, smaków, humor (zwróć uwagę, aby nie naśmiewać się z problemów malucha) oraz aktywność fizyczna, która ułatwi rozładowanie negatywnych emocji.
Rodzina patchworkowa, czyli rodzina zrekonstruowana
 
Musisz jednak pamiętać, że czasami rodzic nie jest w stanie pomóc. Kiedy silne napięcie długo się utrzymuje i uniemożliwia dziecku normalne funkcjonowanie, konieczna może być wizyta u specjalisty.

Zaburzenia snu u dzieci

Sen jest dla dziecka niezwykle ważny. Jest on warunkiem prawidłowego rozwoju i regeneracji organizmu. W czasie snu tworzą się nowe połączenia nerwowe oraz utrwalają nabyte umiejętności. Co zrobić, kiedy dziecko nie może spać?

Nocne moczenie i lęki

Częstym problemem u dzieci w wieku 3-7 lat są nocne lęki, powodujące wybudzanie w nocy. Dziecko budzi się zestresowane, często towarzyszy temu przyspieszony oddech i szybsze bicie serca, jest to jednak w jego wieku normalne. Powodem nocnych lęków u dziecka mogą być przeżycia dnia codziennego, sytuacje, których jeszcze nie rozumie lub nie jest w stanie nazwać. Często dzieci boją się tego, co zobaczyły w telewizji, internecie czy grach. Ważne, aby rodzic zachował spokój i nie potęgował stresu dziecka oraz nie próbował na siłę konfrontować malucha z problemem (np. nakłanianie do pozostania w ciemnym pomieszczeniu, gdy dziecko boi się ciemności). Jeśli dziecko boi się stworów mieszkających pod łóżkiem czy w szafie, nie bagatelizuj problemu. Zostaw dziecku zapaloną lampkę, a na potwory przygotuj domowy „Monster Spray”. Do butelki z rozpylaczem (np. po płynie do mycia okien) wlej wodę z odrobiną olejku zapachowego. Zamiast starej etykiety przyklej nową, „antypotworową” naklejkę i gotowe. Teraz możecie wspólnie spryskać nim wszystkie zakamarki dziecięcego pokoju, aby Twój maluszek poczuł się bezpiecznie i usnął.
 
Kolejnym zaburzeniem snu jest moczenie nocne. Dziecko po zapadnięciu w głęboki sen nie odczuwa parcia na pęcherz, co może powodować moczenie. Jeśli Twoje dziecko zmoczy się w nocy, nie skupiaj się na zaistniałej sytuacji, która jest dla niego wystarczająco wstydliwa. Zmień pościel na czystą, podaj świeżą piżamę i pomóż zasnąć maluchowi. Jeżeli chcesz zminimalizować problem moczenia, możesz stosować jednorazowe lub wielorazowe podkłady w łóżku, które uchronią materac przed przesiąkaniem. Dodatkowo możesz zakładać dziecku specjalne majtki chłonne, które swoim wyglądem przypominają zwykłe majtki. U małych dzieci sporadyczne moczenie nocne jest normalne, jednak gdy powtarza się zbyt często lub przydarza się starszym dzieciom, konieczna może być wizyta u specjalisty.

Jak pomóc dziecku w zasypianiu?

W ciągu dnia warto zadbać o to, by starsze dziecko nie spędzało zbyt dużo czasu przed telewizorem, komputerem czy ze smartfonem w ręku, gdyż ma to wpływ na problemy z koncentracją i zasypianiem. Staraj się spędzać wspólny czas na świeżym powietrzu, aktywnie. Zmęczone i dotlenione dziecko powinno spać spokojnym, głębokim snem.
 
By ułatwić dziecku zasypianie, warto wieczorem je wyciszyć. Pomoże w tym ciepła, kojąca kąpiel, czytanie bajek ściszonym, obniżonym głosem przy niewielkim źródle światła. Ważne, aby wyciszyć dziecko i nie dostarczać mu nowych bodźców po dniu pełnym wrażeń. Wieczorny rytuał szczególnie dobrze działa na niemowlęta i młodsze dzieci.

Jak przyzwyczaić dziecko do wieczornego rytuału?

 • Należy przestrzegać stałej godziny układania dziecka do snu. Optymalna pora przygotowań dziecka do nocnego odpoczynku przypada na godzinę 19–20.30 w sezonie jesienno-zimowym, natomiast w sezonie letnim przesuwa się o około godzinę, czyli na 20–21.30. Każdy Maluch może mieć w tej sprawie swoje własne upodobania, dlatego warto obserwować dziecko i dostosować przygotowania do snu do jego indywidualnego rytmu. Zbyt zmęczone, może mieć duże trudności z zaśnięciem.
 • Co wieczór należy przestrzegać tej samej kolejności wykonywania poszczególnych czynności (pielęgnacyjnych, karmienia, wyciszania). Warto też wiedzieć, że zdarzają się dzieci, na które kąpiel działa pobudzająco. Dzieje się tak bardzo rzadko, niemniej w przypadku takich dzieci warto rozważyć kąpiel o innej porze dnia (nie bezpośrednio przed snem).
 • Wieczorny rytuał przygotowań do snu nie może być zbyt skomplikowany i rozciągnięty w czasie. Aby spełniał swój cel, czyli uczył dziecko zdrowych nawyków, musi przebiegać sprawnie i dość szybko. Dotyczy to przede wszystkim niemowląt. Starsze dzieci mogą mieć dokładane kolejne elementy wieczornego rytuału, jak np. czas na zabawę w wannie.
 • Na rytm nocy duży wpływ ma także rytm dnia. Wprowadzając rytuał na dobranoc, należy jednocześnie dbać o ustalony porządek dnia, aby zabawa, nauka i posiłki następowały po sobie w ustalonej kolejności i o stałych porach. Aby skutecznie wprowadzić zmiany, budując nawyk potrzeba ok. 2 tygodni konsekwentnego stosowania wieczornego rytuału.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Marta Junowicz Autor

Marta Junowicz

mgr farm.

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Oficjalna informacja producenta szczepionki mówi, że po rozcieńczeniu fiolka zawiera 5 dawek po 0,3 ml. Postępując zgodnie z instrukcją przygotowania…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Czy to może być zapalenie pęcherza?

Podejrzenie zapalenia pęcherza można wysnuć na podstawie towarzyszących mu często objawów. Są to: ból przy oddawaniu moczu, ból w okolicy…

Zobacz więcej

Poradnik Gemini Autor

Poradnik Gemini

Czy opryszczkę można wyleczyć?

Niestety wirus opryszczki pozostaje w organizmie przez całe życie. Objawy nawracają i są przerywane okresem latencji, czyli utajenia. Wirus HSV…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Jakie badania wykonać przy podejrzeniu celiakii?

Powinna Pani rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego. Jeśli istnieje podejrzenie celiakii, konieczne będzie skierowanie do poradni gastroenterologicznej. Najczęściej diagnostyka…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Norma stężenia testosteronu we krwi u dorosłych

Stężenie testosteronu zmienia się dynamicznie. U mężczyzn granice norm to 270-1070 ng/dL ze średnim poziomem ok. 700ng/dL. U kobiet stężenia są zdecydowanie…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Rafał Suchodolski Autor

Rafał Suchodolski

Normy PSA we krwi

Uznaje się, że:  stężenie 0-2,5ng/ml to bezpieczny poziom, 2,6-4,0 ng/ml to poziom bezpieczny dla większości mężczyzn, jednak należy porozmawiać z…

Zobacz więcej

Dołącz do wspólnej dyskusji
 1. Joanna pisze:

  Moja córka jest bardoz nieśmiała i pójcie do szkoły to był dla niej ogromny stres. Zaczęły się problemy z brzuchem – zaparcia. Nie było mowy, żeby poszła do toalety w szkole. Zastosowaliśmy czopki, które zadziałały bardzo skutecznie.

Czytaj także
20 maja 2020 mgr farm. Karolina Kochańska
02 października 2019 Agnieszka Żurawska
04 września 2019 Agnieszka Żurawska
28 sierpnia 2019 mgr Gabriela Eliasz-Łukasiewicz
27 sierpnia 2019 mgr Gabriela Eliasz-Łukasiewicz
24 maja 2019 mgr Anna Trębińska
Zobacz więcej
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)