Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas Tributron
X - Nowości 2024
X - Solpharma
X - Hello Spring
X - Tydzień francuskich marek
X - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej
130

Wyprawka dla noworodka do domu. Zorganizuj ją perfekcyjnie!

Słuchaj artykułu

Urządzanie pokoju i organizowanie niemowlęcej wyprawki to jedne z najbardziej wzruszających momentów w oczekiwaniu na dziecko. Pamiętaj, by zadbać nie tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim o aspekt praktyczny i bezpieczeństwo. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla maluszka? Sprawdź!

Wyprawka dla noworodka do domu. Zorganizuj ją perfekcyjnie!

Zadbaj o zdrowy sen maluszka

Podczas organizacji miejsca dla dziecka kieruj się przede wszystkim bezpieczeństwem. Noworodek, w przeciwieństwie do starszego dziecka, nie potrzebuje jeszcze osobnego pokoju. Wystarczy, że wygospodarujesz dla niego we własnej sypialni spokojny kącik, w którym postawisz łóżeczko. Aby było bezpieczne, powinno mieć regulowaną wysokość stelaża, którą obniżysz wraz z wiekiem dziecka.

Zamiast łóżeczka możesz też wybrać:

  • kołyskę,
  • kosz Mojżesza,
  • łóżeczko dostawiane do łóżka rodziców.

Zwróć uwagę, aby łóżeczko znajdowało się z dala od kaloryferów. Zbyt suche powietrze może utrudniać dziecku swobodne oddychanie.

Zrezygnuj z baldachimów i ochraniaczy na szczebelki łóżeczka. Osłanianie miejsca, w którym śpi maluch, zwiększa ryzyko bezdechów sennych i może prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej.

Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego materaca. Powinien być twardy, dostosowany do wielkości łóżeczka i wykonany z hipoalergicznej syntetycznej pianki np. z warstwami kokosa lub gryki. Nie zapomnij również o kilku bawełnianych prześcieradłach. Najwygodniejsze są te z gumką. Dodatkowo warto ochronić materac nieprzemakalnym pokrowcem lub użyć podkładów jednorazowych.


Rożki i otulacze

Na wyprawkowej liście często znajduje się kołderka i poduszeczka, ale ich zakup lepiej jednak odłożyć na później. Małe dziecko może się w nie przypadkowo zaplątać lub nałożyć sobie na głowę. Aby zmniejszyć ryzyko do minimum, postaw na rożek, a potem śpiworek do spania.

Obok łóżeczka możesz postawić lampkę nocną z delikatnym, rozproszonym światłem. To duże ułatwienie, gdy nocą wstajesz do dziecka. Jeśli masz dużo miejsca, warto również umieścić przy łóżeczku wygodny fotel do karmienia. Niektóre mamy korzystają także ze specjalnych rogali lub poduszek do karmienia.

W trosce o bezpieczeństwo malucha niektórzy rodzice decydują się na nianię elektroniczną i monitor oddechu. Dzięki niani możesz stale monitorować swoje dziecko, gdy śpi w łóżeczku, a Ty znajdujesz się w innym pokoju. Monitor oddechu powiadomi Cię natychmiast, gdy Twoje dziecko przestanie oddychać podczas snu. Zależnie od modelu urządzenie możesz przyczepić do pieluszki lub umieścić pod materacem.    

Niania elektroniczna i monitor oddechu to dla części osób zbędny wydatek. Istnieje jednak spora grupa rodziców, którzy deklarują, że nie wyobrażają sobie opieki nad dzieckiem bez tych urządzeń.


W trosce o bezpieczny sen
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym kierować się przy wyborze wózka i fotelika samochodowego?

Wózek to jeden z podstawowych elementów wyprawki. Musi być zatem wygodny dla dziecka, jak i dla rodziców. Dzięki temu wspólne spacery staną się przyjemnością.

Przy wyborze wózka weź pod uwagę:

  • wielkość gondoli,
  • wysokość wózka i jego ciężar,
  • rodzaj kół i stopień ich amortyzacji,
  • sposób składania wózka,
  • jakość materiałów,
  • dodatkowe akcesoria (np. parasolka, osłona przeciwdeszczowa, moskitiera, śpiworek).

Rodzice najczęściej decydują się na zakup wózka w systemie „2 w 1″ lub „3 w 1″. Oprócz gondoli w zestawie znajduje się sama spacerówka lub spacerówka i fotelik samochodowy z funkcją nosidełka.

Fotelik samochodowy należy zamontować tyłem do kierunku jazdy i dobrze, jeśli wyposażony jest w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Pamiętaj, że nie każdy model będzie pasował do Twojego auta. Podczas zakupu warto poprosić sprzedawcę o umieszczenie fotelika w Twoim samochodzie i sprawdzenie, czy dany model faktycznie do niego pasuje. Bezpieczne podróżowanie to priorytet. Sprawdź zatem, czy fotelik posiada wszystkie potrzebne atesty.

Do wózka i fotelika warto dobrać śpiworki lub kocyki, aby ochronić maluszka przed chłodem. Śpiworki to wygodniejsze rozwiązanie, ponieważ zwykle posiadają otwory na pasy. Dzięki temu możesz je wygodnie przymocować bez ryzyka, że dziecko je zsunie.

Masz do pokonania krótki dystans, Twoje dziecko nie lubi wózka lub potrzebujesz wolnych rąk podczas wykonywania domowych obowiązków? Koniecznie wypróbuj chustę! Chustonoszenie to wygodne rozwiązanie nie tylko dla mamy, ale i dla dziecka. Z jednej strony daje mamie nieco swobody, a z drugiej dziecko cały czas czuje Twoją bliskość. Poprawne zawiązanie chusty początkowo może być dla Ciebie wyzwaniem, dlatego warto skorzystać z usług doradcy chustonoszenia.

Wygodne karmienie noworodka

Karmienie to kwestia, która spędza sen wielu mamom już przed narodzinami potomka. Piersią czy butelką? Laktator ręczny czy elektryczny? Na te pytania odpowiesz sobie prawdopodobnie dopiero po porodzie. Na dobry początek warto jednak zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów.

Pierwsze próby karmienia piersią mogą być bolesne. Dlatego pomocne mogą być produkty, które nie tylko ułatwią karmienie, ale i uśmierzą ból. Maść z lanoliną, żelowe kompresy na brodawki i silikonowe osłonki na piersi pomogą Ci przetrwać trudne chwile. Biustonosz do karmienia oraz wkładki laktacyjne to kolejne akcesoria, z którymi być może zaprzyjaźnisz się na dłużej. Wszystkie te produkty warto mieć przy sobie już w szpitalu.


Łatwiejsze karmienie piersią

Zakup laktatora to kwestia indywidualna. Możesz skorzystać z niego przy nawale lub zastoju pokarmu, by utrzymać laktację oraz w razie rozłąki z maluchem. Przed porodem warto dowiedzieć się, czy w wybranym szpitalu znajduje się laktator. Niezależnie od odpowiedzi możesz również przynieść swoje urządzenie. Istnieje wiele modeli laktatorów: ręczne, elektryczne, pojedyncze i podwójne. Z pewnością któryś z nich będzie dopasowany do Twoich potrzeb.


Laktatory

Jeśli nie chcesz karmić piersią lub po porodzie okaże się to niemożliwe, warto mieć w zanadrzu butelki na mleko modyfikowane. Wbrew pozorom przydadzą się one również, gdy będziesz karmić piersią. Możesz wówczas odciągnąć mleko i przechować je dla dziecka na później. W ten sposób partner lub inna osoba będzie mogła nakarmić dziecko podczas Twojej nieobecności.

Dużym ułatwieniem przy podawaniu pokarmu np. w podróży, są podgrzewacze. Dokładne i wygodne wyczyszczenie butelek czy smoczków zapewnią natomiast specjalne torby do sterylizacji.  


Butelki, sterylizatory i podgrzewacze pokarmu

Przewijanie noworodka – co jest potrzebne?

Jaką czynność powtórzysz przy noworodku przynajmniej 10 razy dziennie? Oczywiście chodzi o przewijanie.

Aby uniknąć przykrej niespodzianki, zawczasu zaopatrz się w:

  • kilka paczek pieluszek w rozmiarze 1 (w przypadku noworodków o niskiej wadze, np. wcześniaków, lepszym wyborem będzie rozmiar 0),
  • kilka opakowań chusteczek nawilżanych lub dużych płatków kosmetycznych,
  • krem ochronny do pupy,
  • krem na odparzenia.

Akcesoria do przewijania

W Twojej wyprawce nie powinno zabraknąć także przewijaka. Może być on osobnym meblem lub nakładką, np. na łóżeczko czy komodę. Przewijak odciąży Twój kręgosłup i pozwoli bezpiecznie i wygodnie przebrać dziecko. Na przewijaku w formie nakładki możesz umieścić pokrowiec z gumką lub podkład. W ten sposób zabezpieczysz go przed wilgocią i zabrudzeniem.

Jeśli spędzasz czas z dzieckiem poza domem, zabierz ze sobą matę do przewijania. To wygodny i higieniczny sposób na przebranie maluszka, gdy nie masz pod ręką domowego przewijaka. Mata do przewijania zajmuje mało miejsca. Łatwo ją złożysz i schowasz do torebki. Zużytą pieluszkę możesz natomiast zapakować w pachnący woreczek i wyrzucić przy najbliższej okazji. To praktyczne rozwiązanie np. podczas wizyt u lekarza. 


Przydatne poza domem

Pierwsza kąpiel noworodka

Pierwsze kąpiele noworodka wiążą się dla rodziców z dużym stresem. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy, a z każdą kolejną kąpielą nabierzecie więcej wprawy. Dzięki temu będzie to przyjemne doświadczenie dla rodzica, jak i dziecka.

Wanienka to jeden z elementów wyprawki, który już powinien czekać na Was w domu po powrocie ze szpitala. Niektóre wanienki są wyposażone w termometr. Dzięki temu łatwo sprawdzisz, czy woda ma optymalną temperaturę. W przypadku noworodków powinna ona wynosić ok. 35-37°C. Możesz też dobrać dodatkowe akcesoria takie jak stojak czy wkład do wanienki. Są one jednak opcjonalne, dlatego musisz samodzielnie zadecydować, czy przydadzą się podczas kąpieli.


Akcesoria kąpielowe

Po kąpieli opatul dziecko w ręcznik z kapturkiem. Posmaruj pupę kremem ochronnym i załóż pieluszkę. Skóra noworodków szybko się wysusza, dlatego warto zastosować także oliwkę lub inny kosmetyk nawilżający przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Jeszcze podczas kąpieli możesz dodać do wody np. kilka kropli olejku ze słodkich migdałów, który również nawilży skórę maluszka.

Jeśli Twoje dziecko ma bardzo suchą lub atopową skórę, sięgnij po kosmetyki dedykowane właśnie tym dolegliwościom. Olejki do kąpieli i balsamy do ciała posłużą nie tylko maluchowi, ale również dorosłym borykającym się z problemami skórnymi. Cała rodzina może zatem stosować jeden kosmetyk!

Często na głowie noworodków i niemowląt pojawiają się łuskowate zmiany skórne, czyli ciemieniucha. Możesz z nią walczyć podczas codziennych kąpieli przy pomocy specjalnych preparatów.


Kosmetyki dla maluszka

Codzienna pielęgnacja noworodka

Czy mały człowiek ma małe potrzeby? Wbrew pozorom nie! Dlatego też warto przygotować w łazience lub pokoju maluszka kącik z akcesoriami przydatnymi w codziennej pielęgnacji.

Powinny się w nim znaleźć:

  • pieluchy jednorazowe lub wielorazowe,
  • pieluchy tetrowe lub flanelowe, które przydadzą się np. przy ulewaniach i karmieniu piersią,
  • patyczki dla niemowląt ze specjalnym ogranicznikiem (do czyszczenia małżowin usznych),
  • krem ochronny do twarzy i ciała odpowiedni do pory roku (np. chroniący przed wiatrem i mrozem),
  • nożyczki z zaokrąglonymi końcami do obcinania paznokci,
  • szczotka do włosów z miękkim włosiem.

Apteczka Twojego dziecka

Przy kompletowaniu wyprawki musisz pamiętać o jeszcze jednej rzeczy – apteczce dla maluszka. Chociaż znajdzie się w niej tylko kilka produktów, niektóre z nich będą potrzebne dziecku już od pierwszych dni życia.

Jednym z nich jest witamina D. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, podawaj ją dziecku codziennie. Możesz wybrać witaminę w sprayu lub kroplach. Jej dawka musi być dostosowana do wieku maluszka.


Witamina D od pierwszych dni życia

Noworodek po wyjściu ze szpitala nadal będzie miał kikut pępowinowy. Zadbaj o jego pielęgnację za pomocą płynu do dezynfekcji i patyczków do uszu lub wacików.

W apteczce nie może zabraknąć również soli fizjologicznej w ampułkach i jałowych gazików do przemywania oczu. Sól przyda się także do czyszczenia noska dziecka. Aby łatwiej go udrożnić, zaopatrz się w specjalny aspirator. Istnieje kilka rodzajów takich urządzeń: ustny, elektryczny lub podłączany do odkurzacza. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego warto wypróbować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla Ciebie i dla dziecka.


Aspiratory do nosa

W apteczce powinien znaleźć się również dokładny termometr. Najlepiej sprawdzi się termometr bezdotykowy lub douszny.

Dziecięca garderoba

W kąciku malucha wygospodaruj miejsce na jego garderobę. Najwygodniejsza będzie komoda z dużą liczbą szuflad. Na większość noworodków pasują ubranka w rozmiarze 56 lub 62. Pamiętaj, że dzieci naprawdę szybko rosną. Liczba ubranek powinna być zatem rozsądna i dostosowana do pory roku.

W szafie maluszka warto mieć:

  • 6-8 sztuk body z długim lub krótkim rękawem (zależnie od pory roku),
  • 4-5 par śpiochów,
  • 3 pary półśpiochów z szeroką gumą,
  • 4-5 lekkich pajacyków,
  • 4-5 kaftaników,
  • 2 ciepłe bluzy lub sweterki,
  • 3-4 pary bezuciskowych skarpetek,
  • 2 cienkie czapeczki bez wiązań,
  • 3-4 śliniaki.

Jeśli dziecko urodziło się zimą, pamiętaj o ciepłym kombinezonie oraz czapce i kominie pod szyję.

Z pewnością przyda się też kocyk do okrycia dziecka w wózku czy łóżeczku. Latem dobrym wyborem będzie np. kocyk bambusowy. Na zimowe spacery możesz zabrać np. ciepły kocyk polarowy.

Wszystkie ubrania, pieluchy tetrowe oraz inne tekstylia powinny być prane w hipoalergicznych płynach lub proszkach bezpiecznych dla delikatnej dziecięcej skóry. Jeśli masz problemy skórne lub cierpisz na alergię, możesz również prać w nich swoje ubrania. 


Hipoalergiczne proszki i płyny do prania

Kompletowanie wyprawki dla noworodka może przyprawić o zawrót głowy. Na rynku istnieje całe mnóstwo produktów przeznaczonych dla maluszków. Mnogość modeli, kolorów i wzorów z pewnością nie pomaga w wyborze. Pamiętaj jednak, by na pierwszym miejscu wyprawkowej listy znalazł się umiar i rozsądek! O ile z zakupem fotelika samochodowego czy wanienki nie można czekać, o tyle matę edukacyjną czy gryzaki możesz wybrać znacznie później.

Pamiętaj, że rodzina i znajomi pewnie również będą chcieli obdarować nowo narodzone dziecko. Aby ułatwić im to zadanie, stwórz listę przydatnych prezentów. Możesz na niej umieścić np. grzechotki, ubranka, książeczki czy szumiące misie ułatwiające sen.

wyprawka-dla-noworodka-lista-do-pobrania

Pobierz listę do wydrukowania

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 4 kwietnia 2020, 23:21
    Tata29

    Bardzo fajna lista, my korzystaliśmy z podobnej, a że byliśmy młodymi rodzicami to szukaliśmy też oszczędności. Szukaliśmy promocji, kodów rabatowych, porównywaliśmy ceny, odkupowaliśmy trochę używanych w świetnym stanie od innych rodziców i cała lista się zebrała 🙂

  2. 21 września 2020, 18:28
    Natalka

    Do listy dodałabym jeszcze termometr – niezbędna rzecz moim zdaniem w domowej apteczce. Przy maluszkach fajnie się sprawdzają termometry bezdotykowe no i podstawa – nie ma co robić zbyt dużo zapasów, lepiej dokupować na bieżąco kiedy mamy już coś sprawdzone 🙂

    1. 5 stycznia 2023, 10:56
      Gość

      Jest termometr na liście

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę