Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
56

Skaza białkowa, czyli alergia pokarmowa u niemowląt

Słuchaj artykułu

Alergie pokarmowe są coraz częstszym zjawiskiem. Atakują nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. Skaza białkowa jest rodzajem alergii na pokarm. W tym przypadku najczęstszym alergenem jest mleko krowie i jego przetwory. Reakcja alergiczna może się pojawić także przy spożywaniu jajek, niektórych gatunków mięsa, soi, orzeszków ziemnych czy też cytrusów. Leczenie tej choroby jest procesem długotrwałym i często wymaga poświęcenia.

Skaza białkowa, czyli alergia pokarmowa u niemowląt

Skaza białkowa jest dolegliwością kojarzoną głównie z małymi dziećmi. Warto wspomnieć, że większość nietolerancji na dane produkty może ustępować wraz z wiekiem. Alergie na różnego rodzaju pokarmy stanowią większy odsetek wśród małych dzieci. Zarówno dorośli, jak i dzieci z nietolerancją pokarmową na białko mleka krowiego, powinni przestrzegać specjalnej diety, która może być sporym wyzwaniem. Skaza białkowa ma charakter przewlekły i zapalny. Pojawia się w 2-3 miesiącu życia i najczęściej samoistnie zanika do 3 urodzin.

Skaza białkowa i jej objawy

Na początku można zaobserwować u dziecka zmiany skórne w postaci drobnych, czerwonych krostek lub błyszczących, łuszczących się płatów. Najczęściej występują one na twarzy (policzki), w okolicach uszu (efekt „naderwanego ucha”), a także na szyi i brzuszku. Skóra dziecka jest sucha, silnie zaczerwieniona i swędząca. Takie silne podrażnienie skóry, w którym naskórkowa bariera ochronna jest uszkodzona, może prowadzić do zakażeń grzybiczych i bakteryjnych.  Te objawy, często określane jako atopowe zapalenie skóry, są właśnie efektem alergii pokarmowej.


Produkty stosowane u dzieci ze skazą białkową
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Skaza białkowa może się też objawiać:

Skaza białkowa nie przybiera jednej postaci, niekiedy ma łagodny przebieg, w innych przypadkach ostry i przewlekły. Skóra jest nie tylko wysuszona, ale ma także skłonność do pękania. Chociaż skaza białkowa mija zazwyczaj po 3 roku życia, w niektórych przypadkach może zostać z nami na całe życie, dlatego warto się przygotować do walki z chorobą.

Co jeść przy skazie białkowej?

Dieta powinna być przede wszystkim dobrze zaplanowana. Jej celem jest wyeliminowanie produktów, które wywołują uczulenia – dla jednych będzie to mleko krowie i jego przetwory, a także wołowina i cielęcina, a dla innych jajka lub owoce cytrusowe. Żeby ustalić źródło alergii, należy eksperymentować z dietą, eliminując z niej różne produkty i sprawdzając, czy stan zdrowia ulega poprawie. Często nazywana jest także dietą eliminacyjną. Nie wszystkie pokarmy wykazują silną reakcję uczuleniową. Karmiąc dziecko butelką, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty zastępcze przeznaczone dla dzieci z tym schorzeniem.

Skaza białkowa a karmienie piersią

Pojawienie się alergii pokarmowej u dziecka nie powinno być przeciwwskazaniem do karmienia piersią. Oznacza to jednak, że dieta eliminacyjna obejmie również mamę, co dla niektórych kobiet może okazać się wyzwaniem. Mleko mamy zawiera unikatowe oligosacharydy i probiotyki, które przyspieszają dojrzewanie układu pokarmowego dziecka, co może zmniejszyć dolegliwości alergiczne. Jeżeli mama przestrzega diety, powinna karmić przynajmniej do 6 miesiąca życia dziecka. Osoby, dla których skaza białkowa nie jest obca potwierdzają, że najczęściej ich organizm nie toleruje mleka, jajek i orzechów. Takie produkty powinniśmy zatem wykluczyć z jadłospisu. Warto zastąpić je artykułami spożywczymi, które nie wywołują reakcji alergicznej. Należy zatem wykluczyć wszystkie pokarmy, które produkowane są z krowiego mleka, takie jak: jogurty, kefiry itp. Niestety skaza białkowa niesie za sobą ryzyko niedoboru składników odżywczych, dlatego trzeba zastąpić je innymi pełnowartościowymi produktami. Dietę najlepiej skonsultować z lekarzem specjalistą oraz dietetykiem. Ważne, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych i odżywczych, co pozwoli na przetrwanie choroby.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 3 stycznia 2020, 01:27
    mr

    Dzieki za artykul

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę