Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
1

Wybór pieluszek dla noworodka

Słuchaj artykułu

Pojawienie się w domu dziecka sprawia, że zaczynamy interesować się tematami, które wcześniej nas nie dotyczyły. Przewijanie noworodka często okazuje się jednym z największych wyzwań, jakie czekają rodziców. Jak dobrać pieluszki? Kiedy zmienić ich rozmiar? Rozwiewamy wszelkie Wasze wątpliwości.

Wybór pieluszek dla noworodka

Gdy młodzi rodzice rozpoczynają w swoim życiu etap przewijania i wybierania odpowiednich pieluszek, zazwyczaj ich pierwsze doświadczenia sprawiają, że zostają z daną marką aż do końca okresu pieluchowania (ok. 2 roku życia dziecka). W okresie niemowlęcym wybór pada zazwyczaj na produkty z tzw. “wyższej półki” ze względu na bardzo delikatną skórę dziecka. W późniejszym czasie wybór pieluszek warunkowany jest niższą ceną lub wielokrotnością użycia.

Skład pieluszek

Podczas wyboru odpowiednich pieluch, priorytetem powinna być ochrona delikatnej skóry noworodka, która jest nawet 5 razy cieńsza niż skóra dorosłego oraz mniej odporna na czynniki zewnętrzne. Ze względu na mniejszą liczbę włosów czy gruczołów potowych, nie zapewnia ona odpowiedniej termoregulacji i znacznie szybciej traci wodę. Ponadto, okolice pośladków wystawiane są kilka (a na początku nawet kilkanaście) razie dziennie na kontakt z zabrudzeniami oraz stały kontakt z materiałem pieluszki. To właśnie dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór produktu.


Przegląd pieluszek
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wybierając pieluchę dla noworodka w pierwszej kolejności należy sprawdzić, z czego jest wykonana. Pełny skład wszystkich warstw powinien być podany na opakowaniu.  Warto wiedzieć, że wewnętrzna warstwa pieluszki powinna być wykonana z bawełny lub PLA (biodegradowalnego materiału pochodzącego z surowców odnawialnych, jak mączka kukurydziana). Panel chłonny, czyli to, w co właściwie wsiąka mocz czy smółka, powinien być wykonany z celulozy (pulpa celulozowa), koniecznie niebielonej chlorem, lecz ozonowanej, gdyż tlen ma świetne właściwości wybielające. Zewnętrzna warstwa pieluszki musi być wodoodporna. Obecnie najlepsze pieluszki mają warstwę zewnętrzną wykonaną z bioplastiku, często z włókien kukurydzy. Pamiętajmy, że opakowania pieluszek powinno się wyrzucać do recyklingu, jeżeli wykonane są z bioplastiku oxo-biodegradowalnego.

Wyrzucanie pieluszek

Używając dobrej jakości pieluszek, nie zapominajmy, że wyrzucenie ich do worka z plastiku nie pomoże przyrodzie. W tej chwili dostępne są świetnej jakości worki na pieluszki, które możemy wrzucić do kompostownika lub recyklingu. Surowce, z których je wykonano to kukurydza, niekiedy ryż czy włókna bambusa.

Na co zwrócić uwagę podczas zakładania pieluszek?

Wybierając pieluszki, należy kierować się wagą dziecka oraz jego wymiarami w brzuszku i udach. Najczęstszym wyborem dla nowonarodzonych maluchów są pieluszki w rozmiarze 1 lub mini, w przedziale wagowym 3-5 kg bądź 2-6 kg. Nie warto kupować zapasu pieluch od razu, lecz uprzednio sprawdzić, który producent ma dla naszego maluszka idealne wymiary. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, można poprosić w sklepie o próbki lub kupić małe opakowanie. Co ważne, pierwsze pieluszki wydają się malutkie, jednak pamiętajmy, że dziecko dopiero nabiera masy. Pieluszka powinna być zatem dobrze dopasowana, aby nie zgubić jej zawartości. Najczęstsze problemy, z którymi może spotkać się rodzic:

  • Zbyt luźno ułożona pieluszka przy udach, która powoduje przeciekanie moczu. Aby tego uniknąć, należy palcem sprawdzić jakość gumek i ich przywieranie do ciałka. Na skórze nie powinno być żadnych odcisków ani zaczerwienień, a falbanki gumeczek powinny być wywinięte na zewnątrz.  
  • Zbyt słabo zapięta pieluszka w pasie. To kolejne newralgiczne miejsce, gdyż większość pieluszek ma z tyłu gumkę regulującą napięcie. Dodatkowo, gumki występują także przy rzepach. Sprawdzając napięcie materiału, należy wsadzić dwa palce pod zapiętą już pieluszkę na brzuszku. Powinny lekko wejść i swobodnie się przesuwać, ale nie pieluszka nie może odstawać.  
  • Słabej jakości warstwa wodoodporna. Czasami pieluszka przecieka w miejscu zmoczenia, choć jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Taki produkt nie daje nam jednak bezpieczeństwa przed zabrudzeniem, dlatego należy z niego jak najszybciej zrezygnować.

Rozmiar pieluszek – kiedy zmieniać?

Podczas rozważań nad zmianą rozmiaru pieluszki, najważniejsza jest obserwacja własnego dziecka. To, co istotne to fakt, że noworodek początkowo lekko traci wagę, a potem zaczyna gwałtownie przybierać. Pomimo tego, że rozmiar 1 (mini) jest najkrócej używany, to właśnie tych pieluch zużywa się najwięcej. Noworodek najpierw wydala z siebie żółto-zieloną maź, określaną jako smółka. Dodatkowo, organizm noworodka muszą opuścić wszelkie płyny płodowe, złuszczony naskórek czy enzymy trawienne. Potem dziecko zaczyna oddawać głównie mocz lub rzadką kupkę i dzieje się to często w małych ilościach. Z tego powodu, pieluszkę należy kontrolować co godzinę. W razie zamoczenia powinno się ją natychmiast zmienić, ponieważ  nie można zostawiać maleństwa w mokrym środowisku. Pieluszki “jedynki” będą zatem schodzić szybko, nawet 10-15 dziennie. Czas na większy rozmiar przychodzi wtedy, gdy pieluszka staje za ciasna w brzuszku lub w udach bądź pojawiły się zaczerwienienia w pachwinach. Wówczas konieczny jest kolejny rozmiar, czyli 2 lub midi (5-8kg). Oprócz powyższego, nie należy dopuścić do przelewania się zawartości bokami. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, oznacza to, że nastał czas na zmianę rozmiaru pieluszki na kolejny. Tak naprawdę, niekiedy wystarczy po prostu obserwacja dziecka. Jeśli jest mu za ciasno, zaczyna się wiercić, staje się niecierpliwy, a po uwolnieniu z pieluchy szczęśliwie wierzga nóżkami – oznacza to, że czas na zmianę. Kolejne rozmiary pieluszek zaraz po midi (2) to maxi (3), maxi plus (4), junior (5). Czasami producenci mają też serię produktów dla dzieci powyżej 16 kg.

Pieluszki wielorazowe

Aktualnie na rynku dość modne stały się pieluszki wielorazowe, które nadają się do prania. Wybranie ulubionego i odpowiedniego produktu okazuje się nie lada wyzwaniem. Jeśli mamy opory przed używaniem tzw. “wielorazówek” od początku, warto zastanowić się, czy nie wypróbować ich na czas odpieluchowania. Około 18. miesiąca życia dziecka warto wprowadzić materiał, w którym maluch poczuje wilgoć. Zadzieje się to właśnie w pieluszce wielorazowej. Dziecko od środka zacznie czuć, że ma mokro i zacznie mu to przeszkadzać, a od zewnątrz ochronią nas wodoodporne materiały. Już kilka takich pieluszek może wesprzeć rodzica w tym trudnym okresie, gdy uczy  dziecko korzystania z toalety.

Trudy rodzicielstwa

Musimy wiedzieć, że pieluszka staje się naturalnym kompanem rodzica przez około dwa lata. Większość z nas korzysta z dobrodziejstw współczesnej technologii i używa jednorazowych  pieluszek, jednak warto pomyśleć przy tej okazji: co dzieje się z nimi po wyrzuceniu ich do kosza? Wiele z tych pieluszek nigdy się nie rozłoży, trafi na ogromne wysypiska, pośród których naszym dzieciom przyjdzie w przyszłości funkcjonować. Droższe i biodegradowalne alternatywy mogą okazać się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, zatem warto zastanowić się nad wprowadzeniem ich jedynie podczas pierwszego okresu pieluchowania, gdy dziecko zużywa ich naprawdę sporo. Dzięki temu, wyprodukowane odpady zostaną szybko rozłożone. Warto też w miarę szybko rozpocząć czas odpieluchowania i zaznajamiania dziecka z toaletą.

Źródła:

  • „Ekologiczne dzieciaki. 100 rzeczy, które możesz zrobić, by ocalić planetę”, Kim McKay, Jenny Bonnin,
  • Wyd. Burda Książki (wcześniej G+J Książki), Warszawa 2013 – 100 praktycznych wskazówek dla rodziców troszczących się o środowisko, którzy chcą nauczyć dzieci tego, jak zużywać mniej wody, energii i produkować mniej śmieci.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę