Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
36

Wybiórcze jedzenie u dzieci – problem oralno-motoryczny czy zaburzenia SI?

Słuchaj artykułu

„Nie będę tego jeść” - z pewnością wielu rodziców nie raz słyszało to zdanie z ust swojej pociechy, a nakłonienie dziecka do zjedzenia obiadu graniczyło z cudem. Każdy człowiek ma swoje “smaki”, a niektórych potraw czy produktów po prostu nie zje. Z czego to wynika? Czy wybiórczość jedzenia można traktować jako zaburzenia integracji sensorycznej? A może jest to problem związany z aparatem mowy?

Wybiórcze jedzenie u dzieci – problem oralno-motoryczny czy zaburzenia SI?

Czy posiłek to dla każdego przyjemność?

Jedzenie, szczególnie potraw, które lubimy, jest dla nas przyjemnością. Ślinianki zaczynają pracować na samą myśl o smaku idealnie wysmażonego schabowego lub doprawionej zapiekanki. Nierzadko mówimy, że coś dobrego wprost za nami „chodzi”. Oprócz smaku jedzenia działa też na nas jego wygląd (w tym kształt) i zapach. Ale czy tak jest u wszystkich ludzi? Zdarza się, że dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej spożywanie posiłków traktują dosłownie jako torturę. Coraz częściej do gabinetów integracji sensorycznej oraz gabinetów logopedycznych przychodzą dzieci z mocno sprecyzowanym, a jednocześnie ograniczonym jadłospisem. Znajdują się w nim pojedyncze produkty i nie ma tu mowy o żadnym urozmaiceniu diety. W takich przypadkach można podejrzewać wybiórcze jedzenie u dzieci.


Stosowane w karmieniu dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym jest wybiórcze jedzenie u dzieci?

Wybiórcze jedzenie u dzieci to wzorzec niecodziennych zachowań, polegających na odmawianiu przez dziecko jedzenia tych pokarmów, których z jakichś powodów nie lubi. Dziecko ma zamiast tego swoje własne preferencje i wybiera np. pokarmy w formie płynnej, półpłynnej, o konkretnym kształcie, kolorze czy zapachu. Próba nakłonienia dziecka do zjedzenia czegoś nowego, równie (według nas) smacznego, ale innego niż zazwyczaj, kończy się płaczem, wypluwaniem, a nawet zdenerwowaniem czy wymiotami.

Zmysły a czynność jedzenia

Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w trakcie jedzenia aktywne są nasze wszystkie zmysły – smak, słuch, węch, dotyk i wzrok:

  • smak – związany z jamą ustną, a głównie z językiem bogatym w receptory smakowe, rejestruje cząsteczki chemiczne pożywienia, dostarcza informacji, czy dana potrawa nam smakuje i jaki ma smak; ma też związek naszymi preferencjami smakowymi – słodkie, gorzkie, kwaśne, słone, a także umami (smak umami został uznany w 2000 roku, a dotyczy pokarmów bogatych w białko (np. mięso), sery pleśniowe, wodorosty, a także sos sojowy);
  • słuch – w trakcie jedzenia słyszymy np. chrupanie, uderzanie zębów o siebie nawzajem, zgrzytanie, a także dźwięk, który wydaje widelec, nóż i łyżka podczas nabijania czy krojenia pokarmu;
  • węch – zapach jedzenia często świadczy o tym, czy dana potrawa będzie nam smakować; ostry zapach może nas odrzucić, a innych przyciągać, słodki zapach może mdlić, a innych zachęcać do jedzenia,
  • dotyk – w trakcie jedzenia pokarmu czujemy, oprócz smaku, jego konsystencję – pokarm może być płynny, twardy, a czasem śliski lub chrupiący;
  • wzrok – ładnie przyrządzone danie samo się prosi o spożycie, zaś pokarm o dziwnej barwie lub konsystencji może wywołać różne skojarzenia i reakcje mimo walorów smakowych. Dużą rolę odgrywa w potrawie jej kolorystyka – czasem dodajemy do posiłku listek sałaty, ponieważ brakuje w nim czegoś zielonego, a z nim całość „lepiej wygląda”.

Dzieci z wybiórczością jedzenia mogą nie lubić pewnych pokarmów ze względu na ich kolor. Podobnie jest z fakturą jedzenia, jego konsystencją i zapachem. Zdarza się, że nadwrażliwe dzieci wolą jeść same, ponieważ nie towarzyszą im wtedy odgłosy jedzenia innych osób (przełykanie, siorbanie, mlaskanie, odgryzanie i gryzienie), które mogą wywołać wręcz wymioty. Ponadto dzieci z nadwrażliwością często nie spożywają niektórych produktów z powodu, np. obawy przed zakrztuszeniem.

Chłopiec nie chce jeść

Zaburzenia zmysłowe a trudności w jedzeniu

Na przestrzeni lat dokonano wielu badań, które jasno wskazują, że:

  • głównym systemem sensorycznym jest system przedsionkowy, mający wielki udział w integracji i przekazywaniu wrażeń zmysłowych do mózgu. Innym, równie ważnym zmysłem jest zmysł proprioceptywny, odpowiedzialny za zmianę pozycji ciała i ruch. W przypadku nieprawidłowego funkcjonowania tego zmysłu dziecko może preferować pokarmy, które trzeba żuć i mocno gryźć.
  • Przy zaburzonej pracy zmysłu (systemu) dotyku, dzieciom trudno przestawić się z matczynego mleka (lub mleka zastępczego) na pokarmy o gęstszej i bardziej stałej konsystencji.
  • Zaburzona praca zmysłu powonienia może doprowadzić do:
  • silnej reakcji na intensywne zapachy (w przypadku nadwrażliwości węchowej),
  • jedzenia pokarmów o bardzo intensywnym zapachu i smaku (w przypadku podwrażliwości).
  • Zaburzony system wzrokowy – wybieranie jedzenia według koloru i kształtu, a także konsystencji. Ponadto dzieci mogą mieć kłopot z przyjmowaniem odpowiedniej pozycji w trakcie jedzenia, co ma silny związek z układem przedsionkowym i proprioceptywnym.
  • Zaburzony system słuchowy – dźwięki wydawane podczas jedzenia mogą być dużym problemem dla dziecka, szczególnie nadwrażliwego.

Zaburzenia integracji sensorycznej czy inne problemy?

Aby móc stwierdzić, że dziecko cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, należy najpierw wykluczyć inne czynniki, takie jak:

  • problemy przewodu pokarmowego – dziecko czuje się źle po zjedzeniu konkretnego pokarmu, stąd niechęć do jego spożywania,
  • anoreksja dziecięca,
  • nieprawidłowa budowa jamy ustnej, nosogardzieli, krtani,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • alergie pokarmowe,
  • zaburzenia neurologiczne.

Jeżeli u badanego dziecka, u którego podejrzewamy wybiórczość pokarmową, wykluczy się zaburzenia integracji sensorycznej, należy dokładnie przyjrzeć się budowie anatomicznej jego jamy ustnej. Być może to w niej tkwi problem.

Problemy oralno-motoryczne

Niektóre dzieci nie chcą jeść konkretnych pokarmów, ponieważ ich jama ustna nie jest do tego jeszcze przystosowana lub ich umiejętności oralno-motoryczne nie są na tyle rozwinięte, aby mogły sobie poradzić z danym pokarmem. W trakcie jedzenia biorą udział:

  • żuchwa,
  • zęby,
  • język,
  • policzki,
  • ślinianki,
  • gardło wraz z przełykiem,
  • mięśnie.

Ich współpraca musi być dobrze skoordynowana, aby dziecko mogło stworzyć kęs pokarmu, czyli bolus. W przypadku braku współpracy dziecko może odgryzać zbyt duże kęsy, dławić się, nie być w stanie pogryźć lub połknąć kęsa, co też może być powodem zadławienia.

Inne objawy wybiórczości jedzenia u dzieci

Wśród innych objawów wybiórczości jedzenia można spotkać:

  • niechęć dziecka do samodzielnego spożywania pokarmu,
  • problemy z odgryzaniem, przeżuwaniem i połykaniem pokarmu,
  • zdenerwowanie,
  • długi czas spożywania posiłku,
  • zabawę jedzeniem.

Warto pamiętać, że każdy z nas jest inny i niepowtarzalny. Podobnie jest z naszymi preferencjami żywieniowymi, które nie zawsze świadczą o obecności zaburzeń. W razie wątpliwości warto jednak skonsultować się z logopedą lub specjalistą integracji sensorycznej.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:

  1. Z. Przyrowski, Integracja sensoryczna. Wprowadzenie do teorii, diagnozy i terapii, EMPIS , Warszawa 2011,
  2. J. Kazanowska, „Wpływ zaburzeń regulacji oraz niezintegrowanych odruchów na trudności ze spożywaniem pokarmów [w:] Integracja sensoryczna Nr 2/ 2014,
  3. B. Odowska-Szlachcic, B.Mierzejewska, Wzrok i słuch – zmysły wiodące w uczeniu się w aspekcie integracji sensorycznej, Harmonia Universalis, 2013.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 21 sierpnia 2020, 21:57
    Mama

    Niech matki poświęcą więcej czasu i od momentu, kiedy należy wprowadzać stałe pokarmy, podawać mądrze wraz z kalendarzem żywieniowym.

    1. 8 marca 2021, 18:33
      Mamusia

      chyba Pani nie wie co oznacza termin nadwrażliwość sensoryczna,proszę doczytac i wtedy komentować !

    2. 6 kwietnia 2021, 07:44
      Mądra

      Takim bezsensownym komentarzem pozbawionym treści merytorycznych wzbudza pani złość przeciwko sobie. Zupełnie bez sensu. Zgadzam sie z przedmówczynia. Nie zna Pani sytuacji, wiec prosze nie składać kija w mrowisko i nie oceniac. Dla dzieci z nadwrażliwością czy zaburzeniami kalendarz żywieniowy nie istnieje. Cokolwiek by pani nie przygotowała i z jakakolwiek starannością nie bedzie zjedzone choćby nie wiem co. Głodzenie dziecka “zjesz dopiero obiad jak nie zjadłeś snuadania” czy zabieranie talerza lub liczenie czasu spożywania posilku mize doprowadzic do innych zaburzen. To jest bardzo powazny problem kiedy dziecko idzie do żłobka, przedszkola, szkoły, trzeba mu przypominać o jedzeniu. Inaczej moze cały dzien nic nie jeść. Ważna jest akceptacja tej sytuacji przez rodzica. W przedszkolu dziecko dostaje suche bulki jako jedyna z grupy. Owszem czasem zje juz nalesniki z sosem czy zupe pomidorowa. Ale to długi proces. Malinedo buzi (ktora ma miaższ i jest wlochata) dziecko wzielo pierwszy raz do buzi jak skonczyla 6lat. Wyplula. Ale fakt ze odwazyla sie wziac do buzi byl sukcesem. Toleruje tylko z owocow mus jablkowy. Z sokow tylko jablkowy i pije sok z marchewki jednodniowy troche pod przymusem. Nawet poczatkowa tolerancja pokarmow wprowadzanie nowości zgodnie z kalendarzem żywieniowym mogą byc w miarę dojrzewania świadomości dziecka odrzucane. Także to bardziej skomplikowane niz puste haslo “matki sa za to odpowiedzialne”.

  2. 12 września 2021, 11:29
    JUSTA

    mam takie dziecko… nie chce wogule jesc tego co przygotuje dla calej rodziny ( ma 3.5 lat) jest tak jak skonczyla rok moze pozniej , nawet nie zdaje sobie sprawy kiedy dokladnie bo dziecko chodzilo do niani i dosc czesto chorowala, ząbki itd . Jest strasznie wybiórcza. Ma swoje kilka #potraw# ktore z checią zje a czasem nawet i ich nie zje. martwi mnie ze nie chce jesc bo strasznie blada , zmeczona, nerwowa itd. Pediatra umywa rece i mowi ze zdrowe dziecko nic jej nie jesc a ze nie chce jesc to nie dawac z czasem zacznie…ale ilez mozna ja #głodzić# wystarczy ze sama sie glodzi . Nawet probowalam kinesjologa … bezskutecznie . Martwie sie strasznie i kazdego dnia próbuje wszystkiego ale juz nie daje rady…

    1. 13 września 2021, 14:28
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry. W przypadku małego niejadka warto wybrać się do dietetyka, który pomoże ułożyć jadłospis w oparciu o preferencje dziecka i podzieli się sposobami do zachęcenia go do jedzenia. Ponadto można umówić się do psychologa, taka wizyta może być pomocna zarówno dla Pani jak i dla córki. Proszę także rozważyć konsultację z innym pediatrą i wykonanie podstawowych badań krwi, które zweryfikują czy dziecko nie ma niedoborów, anemii itp. Zdarza się jednak, że niektóre dzieci niechętnie jedzą, ale dopóki prawidłowo się rozwijają, rosną i przybierają na wadze to choć jest to trudne, należy to zaakceptować.

  3. 2 listopada 2023, 19:31
    Jadwiga

    Moja córka ma 9lat. Do 1,5 roku życia jadła wszystko. Nagle podczas urlopu zaczęła wypluwać wiele posiłków. Tłumaczyliśmy sobie to tym że jesteśmy nad morzem . Klimat itp. Po powrocie do domu sytuacja tylko się pogarszała. Robiliśmy wszelkie badania z krwi, na pasożyty, USG brzucha, tarczycę i nic . Wszystkie wyniki dobre. Mijały lata i nic . Córka je wszystkie rodzaje kasz, ryż,,makaron. Oczywiście wszystko bez sosów itp. Kotlet z piersi kurczaka, rosół bez warzyw, natki, czysty, czasem paluszki rybne naleśniki, kopytka oraz co niebywale jest rybę z warzywami ze słoika ,takie dla maluchów., sucha bułka tylko pszenna, chleb suchy, bułka słodka z budyniem lub serem. Jabłko i banana. Wymieniłam to co je, ponieważ może ktoś z Państwa ma dziecko co je prawie to samo. Dietetyk niestety szczerze powiedział że nie może córce pomóc bo to jest zaburzenie, przez które dziecko je pokarmy w tonacji jasnych kolorów, zazwyczaj, wyjątek od normy może być. Tylko rodzić mający taki problem, zrozumie drugiego rodzica. Życzę waszym pociechą przede wszystkim zdrowia, a Wam rodzice cierpliwości i wiary, że nadejdzie taki dzień , iż moje, wasze dziecko zje np. Malinę lub zupę jarzynowa. Pozdrawiam wszystkich czytających moją wypowiedź.

    1. 11 stycznia 2024, 00:13
      mm

      znam to syn obecnie 12 lat, przykre

  4. 28 marca 2024, 20:45
    Beata

    Jak pomóc takiemu dziecku?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę