Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
5

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka. Jak pielęgnować maluszka?

Słuchaj artykułu

Kompletowanie wyprawki niemowlęcej to jeden z najważniejszych momentów w oczekiwaniu na powitanie dziecka na świecie. Warto od samego początku skupić się nie tylko na wyborze wózka, łóżeczka, fotelika czy ubranek, ale pomyśleć również o pielęgnacji. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać? 

Wyprawka kosmetyczna dla noworodka. Jak pielęgnować maluszka?

Wyprawka na bazie kosmetyków organicznych – dlaczego warto? 

Kosmetyki organiczne to idealne rozwiązanie dla maluszków, ponieważ ich skóra zaraz po urodzeniu wymaga  szczególnie czułej opieki i troski. Składniki roślinne zawarte w ekologicznych produktach dla dzieci wspierają naturalny rytm zmian zachodzących w naskórku.  

Przeczytaj również:
Wyprawka do szpitala dla mamy i maluszka – co należy zabrać?
Wyprawka dla noworodka do domu – zorganizuj ją perfekcyjnie!

Co znajduje się w organicznych kosmetykach dla dzieci? 

  • Najwyższej jakości oleje i masła, np. oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów. 
  • Ekstrakty roślinne, np. z aloesu, nagietka, rumianku, lilii wodnej. 
  • Wody kwiatowe, np. różana, lawendowa. 
  • Witamina E

Produkty dla noworodka
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kosmetyki organiczne posiadają również certyfikaty, które potwierdzają  zawartość składników ekologicznych. Jednym z najbardziej znanych  na świecie jest Ecocert Greenlife w standardzie COSMOS. Charakterystyczny znaczek, który znajduje się na opakowaniu, informuje o tym, że produkt został sprawdzony pod kątem procentowej zawartości substancji naturalnych i ekologicznych.  

Niezaprzeczalną zaletą naturalnych kosmetyków dla noworodków jest ich prosty i krótki skład. Warto pamiętać, że nowonarodzony maluszek potrzebuje czasu, aby jego skóra przystosowała się do życia poza łonem matki. Dlatego, im delikatniejsze produkty z krótszym składem zastosujemy, tym lepiej. To samo tyczy się ilości preparatów używanych w codziennej pielęgnacji. Szczególnie na początku wersje 2w1 okazują się strzałem w dziesiątkę, np. podczas kąpieli.  

Rytuał kąpieli – co do wanienki? 

Często pojawiają się pytania, jakie kosmetyki od pierwszych dni życia wybrać do kąpieli? U noworodków stosujemy delikatne żele oczyszczające na bazie łagodnych substancji myjących. Do kąpieli wcześniaków urodzonych przed 37 tygodniem ciąży rekomendowane jest stosowanie preparatów emolientowych, w celu ochrony i zabezpieczenia skóry przed podrażnieniami. Stosowanie emolientów jest rekomendowane również u niemowląt z atopowym zapaleniem skóry (AZS) czy łuszczycą, aby złagodzić suchość, uszczelniając płaszcz hydrolipidowy i ograniczając transepidermalną utratę wody (TEWL). 

Pierwsze kosmetyki dla noworodka muszą być nie tylko dostosowane do stanu i potrzeb jego skóry, a również bezpieczne. Decydując się na naturalne kosmetyki do kąpieli, zwróćmy uwagę na wspomniany wcześniej „krótki skład” oraz roślinne ekstrakty, które łagodzą podrażnienia i zabezpieczają skórę przed wysuszaniem. Ponadto naturalny szampon, żel czy mydło dla noworodka nie zawierają sztucznych substancji zapachowych,  barwników i wysuszających skórę składników myjących. 

Poza odpowiednim składem kosmetyki do pielęgnacji niemowlęcia powinny być wygodne i poręczne. Wystarczy sobie wyobrazić, że oprócz podtrzymywania płaczącego noworodka albo wiercącego się niemowlaka, trzeba jeszcze odkręcić butelkę z płynem do kąpieli… Najlepiej sprawdzą się opakowania z pompką, którą wystarczy nacisnąć, aby zaaplikować odpowiednią porcję produktu na dłoń lub wprost do wanienki.  

Przeczytaj również:
10 akcesoriów do kąpieli noworodka – niezbędnik młodych rodziców

Niezbędnik na przewijaku 

Przewijanie to przy noworodku jedna z najczęściej wykonywanych czynności w ciągu dnia. Oprócz pieluch przydadzą się również skuteczne preparaty, które pomogą zabezpieczyć delikatną skórę przed szkodliwym wpływem tego, co ląduje w nich kilkanaście razy dziennie. 

Pielęgnacja pupy noworodka powinna opierać się przede wszystkim na jej przemywaniu przy każdym przewijaniu. Można używać do tego mokrych chusteczek lub wacika zwilżonego w zwykłej wodzie albo delikatnej wodzie micelarnej, która nie wymaga spłukiwania. Skąd wiadomo, kiedy trzeba zmywać, a kiedy można pozostawić preparat na skórze? Jeśli w składzie znajduje się substancja myjąca (np. Cocamidopropyl Betaine, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoamphoacetate), oznacza to, że pozostawiona na skórze może ją wysuszać i podrażniać.   

Równie skuteczną alternatywą do używania przy zmianie pieluchy jest mleczko lub emulsja oczyszczająca, które będą dodatkowo pielęgnowały skórę, zabezpieczając ją przed szkodliwym wpływem wilgotnego środowiska. Takie kosmetyki często mogą służyć nam jako 3w1: do oczyszczania pupy, całego ciała oraz zamiast kremu „pod pieluszkę”. Zawarte w ich składzie naturalne oleje i masła odżywiają skórę i wspomagają odbudowę płaszcza hydrolipidowego, aby był nieprzepuszczalny dla szkodliwych bakterii.  

Pielęgnacja pupy noworodka czasem wymaga zastosowania kremu na odparzenia. Często zdarzają się one latem albo kiedy zbyt długo zwlekamy ze zmianą pieluchy. Czasami są również odpowiedzią delikatnej skóry na sztuczne substancje zapachowe dodawane do jednorazowych pieluszek. Aby się ich szybko pozbyć, warto sięgnąć po krem z cynkiem, który działa ochronnie, osuszająco i łagodzi stany zapalne. Istotne, aby nie używać go częściej niż to konieczne, ponieważ cynk przy długotrwałym stosowaniu może wysuszać. 

Rytuał bliskości – jakimi kosmetykami i kiedy smarować noworodka? 

Często pojawia się pytanie odnośnie stosowania olejków i oliwek dla noworodka. Czy powinno się je stosować, czy raczej wybrać coś innego? Zdrową skórę noworodka można smarować nawilżającym balsamem lub mleczkiem z naturalnym i prostym składem. Warto wybrać takie, które dobrze się wchłonie i będzie wygodne w użyciu. Często produkty nawilżające są przeznaczone zarówno do ciała, jak i do twarzy.  

Przeczytaj również:
Czym pielęgnować skórę niemowlęcia?

Będąc przy temacie pielęgnacji skóry dziecka, nie sposób pominąć kremów ochronnych na zimę. Ich zadaniem jest  zabezpieczenie delikatnej skóry noworodka np. podczas spaceru. Składniki okluzyjne – masła, oleje i woski zawarte w produkcie, mają chronić przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych jak chłód, wiatr czy mróz.  

Olejki i oliwki dla noworodków będą bardzo przydatne, gdy na główce dziecka pojawi się ciemieniucha.  Jak sobie z nią radzić? Kilka kropli olejku lub oliwki należy wetrzeć w skórę głowy, odczekać i wyczesać z włosów miękką szczotką. Łuski zmiękczone olejkiem łatwiej dadzą się usunąć. Zabieg nie jest inwazyjny i jeśli pojawi się taka konieczność, można go powtórzyć. 

Okazuje się, że kompletowanie wyprawki kosmetycznej dla noworodka to wcale nie taki twardy orzech do zgryzienia. Pamiętajmy, by wybierać produkty o prostych, naturalnych składach, delikatne i bezpieczne dla skóry maluszka. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. “Pielęgnacja skóry noworodka” Sharon Trotter: https://docplayer.pl/14190097-Pielegnacja-skory-noworodka.html. 
  2. https://www.szpitalpediatryczny.pl/ped2/poradnik/Ogolne%20zasady%20higieny%20i%20pielegnacji%20dzieci%20od%20urodzenia%20do%20lat%203.pdf .
  3. https://codziennikkosmetyczny.pl/2019/03/28/emolienty-w-pielegnacji-skory-dzieci-urodzonych-przedwczesnie/. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę